Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  07.12.2012 09:51:20

ČR - revize vývoje HDP za 3Q snížila jeho pokles

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy klesl ve 3. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu meziročně o 1,3 % a mezičtvrtletně o 0,3 %.

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost*/ klesl ve 3. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu v meziročním srovnání o 1,3 % a v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 % (předběžný odhad z 15. listopadu předpokládal pokles o 1,5 %, resp. 0,3 %). V úhrnu za první tři čtvrtletí byl v tuzemské ekonomice vytvořen HDP o 0,9 % nižší než ve stejném období minulého roku.

Zároveň byla aktualizována časová řada čtvrtletních ukazatelů za roky 2009 až 2011 navazující na revidované roční údaje zveřejněné 1. října. Zpřesněné odhady meziročního a mezičtvrtletního vývoje HDP jsou uvedeny v tabulkách:

Meziroční změna HDP v %, očištěno o cenové a sezónní vlivy
Tab.

Mezičtvrtletní změna HDP v %, očištěno o cenové a sezónní vlivy
Tab.

Vývoj ve 3. čtvrtletí

Výkonnost ekonomiky se v uplynulém čtvrtletí dále snížila, a to jak v meziročním, tak i mezičtvrtletním srovnání. Přebytek zahraničního obchodu nedokázal, stejně jako v předchozích čtvrtletích, plně kompenzovat pokles domácí poptávky po spotřebním a investičním zboží a službách.

Na nabídkové straně ekonomiky klesla odvětvově členěná hrubá přidaná hodnota (HPH) meziročně o 1,3 % a mezičtvrtletně o 0,5 %, a to především vlivem vývoje v odvětvích stavebnictví, zemědělství a průmyslu. Stavebnictví čelí již delší dobu nedostatku zakázek typu velkých liniových staveb a bytových i nebytových komplexů, takže nemohlo plně uplatnit své disponibilní kapacity. Za uplynulé tři roky v něm proto klesla zaměstnanost o více než šest procent, odpracované hodiny a hrubá přidaná hodnota o více než deset procent. Zemědělství se muselo vyrovnat s nižší úrodou než v předchozím roce. Tento výpadek byl kompenzován růstem cen zemědělských produktů, což se však promítlo pouze do výsledků v běžných cenách. Na poklesu tvorby hrubé přidané hodnoty v odvětví průmyslu, které bylo dříve klíčovým zdrojem růstu ekonomiky, se podílely jak zpracovatelský průmysl vlivem poklesu domácích i zahraničních zakázek v některých odvětvích, tak zejména energetika a těžební průmysl.

Negativní vývoj domácí poptávky byl důsledkem snižujících se výdajů na konečnou spotřebu i na tvorbu kapitálu. K meziročnímu poklesu výdajů na konečnou spotřebu domácností o 2,4 % přispěl zejména nižší zájem o předměty dlouhodobé spotřeby, klesly však také výdaje za potraviny, alkohol a tabákové výrobky, energie a další zboží a služby. Výdaje na konečnou spotřebu subjektů zahrnovaných do sektoru vládních institucí zůstaly na úrovni stejného čtvrtletí předchozího roku. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně nižší celkem o 2,3 % vlivem více než pětiprocentního poklesu investování do bytových i nebytových budov a staveb. Výdaje za strojní vybavení a dopravní prostředky naopak mírně vzrostly. Výrazně nižší ve srovnání s loňským 3. čtvrtletím byla změna zásob.

Pro vývoj vnější poptávky byl klíčový výrazný předstih zbožového vývozu před dovozem. Zatímco dovoz zboží vzrostl ve 3. čtvrtletí ve stálých cenách meziročně pouze o 0,2 %, vývoz se ve stejném období zvýšil o 5,0 %. V běžných cenách se čtvrtletní aktivní saldo zbožového obchodu zvýšilo z loňských 18,3 mld. na aktuálních 43,6 mld. .

Úhrnná cenová hladina měřená implicitním deflátorem HDP se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o 0,9 %, z toho výdajů domácností na konečnou spotřebu o 1,6 %, fixního kapitálu o 1,1 %, vývozu o 3,3 % a dovozu o 3,8 %.
____________________

*/ Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny zde uváděné údaje očištěny o změny cen, sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní.


Zdroj: ČSÚ
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:34  Pandemii navzdory, nezaměstnanost v ČR klesá Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pá 16:25  Kurzarbeit otevírá Pandořinu skříňku novodobého socialismu (7.5.2021) Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Pá 14:28  ČR - nezaměstnanost v dubnu klesla na 4,1 % Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.