Marek Hatlapatka (Cyrrus)
Okénko investora  |  06.02.2013 16:35:35

Obr na hliněných nohou

V polovině listopadu loňského roku vydalo vedení společnosti E.ON tzv. profit warning. Tedy upozornění o tom, že se nepodaří dosáhnout dříve predikovaných hospodářských výsledků. Jako odůvodnění byla tehdy uváděna snížená poptávka po energiích (hlavně po zemním plynu a elektřině).  Produkce energie přitom kvůli podpoře obnovitelných zdrojů stále roste, což při klesající poptávce ještě umocňuje celkový pokles cen. Vyznění listopadového reportu bylo přitom jasné a investoři okamžitě odprodávali akcie E.ON.

Detailních informací se přitom akcionáři nedočkali a museli si na ně počkat další zhruba tři měsíce, až do 30. ledna, kdy se pořádalo setkání managementu s analytiky. Témat k diskuzi bylo přitom více než dost a rozdělil bych je do pěti základních okruhů. Tedy firemní strategie (geografické a segmentové zaměření), výhled hospodaření (alespoň rámcové odhady), plán oddlužení (zda platí závazek firmy snížit poměr čistého dluhu na trojnásobek EBITDA, spekulovalo se i o vydání konvertibilních dluhopisů či přímo nových akcií), snižování nákladů (zejména snížení investičních nákladů) a dividendová politika.

Nejistot tedy nebylo málo a napětí se s blížícím mítinkem zvyšovalo. Nakonec se ovšem ukázalo, že strach investorů byl zbytečný. Management nepředstavil žádnou vyloženě negativní novou zprávu, naopak se dalo najít i několik nových pozitivních informací. Nejdříve byl reportován vyšší než očekávaný čistý zisk (4,3 mld. EUR, vs. tržní odhad 4,15 mld. EUR) a následně přišla i aktualizace plánu na intenzivnější navýšení programu odprodeje aktiv. Namísto původně plánovaných 15 mld. EUR plánuje nyní společnost odprodat majetek za až 20 mld. EUR. Vyšším zaměřením se na prodej aktiv klesá pravděpodobnost toho, že bude vedení nuceno k vydání nových konvertibilních bondů či akcií za účelem dosažení nižšího poměru čistého dluhu k EBITDA.

Celkově tak lze říct, že analytický den nebyl vůbec zklamáním, čehož se trh původně obával. To nicméně neznamená, že by budoucnost E.ONu měla být již jen pozitivní. Stále platí, že trh s energiemi je výrazně pokřiven kvůli subvencím producentů využívajících alternativní zdroje energie a také kvůli dnes již takřka nefunkčnímu evropskému trhu s emisními povolenkami. Dokud se tyto dva základní problémy klasických utilit nezlepší, nebudou ani akcionáři E.ONu moci být spokojeni.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

27.07.2022Archeologové MU našli unikátní hliněnou sošku berana muni.cz (Masarykova univerzita)
25.02.2021Optimismus na hliněných nohách (Ozvěny trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688