Research (Penizenavic.cz)
Osobní finance  |  27.06.2014 23:10:18

Proč bude obliba doplňkového penzijního spoření stoupat?


Doplňkové penzijní spoření je státem podporovaný finanční produkt III. důchodového pilíře. Doplňkové penzijní spoření navazuje na penzijní připojištění, které šlo uzavřít do konce listopadu 2012. Nabízí však i něco navíc. Možnost čerpat předdůchod, což je silný motiv k jeho uzavření nebo převedení penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření.

Stát podporuje doplňkové penzijní spoření i doplňkové penzijní připojištění hned trojím způsobem:

  • Měsíčním příspěvkem. Výše státního měsíčního příspěvku závisí na měsíčním vkladu na smlouvu. Maximálního státního příspěvku ve výši 230 dosáhnou občané při měsíční úložce 1 000 a více.
  • Formou daňového odpočtu. Od základu daně je možné odečíst částky zaplacené na doplňkovém penzijním spoření a snížit si tak daňovou povinnost. Od základu daně je možné odečíst až 12 000 , což přináší daňovou úsporu 1 800 (15 % z 12 000 ). Maximální odpočet uplatní občané, kteří spoří na svoji smlouvu měsíčně 2 000 a více.
  • Zvýhodnění pro příspěvky zaměstnavatele zaměstnanci na smlouvu. Příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a životní pojištění jsou až do částky 30 tisíc za rok osvobozeny od daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění. Z ročního příspěvku 30 tisíc tedy neplatí povinné daně ani zaměstnavatel ani zaměstnanec. Pro zaměstnavatele i zaměstnance je daňově výhodnější maximalizovat příspěvek na uvedené produkty než zvýšit o stejnou částku hrubou mzdu.

Co nabízí doplňkové penzijní spoření navíc?

Rozdíl mezi penzijním připojištění a doplňkovým penzijním spořením je, že u penzijního připojištění je garance nezáporného zhodnocení, na druhou stranu u doplňkového penzijního spoření mají klienti možnost volby investiční strategie. Zásadní výhodou doplňkového penzijního spoření je však možnost čerpání předdůchodu. Obliba předdůchodu bude v budoucnu stoupat, neboť se jedná o velmi zajímavou možnost, jak řešit složitou situaci v předdůchodovém věku.

Proč je předdůchod atraktivní?

Důchodový věk se postupně zvyšuje, situace občanů v předdůchodovém věku není na trhu práce jednoduchá. Někteří občané mají zdravotní problémy, které nepostačují k přiznání starobního důchodu. Jak v takové situaci postupovat? Řešením může být právě předdůchod. Do předdůchodu je možné odejít až 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Posuzuje se však důchodový věk mužů, který je vyšší než důchodový věk žen, proto ženy nemohou fakticky čerpat předdůchod pět let před svým důchodovým věkem. Během předdůchodu čerpá občan své naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření, nepobírá tedy peníze od státu. Předdůchod z doplňkového penzijního spoření však nabízí několik zásadních výhod oproti čerpání vlastních peněz z jiných finančních produktů:

  • Předdůchodci mají vyřešen svůj pojistný vztah vůči zdravotní pojišťovně, zdravotní pojištění za občany pobírající předdůchod platí stát.
  • Vlivem předdůchodu nedochází ke krácení důchodu jako v případě čerpání předčasného důchodu. Předdůchodce odejde až do řádného důchodu, vyhne se tak krácení za předčasnost jako je tomu v předčasném důchodu.

Praktický příklad

Pan Černý má tři roky do řádného důchodu a rozhoduje se mezi variantou, že odejde do předčasného důchodu nebo bude čerpat předdůchod z doplňkového penzijního spoření. Pan Černý získal dobu pojištění v rozsahu 39 let a jeho osobní vyměřovacího základ (průměrná mzda za odpracované roky) činí 27 150 . Veškeré výpočty pro zjednodušení provedeme dle legislativy roku 2014.

  • Kdyby pan Černý odešel do předčasného důchodu přesně o 3 roky dříve před dosaženým důchodovým věkem (doba pojištění 39 let a osobní vyměřovací základ 27 150 ), potom by jeho měsíční důchod byl 8 947 .
  • V případě čerpání předdůchodu by pan Černý odešel až do řádného důchodu. Během předdůchodu by neměl pan Černý žádné vlastní příjmy. Získaná doba pojištění by byla rovněž 39 let a osobní vyměřovací základ by byl 27 150 . Výsledný důchod by byl 11 412 .

Předdůchod je tak možností, jak vyřešit složitou osobní situaci v předdůchodovém věku. Pro možnost čerpání předdůchodu je nutné mít dostatečné vlastní úspory na smlouvě, měsíční předdůchod musí činit 30 % průměrné mzdy dle MPSV (zjednodušeně můžeme počítat s částkou 7 500 měsíčně) a smlouva musí trvat 60 měsíců.

Co je dále dobré vědět o předdůchodu?

Občané, kteří budou pracovat až do dosažení řádného důchového věku mají samozřejmě vyšší důchod než občané, kteří odejdou do předdůchodu. Vlivem práce získají vyšší dobu pojištění, čerpání předdůchodu nepatří mezi náhradní doby pojištění. Předdůchod je však vyšší než předčasný důchod. Občané, kteří budou čerpat předdůchod mohou mít státní penzi vyšší až o pětinu oproti občanům, kteří odejdou do předčasného důchodu. U předdůchodu nedochází ke krácení důchodu jako je tomu v případě předčasného důchodu, jak jsme si ukázali na názorném příkladu.

 

Čtěte další články o spoření na http://www.penizenavic.cz/sporeni/clanky  

 

 

Tyto zprávy pro vás vytváří Penízenavíc.cz.
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Proč bude obliba doplňkového penzijního spoření stoupat?

Diskuze a názory uživatelů na téma: Proč bude obliba doplňkového penzijního spoření stoupat?

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies