ETFs.cz (ETFs.cz)
Investice  |  21.03.2014 12:00:35

ROZHOVOR: Jak můžete využít ETF ve svých portfoliích?

S Jaroslavem Krejčím ze společnosti FINAPRA Capital jsme si povídali o výhodách a nevýhodách burzovně obchodovaných fondů, jejich možném využití v portfoliích investorů a oblíbených produktech.

Kdy jste se poprvé setkal s burzovně obchodovanými fondy?

Už ani nepamatuju, bude to aspoň deset let. Jednalo se fondy kopírující hlavní americké indexy – SPY, DIA, QQQQ. Ale tehdy jsem do ETF ještě neinvestoval. Pak jsem se víc věnoval i pracovně futures a komoditním trhům a k ETF jsem se vrátil v posledních dvou letech už jako investor.

Čím Vás tento investiční produkt oslovil? Jaké jsou podle Vás jeho největší přednosti? A nevýhody?

Burzovně obchodované fondy mne oslovily jednoduchostí, s jakou se do nich dá investovat přímo na burze, bez vstupních poplatků, které jsou u podílových fondů nehorázně vysoké. Takže jsou vhodné i pro krátkodobější obchody v řádu dnů či týdnů. Mezi přednosti bych dal již zmíněnou absenci vstupních poplatků, nízké poplatky za správu v jednotlivých letech a šíři nabídky – fondy kopírující hlavní indexy, různé sektory, smart beta fondy i komoditní ETF.

Naopak nevýhodou je pro české investory kurzové riziko vzhledem k tomu, že finanční instituce v Česku stále jedou jen v podílových fondech. Dále některé ETF mohou mít velkou odchylku vývoje kurzu od podkladového indexu (napadají mne ETF investující do MLP), plus jako nevýhoda se může jevit, že například dividendové ETF nemusí být za určitých situací na trhu tak konzervativní, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pákové ETF jsou vhodné spíš pro intradenní obchody.

Kdy má podle Vás smysl zvolit indexový produkt a kdy naopak aktivně řízený fond?

Klasický retail investor bez hlubších znalostí by měl jako základ portfolia volit pasivní produkty, které kopírují hlavní akciové a dluhopisové indexy (S&P 500 v USA, Stoxx 50 nebo 600 či DAX v Evropě). Mimochodem tohle je i rada, kterou dostali zakladatelé a zaměstnanci Googlu, když šla společnost před deseti lety na burzu a z mnohých se stali milionáři a miliardáři. Tehdy se kolem nich motalo mnoho makléřů a finančních poradců a vedení firmy proto uspořádalo sérii přednášek, které měly lidi z Google seznámit se základy investování (doporučuji článek - The best investment advice you’ll never get).

Jako doplněk portfolia bych doporučil tzv. smart beta fondy, které už v sobě ale mají určitý aktivní prvek. Aktivní fondy jsou asi fajn pro ty, co chtějí investovat v korunách a vyhnout se kurzovému riziku, případně nákladům s měnovou konverzí. Dlouhodobě většina aktivních podílových fondů téměř kopíruje složení indexů, akorát jsou manažeři někde trochu overweight jinde underweight a za to si berou 1,5 % ročně.

S jakými dalšími investičními produkty lze ETF kombinovat? Jakou roli mohou hrát v portfoliích investorů právě ETF?

Pokud někdo nechce být vyloženě pasivní investor, tak je může kombinovat s investicemi přímo do konkrétních akciových titulů (osobně preferuju large a mega caps) a korporátních dluhopisů, případně s nějakým nemovitostním fondem (podílový pro retail nebo fond kvalifikovaných investorů). Taky se nabízejí managed futures, v případě že má investor více volných prostředků.

Osobně nejsem zastáncem různých OTC produktů typu certifikáty nebo forex. V druhém případě jde vyloženě o gambling. Certifikáty vyžadují jasnou strategii, někoho kdo se tomu systematicky věnuje a umí si to spočítat, náhodné jednorázové investice do certifikátů jsou dobré akorát pro makléřské firmy, které shrábnou provizi. Procentuální zastoupení v portfoliích je asi individuální záležitost, záleží kolik má investor volných prostředků a jak moc může investice diverzifikovat do různých fondů a produktů.

Pokračování rozhovoru ZDE

 

ETFs.cz - první český portál zaměřený na investice do burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Cílem webu je především vzdělávat potenciální ETF investory a informovat o novinkách na trhu. Na stránkách naleznete celou řadu užitečných návodů, zajímavých rozhovorů a tržních analýz.
Pro více informací navštivte www.etfs.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

06.04.2018Pohodlný způsob, jak využít vzestupu ETF STOX.CZ (Grant Capital)
26.03.2018Pohodlný způsob, jak využít vzestupu ETF? STOX.CZ (Grant Capital)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688