Petr Sklenář (J&T BANKA)
Okénko investora  |  30.09.2014 15:47:53

Co vědí dluhopisy a akcie to netuší?

 

Akcie dál věří příběhu, že oživení ekonomiky nabírá na obrátkách. Naopak u dlouhodobých dluhopisů dochází k postupnému poklesu výnosů. S nadsázkou se dá říci, že podobně jako nevěřící Tomáš zastávají stanovisko – „až uvidím, tak uvěřím“. Skepsi dluhopisového trhu podporuje i vývoj nominálního HDP, který zásadní zrychlování ekonomické aktivity zatím nenaznačuje.

High Yield v korekci vs. akcierůstu

Teoreticky rizikové korporátní dluhopisy (High Yield Debt – dluhopisy s ratingem horší než BBB) a akcie sledují stejný faktor, kterým je výnosnost investovaného kapitálu. Pokud tento výnos není dostatečný, je to špatná správa jak pro rizikové korporátní dluhopisy, tak pro akcie. Ovšem tato kauzalita platí i opačně pro dobré zprávy. Proto historicky celkové indexy High Yieldu a akcií (S&P 500) mají velmi podobný průběh.

Od začátku července se ale spustila korekce u High Yield, rizikový spread se roztáhl o 60–70 bps. Celková úroveň rizikové přirážky je sice stále historicky nízká, ale samotná změna představuje nejvyšší skok od loňského června, kdy Ben Bernanke, tehdejší šéf FEDu, úvahami o začátku konce QE odstartoval výraznou korekci celého dluhopisového trhu. Následně široké High Yield Total Return indexy skončí v červenci ve ztrátě téměř jedno procento, což bude první propad od loňského léta. Naopak index S&P 500 v červenci pokračuje v růstu a minulý týden dokonce atakoval historická maxima na dosah psychologické hranice 2 000 bodů.

Korekce High Yieldu a samotná výše spreadu naznačují, že americké akcie (měřeno indexem S&P 500) by neměly být na úrovni cca 2 000 bodů, ale měly by také korigovat na cca 1 800 bodů (téměř –10%). Cesta rizikových dluhopisů a akcií se poprvé po 4 letech společného vývoje rozchází.

Důvody korekce High Yieldu – hlavně růst sazeb

Faktorů, které mohou spouštět korekci u rizikových dluhopis, je několik, ale v současnosti se dominantním důvodem stala obava z postupného utažení měnové politiky (konec QE, diskuze o načasování růstu sazeb), což vzhledem k míře přijímaného rizika je logickým vývojem. Dluhopisové trhy si při dosavadním honu za výnosy („hunt for yield“) můžou začít všímat i dalších rizik:

  • nízké spready neodpovídají míře zadlužení korporátního sektoru a nárůstu čistého dluhu  na rekordní úrovně;

  • nízké spready neodpovídají míře zadlužení korporátního sektoru a nárůstu čistého dluhu na rekordní úrovně;

  • obava z toho, jak se bude refinancovat korporátní dluh příští dva roky v případě rostoucích úrokových sazeb.

Ovšem v červenci se obrat zatím týká jenom rizikových dluhopisů (High Yield), naopak bezpečnější korporátní dluhopisy (IG - Investment Grade) výraznější změny nezaznamenaly, pouze se zastavil předchozí pokles rizikové přirážky.

Pokles dlouhodobých výnosů

Paradoxní vývoj

Na jedné straně trhy přijímají myšlenku o zrychlování ekonomického růstu, ukončení monetární stimulace včetně zvyšování sazeb, růžky začíná v USA vystrkovat inflace, a přesto letos pokračuje paradoxní a razantní pokles dlouhodobých výnosů, které klesly na více než roční minima – 10Y (2,45 %), 30Y (3,25 %). Všechny zmíněné předpoklady jsou přímo učebnicové příklady pro růst výnosů dluhopisů. Z tohoto hlediska vše naznačuje, že dluhopisový trh spekulacím o zrychlování růstu a rychlém růstu sazeb moc nevěří. Dokud tvrdá data jasně nenaznačí zrychlování růstu, tak dluhopisový trh asi zůstane skeptický. Důvodem je i loňská zkušenost, kdy dluhopisy měly krvavou druhou polovinu roku, právě kvůli ukončení QE a zrychlování růstu, ale nakonec výsledek byl jiný a v 1Q/14 ekonomika dokonce poklesla.

Zbytek léta a začátek podzimu asi ukáže, jestli pravdu mají dluhopisy / High Yield, nebo naopak optimistické akcie. Pokud bude pár dní dál pokračovat současný trend u dluhopisů, hlavně rozšiřování rizikových přirážek (= spread) a současně akcie budou pokračovat v růstu, S&P 500 bude atakovat hranici 2 000 bodů, může to být příležitost si zaspekulovat na korekci akciového trhu. Historicky pravdu častěji mívaly dluhopisy než akcie.

Petr Sklenář

Petr Sklenář

Hlavní ekonom J&T BANKY

Petr Sklenářn působí v J&T BANCE od roku 2011, kam přešel po akvizici společnosti ATLANTIK finanční trhy, kde působil od roku 2004. Na pozici hlavního ekonoma se věnuje analýze makroekonomických dat, hodnocení vývoje a prognózám na finančních trzích a analýzám komoditních trhů.

V předchozích letech působil jako finanční analytik v Brněnských vodárnách a kanalizacích a vyučoval na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Petr Sklenář vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně a v letech
2002–2004 navštěvoval Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI). V současnosti si rozšiřuje znalosti studiem CFA (Level III). Ve volném čase se věnuje fotbalu, četbě
a rodině. Má tři děti.

Témata:

  • Makroekonomické údaje
  • Trh dluhopisů
  • Peněžní trh, krátkodobé úrokové sazby
  • Zlato, ropa, komodity

Logo J&T BANKA
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 14:55  Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt) Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Po 13:13  Vláda USA prosadila $1,2 bilionový finanční balíček Mgr. Timur Barotov (BHS)
21.03.2024  Konečně se dočkáme! Očekávané IPO Reddit klepe na dveře Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688