Jarní úklid: úklid začneme od dveří

Jaro už je za dveřmi, i když sluníčko vykukuje zatím jen sporadicky a nesměle. Co je jisté je to, že jaro už se chystá! A právě s jarem je pro mnohé z nás spojen i velký jarní úklid. Není třeba se doslova strhat, důležité je postavit se úklidu čelem a hlavně s několika esy v rukávu!

Začneme přímo od… dveří
Dveře v interiéru neslouží jen k otevírání a zavírání. Často své majitele chrání před hlukem nebo nezvanými hosty. Ale hlavně vytváří příjemné prostředí díky zvoleným dekorům na jejich ploše. A o tento krásný vzhled je třeba se jednou za čas postarat, třeba v rámci jarního úklidu. „Většina domácností má dveře s umělými povrchy, často imitující dřevo a údržba těchto povrchů je velice jednoduchá. Stačí je vyčistit suchým, případně mírně navlhčeným jemným hadříkem. Pokud máte pocit, že jsou dveře více znečištěné, přidejte kapku běžného saponátu,“ doporučuje pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a zárubní. Během čištění dveří se vyhněte takovým prostředkům, které v sobě obsahují organická rozpouštědla, látky na bázi chloru nebo abrazivní čisticí prostředky.

Aby se dveře dobře otevíraly a zavíraly…
Ač jsou zámek, kování i závěsy součástí dveří není jejich údržba nutná, protože jsou bezúdržbové.  „Pouze v případě vzniku nějakého problému stačí jednou za rok namazat závěsy vhodným mazacím tukem (lidově vazelínou) nebo mazacím tukem na bázi silikonů a vše funguje, jak má,“ doplňuje Martin Dozrál.

Sklo je stále častějším doplňkem v interiéru, ať už jako výplň nebo samostatné dveřní křídlo, celé stěny nebo obklady. „V interiéru je dnes více druhů skel a každé z nich potřebuje jiný přístup k čištění, abychom si jejich dekorativní povrch nevratně nepoškodili,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou skleněných prvků v interiéru zabývá. 

Čiré sklo
•  stačí horká voda a utěrka z mikrovlákna
•  v případě většího znečištění poslouží horká voda s prostředkem na mytí skel a vše naleštit za pomoci lešticího přípravku
•  přípravek může obsahovat alkohol

Leptané sklo
•  umývat jemným hadříkem za použití pouze teplé vody, v případě většího znečištění lze použít malé množství běžně používaného prostředku na nádobí ideálně krouživými pohyby
•  vždy umývejte sklo celoplošně!
•  vše nechce uschnout přirozenou cestou

Grafosklo
•  celoskleněný obklad stačí otřít 
•  udržuje se stejně jako čiré sklo
•  grafický motiv je zataven mezi dvěma skly a nehrozí, že by se při úklidu jakkoli poškodil

Pískované sklo
•  zaslouží si speciální pozornost
•  pro snadnější údržbu je dobré kupovat pískované sklo s finální vrstvou – nano povrchem
„Povrchový nanolak chrání pískovaný dekor a dokáže eliminovat nežádoucí otisky prstů a díky tomu usnadňuje jeho údržbu,“ popisuje pan Petr Paksi.

Kroky ke správné údržbě pískovaného skla
1. Pískované sklo umýváme pouze čistou teplou vodou.

2. V případě většího znečištění lze použít jen velmi malé množství běžně používaného prostředku na nádobí. Voda ale nesmí nikdy výrazně pěnit.

3. Sklo myjte vždy s minimálním množstvím vody. Když použijete vody moc, bude sklo dlouho schnout
a vytvoří se na něm mapy.

4. Pokud používáte hadřík, volte takový tip, který nepouští barvu ani vlákna. Ideální je tzv. švédská utěrka, popřípadě houbička bez drsného padu.

5. Sklo s pískováním umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část. 

6. Jakmile budete s čištěním u konce, sklo vždy otřete do sucha.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky