Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  25.04.2015 09:10:41

Cena emisních povolenek do konce roku poroste


 

Predikci vývoje cen emisních povolenek do konce roku 2015 představila dnes na konferenci Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové Pavlína Novotná, obchodní ředitelka pro emise společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami.

 

Cenu emisních povolenek aktuálně ovlivňují politická jednání, zejména termín spuštění Tržní stabilizační rezervy. Povolenky, kterých je v systému emisního obchodování nadbytek, by měly v budoucnu mířit právě do této rezervy. V březnu přijaly členské státy EU kompromis - spuštění Tržní stabilizační rezervyroce 2021 a přesun backloadovaných povolenek do rezervyroce 2018. Ohledně termínu vzniku Tržní stabilizační rezervy mezi členskými zeměmi nepanovala shoda. Proaktivní státy v čele s Německem a Velkou Británií měly zájem o vznik již od roku 2017, naopak Rumunsko, Finsko nebo Polsko jsou proti a požadují vznik až od roku 2021. Ke změně ještě může dojít během dalších zasedání, která jsou plánována na duben a květen.

 

„Následující měsíce bude skoro jistě doprovázet vysoká volatilita. Očekáváme, že trh nabídne přijatelné ceny jak pro deficitní podniky, které nakupují povolenky, tak i pro přebytkové, které povolenky prodávají. Současná cena je okolo 7 eur. V našem průměrném scénáři však počítáme s tím, že ceny povolenek budou na konci roku atakovat hranici 10 eur, jak jsme předpokládali již počátkem tohoto roku,“ uvedla Pavlína Novotná, obchodní ředitelka Virtuse Energy pro emise.

 

Virtuse Energy odhaduje, že v případě schválení startu Tržní stabilizační rezervy v roce 2019 bude trh schopen dosáhnout vyšší předpokládané hodnoty. Pro start v roce 2021 stanovuje Virtuse Energy vrchol o euro níž. Návrat ceny do normálu by znamenal pokles k dolní hranici trendového kanálu, tedy na úroveň kolem 7,20 eur pro variantu 2021, pro rok 2019 hodnotu 8 eur. Pokud se trialog do června nedohodne na scénáři, dá se během letních měsíců předpokládat výprodej povolenek s poklesem ceny pod 6 eur. Koncem roku bude cena již stoupat.

 

 

 

   

Členské státy budou podle Virtuse Energy během dalšího jednání v COREPERu hlasovat o návrhu, který počítá s implementací v roce 2021. „Nyní existují tři scénáře, jejichž pravděpodobnost je srovnatelná. První dva předpokládají, že do konce června dojde k odsouhlasení reformy EU ETS v trialogu mezi Evropskou Komisí, Radou a Parlamentem. První scénář počítá se startem Tržní stabilizační rezervy v roce 2019, druhý v roce 2021. Třetí scénář počítá s tím, že k dohodě nedojde. To by mělo za důsledek propad ceny až na 6 eur během letních měsíců,“ dodala Pavlína Novotná.

 

 

 


 

Nadcházející politické události:

 

27. – 30. 4.  Plenární čtení v EP

 

29. 4.  Jednání COREPER

 

5. 5.  Druhé jednání v trialogu

 

4. – 7. 5.  Jednání v ENVI výboru

 

18. – 21. 5.  Plenární čtení

 

26. 5.  Třetí jednání v trialogu

 

Evropská unie zavedla v roce 2005 systém obchodupovolenkami, kdy se mezi členské státy rozdělily emisní kvóty na vypouštění uhlíkových emisí. Po jejich překročení se musí povolenky kupovat. Dražší cena povolenek zvyšuje cenu tzv. silové elektřiny. Nízká cena snižuje motivaci podniků využívat šetrné technologie. Např. uhelné elektrárny mají díky levným povolenkám méně nákladný provoz. Rezerva má navázat na takzvaný backloading, který byl v Evropě spuštěn vloni právě kvůli přebytku povolenek a jejich klesajícím cenám. Během tří let mají být jeho prostřednictvím postupně staženy povolenky na 900 milionů tun emisí.

 

   

 

O společnosti:

 

Virtuse Energy, česká společnost napůl vlastněná Janem Fouskem a Rastislavem Vasilišinem, loni zobchodovala 76 milionů emisních povolenek stovkám největších společností zejména v České Republice a na Slovensku a dosáhla obratu přes 6 miliard korun. Virtuse Energy se věnuje obchodování elektřiny, plynu a emisních povolenek včetně veškerých doprovodných služeb jako je portfolio management, analytická podpora, zodpovědnost za odchylku a mnohé další. Firma se v loňském roce stala jako jediná firma svého druhu v regionu členem největší světové burzy ICE. V září loňského roku se stala vůbec první zahraniční firmou na světě, která vstoupila na nově se formující čínský trh s emisemi. Kromě obchoduenergiemi se firma dlouhodobě věnuje konferencím (organizace, aktivní účast, přednášky), vzdělávacím programům, environmentálnímu a energetickému poradenství či stavbě obnovitelných zdrojů energie na Balkáně.

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688