Ing. Petr Cimala (Aura Invest Group)
Okénko investora  |  29.05.2015 16:55:56

Proč solární energii již nepovažujeme za alternativní zdroj

Solární odvětví v posledních deseti letech zaznamenalo nebývale silný boom a krizi zároveň. Protože byly solární panely dlouho velmi nedostupnou, ale slibnou technologií, těšily se velké podpoře ze strany vlád po celém světě.

Dotační programy přilákaly do odvětví řadu společnotí

Zpočátku rozsáhlé dotační programy přilákaly do solárního odvětví mnoho nových hráčů a tempo inovace každým dnem akcelerovalo. Později se nicméně ukázalo, že na trhu je značný převis nabídky a celá řada firem se rychle ocitla ve finančních nesnázích, které s nástupem globální finanční krize jenom gradovaly.

Neproduktivní společnosti krachují či ukončují činnost

Od roku 2009 ve Spojených Státech a Evropě zkrachovalo kromě nejznámější Solyndry přes 100 dalších firem zabývajících se vývojem a výrobou solárních panelů. Z dnešního pohledu je však tato očista solárního odvětví vnímána pozitivně, neboť vedla k výraznému snížení cen solárních panelů a ke značnému nárůstu jejich efektivity.

roce 1977 čítaly produkční náklady solárních panelů v průměru 76,7 dolarů za watt. Dnes se pohybují pouze okolo 0,30 dolaru za watt a očekává se, že číslo není rozhodně konečné. V roce 2011 se Německo, průkopník v oblasti solární energie, zařadilo mezi první země, které dosáhly tzv. grid parity, kdy se ceny energiefotovoltaických elektráren vyrovnaly cenám energií z klasických zdrojů.

Grid-parity

Solární energie se nákladově srovnala s klasickými zdroji

Podle letošního výhledu Deutsche Bank pro solární odvětví byla grid parita dosažena už i v 10 amerických státech a do konce příštího roku bude dosažena i ve zbylých 40. Analytici Deutsche Bank odhadují, že do roku 2017 dosáhne grid parity 80% světového trhu. S rostoucí konkurenceschopností solární energie už začalo mnoho států, především v Evropě, omezovat své štědré dotační programy, protože už pomalu přestávají dávat smysl.

Budoucí očekávání je více než pozitivní

Další nedávná studie s názvem Current and Future Cost of Photovoltaics predikuje, že náklady na produkci solární energieEvropě do roku 2025 poklesnou přibližně o třetinu na 4-6 ct/kWh a na 2-4 ct/kWh, zhruba o dvě o třetiny oproti současným úrovním, do roku 2050. Při produkčních nákladech elektrické energie z konvečních zdrojů mezi 5 a 10 ct/kWh to znamená, že do deseti let bude většina energie produkovaná z velkých solárních parků levnější než energie produkovaná konvečními elektrickými elektrárnami.

Jaké jsou hlavní důvody pro významný budoucí růst solární energie se můžete dočíst v našem předešlém článku Jaká je budoucnost solární energie?

Vzhledem k vysoké volatilitě jednotlivých solárních společností se jeví jako nejlepší způsob investice do výše uvedených trendů nákup solárních veřejně obchodovatelných fondů. Ty v průměru od začátku roku zhodnotily o více než třetinu své hodnoty. Vypadá to, že solární odvětví právě dospělo a doba, kdy alternativní zdroje energie už nebudou déle alternativními, je za dveřmi.

Autor: Petr Cimala, David Krejča

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Ing. Petr Cimala

Ing. Petr Cimala, Aura Invest

je analytikem a členem managementu Aura Invest Group s dlouhodobým zaměřením na oblast vyhledávání atraktivních investičních příležitostí i oblast Equity Sales. Aura Invest Group je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry Colosseum, a.s. Na českém trhu nabízí profesionální služby obhospodařování majetku na individuálních investičních účtech AURA INVEST Aktivní správa a AURA INVEST Chytré portfolio. Spojte své síly se silnými partnery a svěřte své finance pokročilému obhospodařování majetku. Více informací či nezávaznou schůzku si sjednejte na www.aurainvest.cz


Investiční výhled na rok 2015

Investiční výhled na rok 2015

Čtenářům kurzy.cz nabízíme možnost zdarma stažení pokročilé analýzy Investiční výhled 2015, ve které se mimo jiné dozvíte, zdali jsou evropské indexy dražší než americké, zdali je návrat k ziskovosti v Eurozóně reálný, jaké lze očekávat tempa růstu v roce 2015 či zdali jsou asijské trhy investičně nejatraktivnější. Pro stažení analýzy pokračujte kliknutím na grafické logo Investiční výhled 2015.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Čt   9:26  Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje? Mgr. Timur Barotov (BHS)
St 15:53  Válečný scénář: Bude benzín za 45 Kč? Petr Lajsek (Purple Trading)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688