Okénko investora  |  02.10.2013 16:33:10

Iluze, které se nezbavíte

Měnový trh prožívá další malou telenovelu. Příběh se znovu točí kolem americké centrální banky (Fed). Ta zas jednou nedokázala sebrat odvahu ke snížení objemu měnového uvolňování. Nejsmutnější na tom je, že Ben Bernanke si ani po 5 letech tisknutí peněz nemyslí, že největší hospodářství světa je dostatečně silné na to, aby se začalo stavět na vlastní nohy. Odvolává se především na rostoucí úrokové sazby (pokles cen dluhopisů). Ty by nejen snížili apetit po úvěrech a tím zpomalily hospodářský růst, ale především zvýšily výpůjční náklady státu a rovněž nadělaly značné ztráty v obrovském dluhopisovém portfoliu centrální banky. Ben Bernanke rovněž poukazuje na zvyšující se sazby hypoték a následnou zranitelnost trhu bydlení, jenž nyní zažívá výrazné oživení, čemuž odpovídá i meziroční nárůst cen nemovitostí přes 12 procent, přičemž v některých městech na západním pobřeží jako v Los Angeles nebo San Franciscu vyletěly ceny nemovitostí meziročně až o 25 procent (S&P Case Shiller). Říkáte si bublina? Fed má na to zřejmě jiný názor. Pumpuje, dokud to jde, dokud to trh vstřebává a dokud alespoň jedno odvětví hospodářství oslňuje jeho výkladní skříň. Přirozeně, nejde mu jenom o rozmach stavebního sektoru, ale i o potenciální růst bohatství Američanů, jež vlastní nemovitostbydlení.

Kromě toho americká centrální banka se nyní musí obětovat v zájmu americké společnosti a zachránit ekonomiku v čase utahování opasků a handrkování ohledně rozpočtu. Dva politické tábory se letos již podruhé nedokážou domluvit na dlouhodobém nastavení výše vládních výdajů. Republikánům leží v žaludku především Obamova reforma zdravotnictví (Obamacare), kterou považují za zbytečně utracené peníze.

Mnozí doufali, že americká centrální banka (Fed) se již konečně odhodlá stáhnout se do pozadí a odstartuje nový ekonomický trend, v jehož hlavní roli nebude objem vytisknutých peněz ale reálná ekonomika. Někteří věřili, že amerického lídra pak budou následovat ostatní centrální banky a globální měnová politika započne éru bez nebo jenom s malými stimuly. Že se zase vrátíme do normálu. Zdá se ale, že Fed si již na slávu a umístění na titulních stránkách ekonomických deníků zvykl a nechce se mu stáhnout do pozadí.

A tak celý koloběh jakoby začal od znova. Kolegové, centrální banky ze zámoří, na sebe nenechaly dlouho čekat. Evropská centrální banka (ECB) již indikuje další kolo LTRO. Odvolává se na vysychání likvidity (pokles úložek přes noc u ECB) a zřejmě tuší, že říjnové bankovní testy odhalí ne ideální kvalitu bankovních aktiv. Reakce můžeme čekat i z Francie, která v únoru řvala, jak silné euro brzdí její ekonomiku. Japonci pravděpodobně také nezůstanou stranou a příští rok přikrmování ekonomiky zintenzivní. A co chudáci protinožci? Australané, kteří se těšili ze slabé měny, budou pravděpodobně nuceni opět snížit sazby a Nový Zéland bude úplně ztracený. Ekonomika čelí nemovitostní bublině, potřebuje utáhnout měnové kohoutky, ale země si to v době „globálního QE“ nemůže dovolit, dokud nechce mít nejsilnější měnu světa a vyvrtat ještě hlubší díru do obchodní bilance.

Tržní konsenzus nyní spoléhá, že Fed přistoupí k redukci programu měnového uvolňování v prosinci. Důležitou roli v tom ale bude hrát samotná osoba Bena Bernankeho. Tomu v lednu 2014 končí funkční období. A tak se může velice snadno stát, že tento úkon ponechá na svém nástupci. Bude-li jím Janet Yallen, tak se tiskárny dolarů nemusí zastavit ani příští rok.

Michala Moravcová

Michala Moravcová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze obor Finance. Působila ve společnosti WOOD & Company v Praze, kde pracovala jako trader na akciových trzích. Specializovala se zejména na trhy střední a východní Evropy. Momentálně pracuje jako analytička finančních trhů ve společnosti Bossa. Součástí její práce je analýza domácí i zahraniční makroekonomické situace a její vliv na finanční trhy, zejména na forex. Věnuje se ekonomickému vzdělávaní veřejnosti a publikaci ekonomických článků.

Logo BossaSpolečnost BOSSA je stabilním obchodníkem s cennými papíry, který se v evropském hospodářském prostoru pohybuje již 17 let. Za dobu své existence se dočkala mnohých ocenění. Např. časopisem Forbes byla několikrát označena za brokera roku a to zejména na svém domácím - polském trhu. Od roku 2012 vstupuje také na trh český, kde může své klienty oslovit obchodní platformou Metatrader 4 pro PC i mobilní zařízení, kamennou pobočkou v centru Prahy, technickou podporou i zpravodajstvím v českém jazyce, stejně tak strukturovaným systémem bezplatného vzdělávání, které zajišťuje tým zkušených odborníků i mnohaletých traderů.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688