Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Osobní finance  |  28.08.2014 11:22:09

Příjmy a výdaje domácností v ČR za 1Q14

 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na středečním jednání vlády informovala o vývoji příjmů, výdajů, úspor, životních nákladů a půjček českých domácností v 1. čtvrtletí roku 2014. Největší pozornost byla přitom v oblasti příjmů věnována mzdám, platům a sociálním příjmům.

 

Česká ekonomika v období ledna až března 2014 navázala na hospodářské oživení z konce roku 2013, neboť HDP vzrostl meziročně o 2,9 %. Vedle příznivého vývoje zahraniční poptávky se mírně začaly zvyšovat výdaje na konečnou spotřebu sektoru domácností, a to především v souvislosti s obnovenou nominální i reálnou dynamikou mezd. Důvěra domácnosti ve vztahu k pozitivnímu vývoji ekonomiky se v jejich konečné spotřebě, tj. výdajích na trhu zboží a služeb, projevila prozatím jen částečně, a to zejména na úrovni skupin domácností s vyššími příjmy. Sektor domácností vydal 463,9 mld. na individuální spotřebu, což je o 1,7 % více než před rokem.

Mzdy byly největším zdrojem peněžních příjmů domácností, průměrná nominální měsíční mzda v národním hospodářství (na přepočtené počty zaměstnanců) činila 24 806 a její meziroční dynamika růstu se z poklesu v 1. čtvrtletí 2013 (o 0,5 %) změnila v nárůst (o 3,3 %); po zohlednění cenové inflace došlo v 1. čtvrtletí 2014 k navýšení reálné úrovně průměrné mzdy o 3,1 %.

Příjmy domácností sociálního charakteru zůstaly v úhrnu na úrovni 1. čtvrtletí roku 2013. Nižší byla výplata dávek důchodového pojištění (z administrativních důvodů) a dávek pro osoby se zdravotním postižením. Příjmy občanů z ostatních sociálních dávek se zvýšily, nejvýrazněji z dávek pomoci v hmotné nouzi. Průměrná výše starobního důchodu se zvýšila o 0,9 % na 11 038 měsíčně.

Úhrnná meziroční míra cenové inflace činila v lednu až březnu tohoto roku 0,2 % (před rokem 1,8 %). Hlavní příčinou nízkého cenového růstu bylo lednové snížení regulovaných cen elektřiny a nevýrazný pohyb cen výživy a ostatních tržních komodit. Přírůstek bankovních půjček se zvýšil a jejich stav k 31. březnu 2014 činil 1,19 bil. . Půjčky na spotřebu mírně vzrostly, rozhodující díl přírůstku však nadále tvořily úvěry na bydlení, především vlivem růstu hypoték při nižších úrokových sazbách. V oblasti úsporných vkladů pokračoval trend orientace na likvidnější netermínované vklady v podobě spořicích účtů či peněz na běžných účtech a naopak vzhledem ke stále nízkému úročení již jen omezeně na různé méně likvidní dlouhodobé formy spoření a termínované vklady. Celkový objem bankovních úspor domácností činil ke konci března 1,84 bil. .

Petr Habáň
tiskový mluvčí MPSV ČR

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688