TNBiz (TN.cz)
Investice  |  09.09.2013 07:13:49

Studenti si musí hlídat termíny pojištění! Nedoplatky teď řeší exekutor! PORADÍME

Student střední, vyšší odborné či vysoké školy, který nedosáhl 26 let se, považuje za nezaopatřené dítě, takže zdravotní pojištění za něj platí stát, a to i v době prázdnin. V případě sociálního pojištění se doba studia nezapočítává do doby pojištění potřebné pro důchod, platby během studia nejsou povinné.

 

Změna ovšem nastane ve chvíli, kdy mladý člověk ukončil studium. Rozdíly jsou v případě středoškoláků a vysokoškoláků.

 

Za absolventy středních a vyšších odborných škol platí stát zdravotní pojištění ještě během letních prázdnin, tedy do konce srpna. Pokud si chce mladý člověk užít dlouhých prázdnin, nemusí se obávat a v ideálním případě nastoupí do zaměstnání 1. září. V tu chvíli veškeré povinnosti za měsíční platby na zdravotní a sociální pojištění přecházejí na zaměstnavatele.

 

Jestliže se mladý člověk rozhodne pro podnikání a vyřídí si živnostenský list, může také začít až k 1. září. Za tento měsíc si pak zaplatí zdravotní pojištění i zálohy na sociální pojištění. Nejnižší částka byla pro letošní rok stanovená na 1812 korun.

 

Pro absolventy vysokých škol v principu platí to samé, ale musejí si dát pozor na termíny. Bývalým vysokoškolákům totiž stát platí zdravotní pojištění jen následující měsíc po ukončení studia. Dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonaná závěrečná státní zkouška. Pozor, rozhodně to není den promoce!

 

Pokud absolventi středních i vysokých škol nenaleznou zaměstnání, mohou se zaevidovat na úřadě práce, evidence je dobrovolná. Vzhledem k tomu, že se doba studia nepočítá do účasti na důchodovém pojištění, nedostanou podporu v nezaměstnanosti. Nemusejí si ovšem sami platit zdravotní pojištění.

 

Pravidla mají své výjimky a to platí i v případě poskytnutí podpory v nezaměstnanosti. Jestliže student v posledních dvou letech při studiu pracoval, například na poloviční úvazek, alespoň jeden rok, měl na tuto práci pracovní smlouvu a vydělal si u jednoho zaměstnavatele více než 10 tisíc korun měsíčně, zaměstnavatel za něj odváděl zdravotní a sociální platby, v tom případě student podporu dostane.

 

Její výše je v prvních dvou měsících 65 procent průměrného čistého měsíčního výdělku, další dva měsíce 50 procent a zbývající jeden měsíc pak 45 procent.
 

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688