Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Obchod a služby  |  23.01.2002 11:00:24

Saldo zahraničního obchodu lepší než v roce 2000


Rok 2001 - pasivum obchodní bilance mírně nižší než v předchozím roce
Zahraniční obchod - informace za prosinec 2001

prosinci pokračoval meziroční pokles tempa růstu dovozu i vývozu v běžných cenách. Hodnota dovozu i vývozu poklesla pod úroveň stejného měsíce roku 2000. Pasivum obchodní bilance bylo mírně vyšší než v předchozím roce.

Dovoz byl meziročně o 0,2 % nižší při poklesu vývozu o 1,2 %. Vyšší byl pouze dovoz i vývoz strojů a dopravních prostředků a průmyslového spotřebního zboží, ale v obou skupinách rostl rychleji dovoz než vývoz. Dovoz strojů a dopravních prostředků vzrostl o 10,4 %, zvýšil se zejména dovoz výpočetní techniky a dopravních prostředků (civilní dopravní letadlo). Vývoz byl vyšší o 2,9 %, především vlivem růstu exportu elektrotechnických výrobků.

Pasivum obchodní bilance dosáhlo 21,9 mld. a bylo tak ještě o 0,9 mld. vyšší než v prosinci 2000. Aktivního salda nebylo dosaženo v žádné ze skupin zboží. Pasivní obchodní bilance byla zejména u surovin, polotovarů a chemických výrobků (-11,9 mld. ), u strojů a dopravních prostředků (- 7,4 mld. ), ale i u průmyslového spotřebního zboží (-1,0 mld. ). Na záporném saldu strojů a dopravních prostředků se podílela zejména výpočetní technika a elektrická zařízení. Aktivní bilance zušlechťovacího styku byla nižší než průměrná měsíční výše v minulém roce (zhruba o 2 mld. ).

Pokračoval pokles obchoduNěmeckem (meziroční index vývozu 94,4, dovozu 93,9) a obchodní bilance byla mírně pasivní (- 0,7 mld. ).

Údaje po sezónním očištění za prosinec v porovnání s listopadem potvrzují mimořádnost vývoje v posledním měsíci roku 2001. Vývoz byl nižší o 1,2 % zatímco dovoz vyšší o 7,2 %.

roce 2001 dovoz v porovnání s předchozím rokem vzrostl o 11,7 % a vývoz o 13,1 %. Pasivum obchodní bilance ve výši 119,0 mld. tak bylo o 1,8 mld. nižší než v předchozím roce. V kontextu s výrazným propadem dynamiky světového zahraničního obchodu (tempo růstu se zpomalilo z 11,5 % v roce 2000 na 1 % v roce 2001), nebylo snížení dynamiky vývozu a dovozu v České republice tak významné.

Zahraniční obchod byl zejména ve druhé polovině roku ve značné míře ovlivněn poklesem cen dovozu i vývozu. Vývoj směnných relací a zhodnocení kursu koruny vůči americkému dolaru působily příznivě na obchodní bilanci v běžných cenách. V průměru za rok 2001 CZK vůči USD posílila o 1,8 %. Ve stálých cenách (roku 2000) by rostl rychleji dovoz než vývoz a pasivum obchodní bilance by bylo vyšší.

Zlepšila se především obchodní bilance u strojů a dopravních prostředků - růst aktiva o 12,9 mld. na 14,6 mld. . Pozitivně se vyvíjela obchodní bilance u silničních vozidel a u ostatních dopravních prostředků. Aktivum ze zušlechťovacího styku dosáhlo 112,6 mld. , bylo tak o 1,5 mld. nižší než v roce 2000. Mírně se zvýšilo aktivní saldo v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím o 3,1 mld.  na 15,9 mld. . Aktivum vzrostlo především v obchodu s nábytkem.

Naopak se prohloubilo pasivum u surovin, polotovarů a chemických výrobků o 12,2 mld. na 130,0 mld. . V obchodě s chemickými výrobky činilo pasivum 69,5 mld. a bylo o 10,0 mld. vyšší než v předchozím roce. Prohloubilo se pasivum především u léčiv a farmaceutických výrobků, plastů a barviv. Pasivum v obchodě se zemědělským a potravinářským zbožím dosáhlo výše 19,5 mld. a bylo tak o 1,9 mld. vyšší než v předchozím roce. Prohloubilo se pasivum v obchodě ovocem a zeleninou a krmivy.

Problémy spojené s vývojem konjunktury v zahraničí se odrazily především v obchoděNěmeckem. Aktivum obchodní bilance se Spolkovou republikou Německo bylo v meziročním srovnání jen poloviční a dosáhlo výše 26,5 mld. . Výrazně se zhoršila i pasivní obchodní bilance s rozvojovými zeměmi o 18,1 mld. na 32,9 mld. . Naopak vlivem poklesu cen ropy se zlepšila pasivní bilance s Ruskem o 7,9 mld. na 57,4 mld. .

Z dlouhodobého hlediska se dále prohloubilo pasivum v obchoděČínou o 13,3 mld. a Japonskem o 1,7 mld. . Naopak pokračoval růst aktiva obchodní bilance zejména se Slovenskem o 15,9 mld. , Spojeným královstvím o 17,1 mld. a Nizozemskem o 5,8 mld.



Čtete přílohy ?


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688