Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Komodity  |  29.08.2014 17:03:00

Koruna posílila navzdory vyhrocení situace na Ukrajině


Regionální měny měly během první poloviny uplynulého týdne proti společné evropské měně našlápnuto k ziskům. Aktivům ve střední Evropě pomohlo určité uvolnění napětí na Ukrajině a schůzka prezidentů Ruska a Ukrajiny. Čtvrteční zprávy o ruské invazi na východ Ukrajiny však způsobily prudké výprodeje rizikovějších aktiv včetně těch regionálních. Jedinou středoevropskou měnou, které se povedlo v závěru týdne své čtvrteční ztráty kompenzovat, byla česká koruna - ta je eskalací konfliktu na Ukrajině ohrožena relativně nejméně. Koruna si tak v celotýdenním hodnocení připsala zhruba půl procenta, když se ke konci pátečního obchodování na mezibankovním trhu pohybovala na úrovni 27,73 CZK/EUR.   

Zlotý a forint naopak vůči euru během týdne ztratily shodně přes půl procenta právě především kvůli čtvrtečnímu vystupňování napětí ve východní Evropě. Zlotému neprospěly ani stupňující se spekulace ohledně nutnosti snížení sazeb polskou centrální bankou kvůli zpomalující ekonomice a meziročnímu poklesu cen. V Maďarsku zasedali centrální bankéři, kteří však nepřekvapili a ponechali sazby beze změn na historickém minimu 2,1 %.  

Kalendář zveřejnění makroekonomických údajů byl tento týden v České republice poměrně prázdný. V pondělí jsme se dočkali srpnového konjukturálního průzkumu. Tento indikátor měl jako první odrážet růst nejistoty po sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou a vystupňování tamního konfliktu. Celková důvěra v českou ekonomiku však v srpnu překvapivě vzrostla na 8,0 bodu z červencových 7,6 bodu. Důvodem byla lepší nálada podnikatelů (11,1 bodu oproti 10,1 bodu v červenci), naopak důvěra spotřebitelů zaznamenala pokles na -4,3 bodu z červencových -2,3 bodu.  

Pátek přinesl revizi a strukturu HDP za Q2 14. ČSÚ potvrdil svůj původní odhad mezičtvrtletní stagnace ekonomiky, meziroční dynamiku nicméně mírně vylepšil z 2,6 % na 2,7 %. Z nabídkové strany je důležité, že opět vzrostla hrubá přidaná hodnota ( 0,5 % q/q), ekonomika se tak stále nacházela na cestě oživení. Za mezičtvrtletní stagnaci tak může (opětovný) propad daní z produktů, které kompenzují svůj velký nárůst zaznamenaný v Q4 13 kvůli předzásobení tabákovými výrobky. Celkově tato data představují riziko pro náš optimistický celoroční odhad dynamiky HDP ( 2,9 %). A ještě výraznějším rizikem je možné další vystupňování rusko-ukrajinské krize, zavedení dalších sankcí, pokles důvěry v ekonomiku a růst nervozity na trzích.  

Příští týden v pondělí se z domácí ekonomiky dočkáme srpnového indexu PMI z průmyslu. Ten by měl podle našich odhadů poklesnout na 55,8 bodu z červnových 56,5 bodu především kvůli situaci na Ukrajině. Ve čtvrtek ČSÚ zveřejní červencovou dynamiku maloobchodních tržeb, které by měly v meziměsíčním vyjádření prakticky stagnovat po předchozích silných růstech. V meziročním vyjádření by měl maloobchod zpomalit z červnových 8,2 % na 4,0 %.  

Pro vývoj na regionálních trzích bude pravděpodobně nejzásadnější nepředvídatelná situace na Ukrajině. Důležité bude i čtvrteční zasedání ECB. Na trhu se během uplynulého týdne objevovaly zprávy o případném dalším uvolnění měnové politiky ECB už na tomto zasedání (i prostřednictvím kvantitativního uvolňování), ekonomové SG však žádnou změnu nepředpokládají. Centrální bankéři by totiž měli nejprve vyčkat na první dva tendry likvidity v září a prosinci. Případné zklamání investorů z (prozatímní) nečinnosti ECB by mohlo představovat ohrožení pro regionální aktiva. Koruna je však proti takovým výprodejům odolnější než forint a zlotý. Pokud nedojde k dalšímu vyhrocení na Ukrajině či velké klientské objednávce eur při nízké likviditě, mohla by se česká měna dále posouvat k námi očekáváné hodnotě ke konci září ve výši 27,40 CZK/EUR.

Autor: Marek Dřímal

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Út   8:23  Geopolitika opět v centru pozornosti ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út   6:52  Může v současné situaci ropa dosáhnout 130 USD za barel? Kryštof Míšek (Argos Capital)
Po 17:26  Cena hliníku poskočila o 4 % na nové sankce X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688