Jiřina Kavková (Bydlet.cz)
Reality  |  25.06.2015 21:27:57REKLAMA

Nový byt, nebo rekonstrukce starého? Co je výhodnější?

Otázku výhodnosti – především té finanční – koupě starého bytu oproti novostavbě zvažuje každý, kdo se rozhodne investovat do vlastního bydlení. Přestože cenové hledisko není jediným kritériem, které by mělo rozhodovat, je bezpochyby tím nejzásadnějším pro většinu zájemců o koupi nemovitosti. Raiffeisen stavební spořitelna prověřila finanční náročnost obou variant na modelových příkladech (starý versus nový byt) a výsledky porovnala. Vyplývá z nich, že v hlavním městě je pořízení novostavby zhruba o 150 až 200 tisíc korun dražší než koupě starého bytu včetně kompletní rekonstrukce.

Rozhodování ohledně koupě bytu probíhá ve většině případů s přihlédnutím ke dvěma hlavním faktorům – umístění nemovitosti a hlavně finanční nákladnost jejího pořízení. Je tedy výhodnější si koupit starý byt a provést rekonstrukci, či zvolit nový, který je připraven k okamžitému nastěhování? Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) porovnala, zda se vyplatí koupit starý byt a komplexně ho zrekonstruovat nebo zvolit nově postavenou nemovitost.


Jaký byt se vyplatí

Předmětem srovnání byly stejně dispozičně řešené byty 1 + kk v Praze, a to jak v blízkosti centra, tak v okrajové městské části. „Právě malometrážní byty, a to ve velikostech 1 + kk, 1 + 1 a 2 + kk, jsou nejčastěji pořizovány jako tzv. startovací byty. Ty se také nejsnáze pronajímají, když se později mladé rodiny rozhodnou pořídit si byt větší,“ uvádí Ing. arch. Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK ČR).

V modelových příkladech RSTS využila kromě Cenové mapy ARK ČR i data stavebních firem zabývajících se celkovou modernizací bytů. Uvedená porovnání mohou sloužit jako výchozí vodítko při výběru vhodné nemovitosti.


Tab. 1: Starý versus nový byt: Praha – v blízkosti centra (v vč. DPH)

Praha – v blízkosti centra

Starý byt 1 + kk 30 m2

Novostavba 1 + kk 30 m2

Cena bytu

1 999 999

2 500 000

Rekonstrukce*

356 500

0

Celková cena bytu

2 356 499

2 500 000

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna a Cenová mapa ARK ČR

*Kompletní rekonstrukce bytu – vybourání umakartového jádra, nová koupelna a wc, rozvody, elektřina, topení, zvuková izolace, podlahy, dveře, prahy, omítka, vymalování (zdroj: ceníky stavebních firem zabývající se rekonstrukcí bytů).

 

Tab. 2: Starý versus nový byt: Praha – okrajová městská část (v vč. DPH)

Praha – okrajová městská část

Starý byt 1 + kk 36 m2

Novostavba 1 + kk 34 m2

Cena bytu

1 600 000

2 215 000

Rekonstrukce*

409 400

0

Celková cena bytu

2 009 400

2 215 000

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna a Cenová mapa ARK ČR

*Kompletní rekonstrukce bytu – vybourání umakartového jádra, nová koupelna a wc, rozvody, elektřina, topení, zvuková izolace, podlahy, dveře, prahy, omítka, vymalování (zdroj: ceníky stavebních firem zabývající se rekonstrukcí bytů).

  

„Pokud srovnáme cenu a chtěli bychom se rozhodovat pouze podle ní, je výhodnější koupit starý byt a komplexně ho zrekonstruovat. Novostavba by vyšla přibližně o 150 až 200 tisíc korun dráž. Důležité je však zvážit také stav samotného domu a časový faktor. Do novostavby se můžeme nastěhovat ihned, zatímco u starého bytu musíme nejdříve provést rekonstrukci. Stojí nás to nejen peníze, ale i čas,“ podotýká Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny a Ing. arch. Jan Borůvka dodává: „Připlatit si za větší komfort bydlení a zbavit se tak starosti s modernizací upřednostňuje stále více kupujících.“Možností jak koupi financovat je dnes již celá řada. Například RSTS aktuálně nabízí u úvěru HYPOsplátka historicky nejvýhodnější úrokovou sazbu, a to již od 1,95 % ročně.

Starý versus nový byt – výhody a nevýhody

I když starý byt vychází po komplexní rekonstrukci cenově o něco lépe než novostavba, je potřeba zvážit i to, zda celý dům nebude vyžadovat modernizaci. Špatná střecha, nedostatečná tepelná a zvuková izolace, stará netěsnící okna, nevyhovující výtahy, staré a špinavé chodby. To jsou příklady běžných závad, se kterými se v bytových domech setkáváme, a které mohou navýšit platby do fondu oprav.

V případě novostavby získáme byt, který odpovídá moderním potřebám bydlení a neměl by delší dobu vyžadovat žádné další investice. Společné prostory nepůsobí opotřebovaně a provozní náklady nového bytu jsou ve srovnání se starší nemovitostí nižší. Většina novostaveb se však nachází spíše v okrajových částech měst, a tudíž nemusí mít tak kvalitní občanskou vybavenost a dostatečně vyvinutou infrastrukturu, jakou může nabídnout stará zástavba.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688