NOVA Green Energy (NOVA Green Energy)
Investice  |  13.11.2014 12:34:49

Anonymní vlastníci OZE? Jeden návrh na „zprůhlednění“ střídá druhý

Solární podpora vyjde některé firmy velmi draho. Ministerstvo trvá na zaknihování akcií majitelů OZE. Soukromé akciové společnosti, které provozují obnovitelné zdroje energie, se nezbaví povinnosti zaknihovat své listinné akcie na jméno, pokud chtějí do budoucna pobírat podporu zelené energie. Komentuje analytik z otevřeného podílového fondu Nova Green Energy (NGEF) Pavel Makovec.

Státní podpora majitelů solárních elektráren prostřednictvím zvýhodněné výkupní ceny elektrické energie je častým trnem v oku většině obyvatelstva a firem, protože pro ně zvyšuje konečnou cenu odebírané elektrické energie prostřednictvím platby na podporu tzv. obnovitelných zdrojů energie (OZE). Specialitou českého prostředí je stav, kdy stát, který garantuje vyšší výkupní ceny pro majitele OZE většinou ani neví, kdo solární elektrárny, případně jiné OZE vlastní. Na vyplácení podpory ani její výši sice znalost totožnosti vlastníka (příjemce podpory) nemá žádný vliv, přesto se o odstranění anonymity vlastnictví vedou odborné diskuse a jeden návrh na „zprůhlednění“ vlastnictví střídá druhý.

Diskuse ohledně zrušení tzv. anonymních akcií (obvykle listinných cenných papírů na majitele/doručitele) se vedou delší dobu i s ohledem na problematiku daňových úniků a legalizace výnosů z trestné činnosti (praní špinavých peněz). Každé řešení, které nepostihne podstatu problému, ale pouze upravuje dílčí aspekt problému je předem odsouzeno k neúspěchu. Může ztížit podmínky pro nelegální aktivity, ale na každé opatření je možné nalézt protiopatření, často ještě dříve než příslušné opatření začne platit.   

Počátky akciových společností? Společenství anonymních vlastníků 

Když se vrátíme do období vzniku prvních akciových společností, které vznikaly na začátku 17. století, zjistíme, že hlavním smyslem existence akciových společností bylo snížení rizika z podnikání jeho rozložením mezi více podnikatelů. V 18. století se rozvinul i obchod se samotnými akciemi, které představovaly podíl na vlastnictví akciové společnosti. Organizovaným trhem s akciemi se staly akciové burzy a převládající formou těchto obchodovaných akcií byly listinné cenné papíry na majitele/doručitele, které umožňovaly jednoduchý převod vlastnictví akcií (potažmo firem) často i opakovaně během jednoho dne. Ve francouzštině se akciová společnost jmenuje  Société anonyme, S. A., což vyjadřuje podstatu akciové společnosti jako společenství anonymních vlastníků. 

S rozvojem společnosti a technickým pokrokem, dochází časem k tzv. imobilizaci cenných papírů a posléze k nahrazení listinných cenných papírů tzv. zaknihovanými cennými papíry, kdy samotný cenný papír přestává být „papírem“ a je pouze elektronickým záznamem v paměti počítače a jeho majitel je identifikován jako vlastník majetkového účtu, na kterém jsou zaknihované akcie (počet kusů) vedeny. Proto jsou snahy o odstranění anonymity vlastnictví často zjednodušovány na požadavek jejich imobilizace a následného zaknihování. 

Od stručné exkurze do historie a objasnění pojmů přejdu k některým výhradám k současným požadavkům na odstranění anonymity vlastnictví akciových společností, které se týká nejen problematiky vlastnictví OZE.

Odstranění anonymity vlastnictví a.s. se netýká jen majitelů OZE

Do diskusí ohledně zrušení anonymity vlastnictví akcií jsou často bez znalosti problematiky naprosto nesmyslně zahrnovány společnosti obchodované na organizovaných trzích, které mají nejčastěji podobu burzy cenných papírů, a požadavek na odstranění anonymity se někdy dokonce požaduje u podniků, které jsou vlastněny nebo ovládány samotným státem. Požadavek na zaknihování stávajících listinných akcií je komplikován i skutečností, že jediným oprávněným subjektem, který může vést zaknihované cenné papíry je u nás Centrální depozitář cenných papírů, a.s. (CDCP), soukromá společnost, jehož konečným vlastníkem jsou zahraniční subjekty. CDCP nahradil unikátní státní instituci Středisko cenných papírů (SCP) a fungování CDCP je ve srovnání s SCP obrovským krokem zpět hlavně co do uživatelského komfortu a funkčnosti. Nesmyslné zrušení SCP prošlo téměř bez povšimnutí, a tak je otázka, kdy dojde na privatizaci dalších evidencí a registrů např. katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, registračních značek motorových vozidel, rejstříku trestů, případně samotné evidence občanů. Zanedbatelná není ani otázka nákladů zaknihování ve srovnání s tiskem listinného cenného papíru

 Řešení? Zákonná povinnost zveřejnit vlastnickou strukturu

Akciové společnosti, kterých se problematika anonymního vlastnictví týká, většinou mají pouze jednoho akcionáře, kterým je obvykle další akciová společnost atd. Jediným skutečně efektivním řešením problému anonymních příjemců státní podpory by byla zákonná povinnost každého subjektu, který uzavírá obchodní vztah se státem nebo jeho organizacemi, institucemi a státem ovládanými podniky, zveřejnit svoji vlastnickou strukturu až do úrovně konečného vlastníka, v zahraničním právu tzv. „beneficial owner“ a v případě porušení takové povinnosti by se takový subjekt trvale diskvalifikoval s možnosti obchodovat se státem, včetně povinnosti vrácení do té doby případně inkasovaných plateb. Připomínám, že taková povinnost by se týkala každého ekonomického subjektu, tedy nejen akciových společností, ale i ostatních typů obchodních společností jako jsou třeba společnosti s ručením omezeným nebo družstva.

 

Autor: Ing. Pavel Makovec, analytik otevřeného podílového fondu Nova Green Energy 



O FONDU NOVA GREEN ENERGY    

 

Za otevřeným podílovým fondem NOVA GREEN ENERGY (NGEF) kvalifikovaných investorů stojí zkušení finanční manažeři. Vizí fondu je stát se dlouhodobě úspěšným investičním fondem do obnovitelných zdrojů energie v regionu střední a východní Evropy. Investuje do funkčních elektráren vyrábějících energii z  obnovitelných zdrojů s dlouhodobými odběratelskými smlouvami. Fond chce být nejlepší volbou pro konzervativní investory, kteří očekávají stabilní, vládou garantovaný příjem a přiměřené zhodnocení kapitálu v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Přísný regulační rámec, přehledné nastavení motivací manažerů, renomovaný správce, znalec, auditor i další institucionální partnerské a projektové záruky zabezpečují maximální transparentnost fondu podle vzoru investičních fondů v západní Evropě.

Více informací na: 
http://www.novagreenenergy.eu/cz/
   

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688