Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
Okénko pro podnikatele  |  15.06.2015 17:46:40

Zrcadlo výkonnosti firmy jménem cash-flow


 

Zrcadlo výkonnosti firmy jménem cash-flow

 

Řada českých podnikatelů a majitelů firem přiznává, že neznají krátkodobý výhled dalšího cash-flow v jejich firmách. Mají sice dobré finanční výsledky v účetnictví, přesto se ale potýkají s nedostatkem peněz. Jak je to možné?

KREV VE FIRMĚ

Cash-flow neboli tok peněz ve firmě lze důležitostí přirovnat ke koloběhu krve v lidském těle. Nedostatek jednoho i druhého vede dřív nebo později k jedinému – k nevyhnutelnému konci. Je to jasný a často velmi zdrcující údaj o tom, jak dobře nebo naopak jak špatně peníze uvnitř společnosti kolují.

 

Přitom řada českých podnikatelů a majitelů firem přiznává, že neznají krátkodobý výhled dalšího cash-flow na příští měsíc. Netuší, jaký efekt na jejich hospodaření budou mít zpožděné platby odběratelů, pokles tržeb apod. Nemají scénáře dopadu plánovaných investic. Chybí optimalizace finančních rozhodnutí. Dodnes bohužel není samozřejmostí, že by malí a střední podnikatelé sledovali množství přijatých a vydaných financí. Často v řízení firemních financí chybí naprostý základ.

ÚČETNICTVÍ JAKO POHÁDKA

 

Mnoho podniků se spoléhá výhradně na účetnictví, které je ale spíše pohádkou – v lepším případě – s dobrým koncem o hospodaření firmy. Naopak cash-flow je bohužel krutou realitou, odrazem reality bez příkras. Mnohdy se setkávám s přímou otázkou podnikatelů, jak je možné, že mají v účetnictví tak vysoký zisk, ale v pokladně a na účtu ty peníze nejsou. Tak kde jsou?

 

Řešením celé situace může být jen důkladná finanční analýza napříč firemní ekonomikou. Firma tím získá nezbytné finanční nástroje na řízení pohledávek a závazků a ujasní si efektivní způsob, jak pracovat s dlužníky. Pomyslným bonusem navíc je, že analýza usnadní hodnocení bonity odběratelů a například napoví, jak vysoký dodavatelský úvěr nastavit odběratelům nebo zda vůbec ještě dodat například další zboží zákazníkům, kteří dluží už příliš vysokou částku. Tedy problém, se kterým se potýká odhadem více než 70% malých a středních českých firem.

DŮSLEDNÉ FINANČNÍ ŘÍZENÍ FIRMY

 

Výjimkou nebyla ani jistá tuzemská stavební společnost. Po prvotním kontaktu proběhla důkladná finanční analýza, která ukázala jasně černě na bílém, že díky téměř nulovému řízení nákladů každým rokem klesala produktivita firmy, díky absenci přísného řízení pohledávek a závazků dochází ke druhotné platební neschopnosti a že díky chybějícímu předvídání cash-flow vedení firmy nepředchází ani stále častěji vznikajícím stresovým situacím zapříčiněným díky nedostatku hotovosti. Paradoxem tohoto konkrétního případu bylo, že firmě rostl rok od roku jak obrat, tak zisk. Na první pohled zvenčí velice atraktivní firma byla uvnitř „prohnilá“, a to kvůli neschopnosti majitelů pevně uchopit do rukou podnikovou ekonomiku. Kdo není schopen řídit firemní finance, nemůže dlouhodobě v podnikání přežít, byť navyšuje obrat sebevýš a byť roste i zisk.

 

Výše zmíněné firmě se nakonec podařilo pomoci, a to důsledným finančním řízením. To spočívalo v zavedení pravidelných 14 denní předpovědí cash-flow, jasného finančního plánu pro položky tržeb i nákladů, pravidelně se začali v trendu sledovat zůstatky na účtech i v pokladně. Jasně se definovala kritéria pravidelného měsíčního finančního reportingu, který připravovala účetní pro vedení firmy na základě předem daného návodu.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ - VÝSLEDKY

 

Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zvýšila se úspěšnost a rychlost inkasa pohledávek, zracionalizovala se finanční rozhodnutí, postupně se začali v dílčích položkách snižovat náklady, vyjednali se lepší obchodní podmínky u stávajících dodavatelů, čímž opět klesly náklady a navíc se prodloužila doba splatnosti. Majitelé byly díky měsíčnímu finančnímu reportingu naprosto přesně v obraze, co se po číselně vyjádřené stránce děje v jejich firmě. Velice příjemným „vedlejším efektem“ zavedení tohoto finančního řízení firmy pak bylo výrazné snížení stresu nejen na majitele, ale také na zaměstnance.

 

Je stále velké procento podnikatelů, zejména z řad malých a středních podniků s českým kapitálem, které nepochopilo, jak velkým problémem je absence finančního řízení firmy. Přitom základní zásady tohoto finančního řízení jsou tak jednoduché, pragmatické a rychle aplikovatelné, že je pochopí každý člověk, byť je svou podstatou neekonom. Budu jen dalším v pořadí, kdo zopakuje, že k úspěšnému podnikání stačí často selský rozum a tužka s papírem, na němž si podnikatel vše dobře propočítá.

 

Ing. Bc. Jiří Jemelka Tento příspěvek poskytuje marketingový specialista, odborník na růst a rozvoj firem, podnikatel, školitel, lektor a kouč v oblastech management, prodej, marketing a finance – Ing. Bc. Jiří Jemelka, zakladatel společnosti J.I.P. pro firmy s.r.o. zaměřené na zvyšování produktivity v obchodních i výrobních firmách (www.jip-pf.cz), provozovatel specializovaného webu www.restrukturalizace.cz a marketingového poradenství na www.btci.cz. Vystudoval VŠB-TU Ostrava, obor Management a Ekonomika, dálkově studoval na Impac University, USA, Florida 2005, studijní obor: Operations Organization.

10 let se Jiří Jemelka věnuje podnikovému a marketingovému poradenství, rozvoji, revitalizaci a restrukturalizaci firem, a vzdělávání podnikatelů, manažerů, marketingových pracovníků a obchodníků. V roce 2011 byla úspěšnost projektů na úrovni 80%. V roce 2013 vydal knihu o obchodování: Prodej, dřina nebo hra – více na: www.grada.cz Na tomto místě je Vám k dispozici se svými názory, které souvisí s podnikáním, managementem, marketingem a prodejem. Pokud řešíte složité otázky v oblasti provozu Vašeho podniku, personalistiky, financí, marketingové strategie či výkonnosti prodejního týmu a zajímal by Vás názor experta na podnikatelské, manažerské a marketingové poradenství, zvyšování tržeb a čistého zisku, neváhejte se na nás obrátit s Vaší otázkou a zjistíte, že na oplátku získáte informace, které jsou o reálném světě, rychlé aplikaci, stimulaci k výkonům, výsledkově zaměřené, nikoliv teoretické a hlavně – ziskotvorné. Pište na email: jiri.jemelka@jip-pf.cz, volejte na: 603995052.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Zrcadlo výkonnosti firmy jménem cash-flow

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

18.12.2017  Tipy, jak ušetřit pomocí nízkonákladového marketingu: Využívejte sociální sítě a... Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
08.11.2017  Outsourcing stále častěji využívají i malé a střední firmy. Oceňují úsporu nákladů.. Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
31.10.2017  Mezinárodní jazykové zkoušky a certifikáty – jaké existují Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
30.10.2017  Mezinárodní jazykové zkoušky Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
27.10.2017  Jak si správně objednat tlumočení? Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )

Přečtěte si také:

27.03.2017Cash-flow jako krevní oběh podniku. Čím můžete pomoci toku peněz ve firmě Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
28.08.2014Pegas a konsoliduje rozvahu a cash flow BHS (BH Securities a.s.)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů