Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  12.06.2015 07:01:11

Na vlastní riziko: Internet je stále nebezpečnější

Množství bezpečnostních hrozeb na internetu vytrvale roste, shodují se zprávy počítačových společností. Dochází i k vysokému nárůstu cílených útoků a hacktivismu. 

Mobilita, virtualizace a další technologie mění způsob podnikání. A zatímco organizace bez problémů přijaly nástroje pro zvýšení produktivity, často zapomínají na související zabezpečení a následky, které má nedostatečná implementace ochranných prvků, uvádí Petr Cícha ze společnosti Check Point.

Vývojový strom bezpečnostních hrozeb na Internetu

Vývojový strom bezpečnostních hrozeb na Internetu

Ačkoli některé ze statistik vykazují příznivou tendenci, jako například lehce se snižující množství spamu, jiné už tak příznivé nejsou. Nevyžádaných spamových zpráv bylo v roce 2014 odesláno zhruba o jednu miliardu méně než v roce předchozím, nicméně v celkových číslech jde o snížení z 29 na 28 miliard odeslaných spamů, a tedy téměř setrvalý stav.

Malware

Poměrně výraznou tendenci vykazuje nárůst nových variací malwaru (programů určených ke vniknutí nebo poškození počítačového systému), a to z 252 milionu v roce 2013 na 317 milionů v loňském roce, uvádí zpráva o internetových hrozbách vydaná společností Symantec.

Tvrdá čísla potvrzuje i výroční zpráva dodavatele bezpečnostních řešení Check Point Software Technologies Ltd. Za výraznou hrozbu označuje především tzv. „malware nultého dne“,čili malware útočící na zranitelná místa v softwaru, o kterých výrobci ještě ani neví.

Mobilní zařízení

S rozšiřujícím se využitím chytrých telefonů, tabletů a dalších zařízení potenciálně připojitelných k internetu se cyber-podvodníků stále více zaměřuje i na ně. A to především proto, že mobilní zařízení bývají obecně méně chráněny než tradiční počítače.

Z hlediska porovnání jednotlivých operačních systémů v mobilních zařízeních je stále nejohroženější iOS s 84% a meziročním nárůstem malware o dvě procenta, vyplývá ze zprávy Symantec. Teprve daleko za iOS následuje Android (11%, pokles hrozeb o dvě procenta oproti minulému roku) a Blackberry (nárůst z 1% na 4%). Windows phone pozornosti škodlivých aplikací poměrně zdatně uniká, takové vyjádření ale jde na rub spíše malému tržnímu podílu samotných zařízení. Nicméně i tak vykazuje vzestupnou tendenci.

Porovnáme-li množství hrozeb s tržním podílem jednotlivých OS, zjistíme že hackeři vcelku ignorují nejrozšířenější Android, na nějž se zaměřují výrazně méně, než na iOS. A to navzdory tomu, že Android vystoupal na 80% tržního podílu, zatímco iOS je na 15%.

Check Point v rámci svého průzkumu zjistil, že organizace s více než 2000 zařízeními v síti mají až 50procentní šanci, že existuje nejméně 6 infikovaných nebo pro útok vytipovaných mobilních zařízení.

Sociální sítě

Podvodníci vždy zamíří tam, kde se lidé nechají oklamat. Ušetřeny tak nezůstaly ani sociální sítě. Zde se útočníci zaměřují především na zneužívání důvěry v doporučení přátel, které je často zneužíván skrze podvržené zprávy, falešné pozvánky k hrám, podvodné skupiny atd. V lepším případě se stanou snadným cílem pro spam, v horším klikání dovede například k instalaci malwaru. Podvodníci s oblibou využívají pricipu, že zprávě či pozvánce od někoho koho známe, uvěříme spíše, než anonymnímu spamu. S oblibou zneužívány jsou témata rozdávání např. smartphonů, šokující videa, různé výhry, erotická videa atd.

Check Point k tomu dodává, že 81 procent analyzovaných organizací má nepříjemnou zkušenost se ztrátou dat, což znamená nárůst o 41% oproti roku 2013. Zatímco se většina bezpečnostních strategií zaměřuje na ochranu dat před hackery a jejich útoky zvenčí, stejně důležité je chránit data uvnitř organizace a jejich pohyb směrem ven, což platí i pro přístup k sociálním sítím a aplikacím.

Petr Nutil

 


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688