Saxo Bank (home.saxo)
Investice  |  06.11.2014 16:12:40

Větší chuť obchodníků riskovat připravila vzácné kovy o jejich lesk

Zlato se propadlo na čtyřleté minimum za jeho neúprosným pádem stojí nedávné kroky Japonské centrální bankyCeny ropy se stabilizovaly, avšak riziko na spodní straně přetrvává i nadále. Obiloviny rostou již pátý týden v řadě.

Světové akciové trhy pokračují ve svém zotavování z výprodejů, které je postihly na začátku října.  Dolar zase začal jevit známky toho, že jeho měsíc trvající rally, která od počátku října stagnovala, se opět rozjede. Největší překvapení týdne však trhu  připravila Japonská centrální banka, která oproti očekáváním v pátek oznámila, že rozšíří svůj program kvantitativního uvolňování o další opatření.

Tento nárůst objemu tisknutých peněz, ke kterému došlo jen několik dní poté, co americká Federální komise pro volný trh ukončila třetí kolo programu kvantitativního uvolňování (QE3), zákonitě vedl k výraznému pohybu u měnového páru USDJPY. Japonská centrální banka k tomuto kroku přistoupila  kvůli obavám ohledně slabé inflace, jejíž hlavní příčinou jsou klesající ceny energií.

Výsledkem je, že světové finanční trhy zahajují měsíc listopad s podporou, kterou jim poskytuje zvýšená chuť obchodníků riskovat. Ti se opět vrací k dolaru, zejména k jeho kurzu vůči japonskému jenu, který se propadl na šestileté minimum. Došlo-li by u dolaru navíc k poklesu pod hodnotu 1,25 vůči euru, potvrdilo by to všeobecnou podporu americké měny. Také akciové trhy byly svědky výrazného oživení index S&P 500 se ve svém obchodování opět vrátil k rekordním hodnotám, přičemž je tomu jen pár týdnů, co se potácel na okraji propasti.

Na pozadí těchto událostí zakončil komoditní sektor tento měsíc relativně silnými výkony, a to i přes negativní vliv posilujícího dolaru. Výrazné ztráty na počátku měsíce (zejména u ropy) však vedly k tomu, že komodity hlásí již čtvrtý ztrátový měsíc v řadě, což je nejdelší série propadů od cenového kolapsu v roce 2008. Většina sektorů skončila tento týden v plusu. Nejvýraznější výjimkou byly vzácné kovy, kde po technickém prolomení některých významných hladin došlo ke zhoršení výhledu pro nejbližší období.

hn1

Zemní plyn byl svědkem výrazného růstu vzhledem k tomu, že podprůměrné teploty, které by dle předpovědí měly příští týden postihnout východní polovinu USA, by mohly zvýšit poptávku po vytápění. Týdenní navyšování zásob však i nadále pokračuje plynulým tempem, což znamená, že v době kulminace poptávky ze strany spotřebitelů, bude ve skladech dostatečný objem zásob. Z toho důvodu se v tomto okamžiku jeví další růst nad hladinu 4,10 dolaru za therm jako omezený.

Sektor obilovin sestávající ze sójových produktů, kukuřice a pšenice si zapsal další skvělý týden, již pátý v řadě. Nejvýrazněji k tomu přispěla velmi silná rally na sójovém šrotu, díky níž výkon celého sektoru vzrostl. Příčinou byly obavy opožděných dodávek čerstvé produkce do lisoven v důsledku dopravních zácp na železnici a rovněž silná vývozní poptávka.

Chicagská burza (CBOT) ve středu po ukončení obchodování zvedla své marže, čímž zdražila držení otevřených pozic u futures na sójový šrot, což pak následně vedlo k cenovému obratu. Na trh již brzy dorazí rekordní úroda kukuřice a sójových bobů a možnost dalšího růstu je tedy stále více v nedohlednu.

Nečekaný měnový stimul ze strany Japonska byl vzpruhou pro průmyslové kovy, zejména nikl a hliník. Přidáme-li k tomu mírný nárůst indexu nákupních manažerů (PMI) reflektující datačínského výrobního sektoru, vidíme, že se výhled pro nejbližší období u tohoto sektoru zlepšil, a to i přes evidentní potíže, které by mohl vyvolat opětovný růst dolaru. Podporu čerpala i měď pomohla jí chystaná stávka, která by se měla konat v indonéském Grasbergu, třetím největším důlním komplexu na světě. Jestliže se zaměstnancům a vedení dolu nepodaří dosáhnout dohody ohledně otázek bezpečnosti práce, je možné, že 6. listopadu bude zahájena stávka, které se zúčastní 11 000 pracovníků.

hn2

Ceny ropy se stabilizovaly, negativní trend však přetrvává dál

Americká ropa WTI i severomořská ropa Brent čerpaly podporu díky slovní intervenci generálního tajemníka kartelu OPEC. Ten prohlásil, že jestliže se ceny ropy budou i nadále pohybovat okolo 85 dolarů za barel, dojde dle jeho očekávání ke snížení produkce ropybřidlic, což by z dlouhodobého hlediska mělo přispět k navýšení poptávky po ropě produkované kartelem.

Generální tajemník však také uvedl, že kartel v nejbližší budoucnosti neplánuje žádné výrazné omezení své ropné produkce, což následně vedlo k tomu, že se pozornost trhu opět vrátila k současnému stavu přezásobení. K negativnímu výhledu pak dále přispěla data americké vládní agentury EIA (Energy Information Administration), podle kterých vzrostla domácí ropná produkce na nejvyšší hladinu minimálně od roku 1983. Nárůst objemu amerických zásob v současné době rovněž vede ke snižování nedostatku ropy na spotovém trhu, což u obchodníků snižuje zájem držet v tomto okamžiku dlouhé pozice.

Ceny ropy se stabilizovaly, avšak dokud nedojde k sezónnímu oživení poptávky (což bude až za několik týdnů), nebo se nesníží objem zásob, přetrvává i nadále riziko, že současný klesající trend bude pokračovat. Nejbližší oblast podpory pro americkou ropu WTI se pohybuje mezi 75 a 77 dolary za barel.

hn3

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Rozhodnutí Japonské centrální banky postrčilo cenu zlata k nezadržitelnému pádu

Vzácné kovy utržily tento týden velkou ránu. Došlo k tomu poté, co americká Federální komise pro volný trh ukončila program nákupu aktiv, a kdy se pozornost trhu zaměřila na otázku, kdy dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Dolar zažíval rally a index S&P 500 se opět vrátil k rekordním hodnotám. Oslabení u zlata pak bylo ještě dále prohloubeno negativním dopadem rostoucí chuti obchodníků riskovat poté, co Japonská centrální banka přišla se svým překvapivým oznámením. Tato změna rovněž poukázala na pokračující oslabování inflačních tlaků, ke kterému nyní přispívá výrazný propad cen energií, k němuž došlo během posledních několika měsíců.

Dramatické výprodeje během druhého čtvrtletí loňského roku se zastavily teprve tehdy, když zlato našlo hladinu podpory na hodnotě 1180 dolarů za unci. Další dva pokusy, jeden vloni v prosinci a poslední před necelým měsícem, rovněž selhaly. Překvapivé oznámení Japonské centrální banky a následný výrazný, na riziko orientovaný posun u jenu a na světových akciových trzích však postrčily cenu zlata k nezadržitelnému pádu a spousta obchodníků uplatnila příkaz sell stop.

Zlatu dále nepomohlo, že během čtrnáctidenního období trvajícího do 21. října snížili finanční manažeři a hedgeové fondy počet svých krátkých pozic o 1,4 milionu uncí a naopak zvýšili množství svých dlouhých pozic o 2,4 milionu. Pozice těchto investorů nyní opět reflektují spíše medvědí sentiment, což přispívá k prodejnímu tlaku.

Tento poslední posun u zlata vedl k tomu, že se technický výhled pro tento kov zhoršil. Poté, co byla cena zlata 6. října odmítnuta na hladině 1183 dolarů za unci, podařilo se kovu dosáhnout 61,8% retracementu na hladině okolo 1253 dolarů za unci. Následný propad na nové čtyřleté minimum by byl známkou opětovných výprodejů, které se během posledních 16 měsíců zastavily. To, jak se budou obchodníci v následujících týdnech chovat, je nyní najednou velmi důležité pokud se totiž zlatu nepodaří vrátit na hladinu 1180 dolarů za unci, je možné, že jeho cena bude muset jít dolů.

Hranice podpory, kterou je nyní třeba sledovat, je nejprve 1159 dolarů za unci (minimum z července 2010) a poté 1088 dolarů za unci. Pokud by se zlato této hladiny dotklo, znamenalo by to, že ze své desetileté rally od roku 2001 do roku 2011 ztratilo 50 %.

hn4

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Zlato se nyní opět porozhlíží po nějakých podpůrných zprávách a z toho důvodu by se švýcarské referendum o zlatu plánované na 30. listopadu mohlo stát stále více rozhodující událostí, která zlato buď podrží, nebo potopí. Pokud referendum projde, bude muset  Švýcarská národní banka během příštích pěti let výrazně navýšit objem svých zlatých rezerv. Podle dosavadního volebního průzkumu podporuje návrh okolo 44 % voličů, což podle mnohých není nijak valná startovní pozice. Švýcarský parlament i centrální banka jsou ostře proti tomu, co navrhují přívrženci referenda. Očekává se, že  bude zahájena tvrdá kampaň proti návrhu, což by pak mohlo vést ke snížení počtu jeho příznivců.

 hn5

Chuť k riziku. Nač se uchylovat k bezpečným přístavům, když  se Japonská centrální banka nabídla natisknout biliony? Foto: Paolo Toffanin

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

07.05.2019Americká akciová rally a (ne)chuť riskovat Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
24.09.2012Chuť riskovat na akciových burzách strmě roste Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688