Jana Brožková (Bydlet.cz)
Bydlení  |  14.03.2014 18:54:22

Předejít exekuci se dá, strkat hlavu do písku se nevyplácí..

Dostat se do těžké situace, která hrozí zabavením nemovitosti, je lehčí, než by se zdálo. Často souvisí se ztrátou zaměstnání, dlouhodobým onemocněním nebo úrazem. Jakmile vypadne pravidelný měsíční příjem, začnou se hromadit upomínky a exekuce na sebe nenechá dlouho čekat. „První splátku totiž mnoho lidí řeší tím, že si na ni vezme půjčku. A na její splacení pak potřebují další a tak stále dokola. Najednou jsou v začarovaném kruhu, zjistí, že dluží sta tisíce a hrozí jim exekuce na dům či byt,“ říká Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Naštěstí ani v této fázi ještě není úplně pozdě. Především je potřeba si říct „dost“ a začít opravdu účelně pracovat na splácení svého dluhu. „Důležité je aktivně a otevřeně komunikovat s exekutorem. A pokud je to možné, snažit se s ním domluvit na splátkovém kalendáři a ten důsledně dodržovat. Tímto způsobem lze většinou řešit exekuci na menší dlužné částky,“ vysvětluje Miroslav Kovář. Je potřeba důkladně zvážit, kdy je ten pravý čas k prodeji. Hranice, kdy je nutné začít s radikálními kroky, se mění případ od případu. Ale pokud je dlužná částka vysoká, je potřeba nemovitost prodat a dluh vyplatit. „Pokud by to dlužník neudělal, může se stát, že věřitelé podají návrh na vyvolání nedobrovolné dražby. V jejím prvním kole je vyvolávací cena nemovitosti rovna jen dvěma třetinám její hodnoty, ve druhém kole pak dokonce pouhé jedné třetině. Nemovitost se tak prodá výrazně pod cenou, dlužníkovi zůstanou dluhy a ještě přijde o střechu nad hlavou. Doporučujeme tedy prodat nemovitost včas za běžnou tržní cenu,“ radí Miroslav Kovář. Z kupní ceny nemovitosti je pak možné zaplatit dlužnou částku a za případný zbytek si pořídit levnější bydlení

Záznamy o dlužnících se evidují v registrech, do kterých nahlížejí bankovní instituce za účelem schvalování úvěrů. Po čtyřech letech je však záznam smazán, a je tak možné vzít si hypotéku na nový byt či dům. „Rozhodně klientům nedoporučujeme složitou situaci kolem exekuce řešit na vlastní pěst. Na našich pobočkách máme odborníky, kteří pomohou celý proces dobře zvládnout. Vědí, jak nejlépe postupovat, umí stanovit správnou tržní cenu a tak zajistit prodej nemovitosti za dobrou cenu, poskytnou potřebné rady a v neposlední řadě klientovi najdou nové bydlení,“ doplňuje Martin Němeček.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688