Research (Penizenavic.cz)
Osobní finance  |  07.08.2014 14:35:51

Pojištění pro případ zdravotních problémů je pro OSVČ nutností

V případě dlouhodobé rekonvalescence v důsledku úrazu, dlouhodobé nemoci nebo dokonce zdravotního omezení znamenající invaliditu by se zejména OSVČ neměly spoléhat ne nemocenské dávky a invalidní důchod. Vlastní komerční pojištění je pro OSVČ nezbytné. Proč?

Pro přiznání nemocenských dávek nebo invalidního důchodu prvního, druhého nebo třetího stupně musí být splněny zákonné podmínky. Zdravotní problémy či nemoc k přiznání nemocenské a následně případně invalidního důchodu nestačí. Vlastní komerční případy pro tyto případy je vůči rodině zodpovědné, obzvlášť pro OSVČ.

Nemocenské pojištění se OSVČ nevyplatí

Aby měly v případě nemoci osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nárok na nemocenské dávky, tak musí být dobrovolně účastny na nemocenské pojištění. Pro OSVČ je však účast na dobrovolném důchodovém pojištění zpravidla nevýhodná, neboť dobrovolné nemocenské pojištění se musí počítat ze stejného vyměřovacího základu jako důchodové pojištění. Při placení nízkého dobrovolného důchodového pojištění, které odpovídá skutečnému vyměřovacímu základu pro platbu důchodového pojištění, znamená minimální nemocenské dávky. Navíc v roce 2013 mají OSVČ nárok na nemocenském případě až od 22. dne nemoci. Naprostá většina OSVČ tak není účastna na dobrovolném důchodovém pojištění.

OSVČ mají nízký důchod

V souhrnu odvodu na důchodovém pojištění placeného zaměstnancem a zaměstnavatelem odvádí zaměstnanci na důchodovém pojištění při stejném příjmu více než OSVČ. Na druhou stranu však mají OSVČ nižší státní důchod a to dosti výrazně.

Protože je pro OSVČ při výpočtu důchodu rozhodující vyměřovací základ (z této částky se skutečně platí důchodové pojištění) a nikoliv zisk, jak se některé OSVČ mylně domnívají, tak mají OSVČ citelně nižší důchody než zaměstnanci.

Invalidní důchod je ještě nižší

Invalidní důchod prvního a druhého stupně je citelně nižší než starobní důchod. Invalidní důchod třetího stupně se počítá poměrně dost podobně jako starobní důchod, když se chybějící roky pojištění dopočítávají. U invalidního důchodu každý rok pojištění znamená 1,5 % z výpočtového základu (stejně jako u starobního důchodu), u invalidního důchodu druhého stupně je to jen z 0,75 % z výpočtového základu a u invalidního důchodu prvního stupně jen z 0,5 % z výpočtového základu. Invalidní důchod prvního a druhého stupně jsou tak nižší o 40 % a více než případný starobní důchod. Podmínky pro přiznání jednotlivých stupňů invalidity se přitom zpřísňují. OSVČ, kterým je přiznána invalidita prvního nebo druhého stupně, tak musí počítat s velmi nízkým invalidním důchodem.

 

Čtěte další články o pojištění na http://www.penizenavic.cz/pojisteni/clanky 

Tyto zprávy pro vás vytváří Penízenavíc.cz.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:

St 14:28  Kurzovní lístek ČNB na středu 27.03.2024 Redakce (Kurzy.cz)
St 13:00  Terminál Jihlava VRT už má svou podobu mdcr.cz (MD ČR)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688