Research (Penizenavic.cz)
Osobní finance  |  18.07.2014 21:08:20

Kdy Vám může zaměstnavatel přispívat na "penzijko a životko"?


Legislativou je podporováno zodpovědné chování občanů. Občané, kteří si spoří v III. důchodovém pilíři nebo mají uzavřeno vlastní komerční životní pojištění, si mohou o zaplacené vlastní příspěvky snížit daňovou povinnost. Když jim přispívá na smlouvu zaměstnavatel, tak z příspěvku zaměstnavatele neplatí povinné daně.

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření (produkty III. důchodového pilíře) a životní pojištění jsou mimo jiné podporovány i formou zvýhodněného daňového režimu, jestliže zaměstnanci na jeho smlouvu přispívá zaměstnavatel.

  • Do ročního příspěvku zaměstnavatele ve výši 30 000 na uvedené produkty neplatí zaměstnanec z uvedeného příspěvku sociální pojištění, zdravotní pojištění ani daň z příjmu fyzických osob. Zaměstnavatel z ročního příspěvku neplatí povinné pojistné jako by tomu bylo v případě, kdyby o stejnou částku zvýši zaměstnanci hrubou mzdu.
  • Zaměstnavatel může samozřejmě zaměstnanci na smlouvy přispívat i více, ale daňové osvobození se vztahuje pouze na částku 30 tisíc za rok.

Přispívá Vám zaměstnavatel?

V Česku je velmi oblíbené penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Na konci roku 2013 si spořilo ve III. důchodovém pilíři celkem 4 961 tisíc občanů. Příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na smlouvu o III. důchodovém pilíři je velmi oblíbeným firemním benefitem, vždyť ke konci prvního čtvrtletí přispívali zaměstnavatelé celkem 1 020 tisícům zaměstnancům. V praxi tak přispívají zaměstnavatelé přibližně každému pátému účastníkovi III. pilíře. Průměrný příspěvek zaměstnavatele dle údajů Asociace penzijních společností činí 670 u penzijního připojištění a 780 u doplňkového penzijního spoření. Prostor pro zvýšení příspěvků zaměstnavatelů zaměstnancům v praxi je. Stejně tak mohou zaměstnanci sami u zaměstnavatelů inicializovat zavedení firemního benefitu formou přispívání na smlouvu o III. důchodovém pilíři.

Příspěvek zaměstnavatele obdrží zaměstnance v celé výši

Pro ročním příspěvku zaměstnavateli zaměstnanci na jeho smlouvy (penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, životní pojištění) v souhrnné výši 30 000 obdrží zaměstnanec na uvedené smlouvy celou částku 30 000 . Zaměstnavatelovi náklady činí rovněž 30 000 . Z tohoto pohledu je výhodnější zaměstnanci zvýšit příspěvek na uvedené produkty než hrubou mzdu.

Při zvýšení hrubé mzdy se zvýší i povinné daňové odvody

Jestliže by zaměstnanec zvýšil zaměstnanci za celý rok hrubou mzdu o 30 000 , potom by stouply mzdové náklady zaměstnavatele o 40 200 (30 000 x 1,34), neboť by musel zaměstnavatel z hrubé mzdy 30 000 zaplatit i sociální pojištění (25 %) a zdravotní pojištění (9 %). Zaměstnanci by se čistá mzda, kterou by obdržel na svůj bankovní účet zvýšila o 20 670 (30 000 - 1 350 - 1 950 - 6 030 ). Zaměstnanec by musel ze zvýšené hrubé mzdy odvést zdravotní pojištění 1 350 (30 000 x 4,5 %), sociální pojištění 1 950 (30 000 x 6,5 %) a daň z příjmu 6 030 (40 200 x 15 %, sleva na poplatníka byla již v plné míře vyčerpána u příjmu před zvýšením hrubé mzdy).

Pracujete na dohodu? Nevadí

Velmi oblíbené je pracovat na základy dohody o provedení práce. V případě, že je měsíční odměna do 10 tisíc , tak se z odměny naplatí sociální ani zdravotní pojištění. Výhodné je si přivydělávat na základě dohody o provedení práce i pro OSVČ. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají totiž vyřešen svůj pojistný vztah vůči místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení a své zdravotní pojišťovně. Z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti řádně odvádí sociální a zdravotní pojištění, proto je pro ně výhodné mít další příjem, ze kterého se již povinné pojistné neplatí.

  • Občané, kteří pracují pro svého zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce, mají nárok na příspěvek od zaměstnavatele na své smlouvy (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo životní pojištění). Příjem plynoucí na základě dohody o provedení práce je považován za příjem dle § 6 zákona o dani z příjmu, jedná se tedy o příjem ze závislé činnosti, stejně jako v případě zaměstnanců pracujících na základě standardní smlouvy na dobu neurčitou.

OSVČ a dohoda - příspěvek zaměstnavatele výborný bonus

Zejména pro OSVČ přivydělávající si na základě dohody o provedení práce je výhodnější, aby jim zaměstnavatel přispíval na uvedené finanční produkty maximální částkou, než aby překročili měsíční odměnu 10 tisíc . V případě, že je měsíční odměna u dohody o provedení práce vyšší než 10 tisíc , potom se z odměny platí sociální i zdravotní pojištění, a přivýdělek na dohodu o provedení práce není již pro OSVČ tak atraktivní.

 

Čtěte další články ze sekce finanční plán na http://www.penizenavic.cz/financni-plan/clanky 

 

Tyto zprávy pro vás vytváří Penízenavíc.cz.
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Kdy Vám může zaměstnavatel přispívat na "penzijko a životko"?

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů