Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  10.08.2012 09:30:57

Skupině ČEZ vzrostl čistý zisk za I. pololetí 2012 meziročně o 14% a dosáhl hodnoty 27,2 miliardy korun

Výnosy energetické Skupiny ČEZ meziročně vzrostly o 9,4 mld. (o 9 %) a dosáhly tak výše 113 mld. . Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně zvýšil o 4,5 mld. (o 10 %) a dosáhl tak 48,4 mld. . Čistý zisk meziročně vzrostl o 3,3 miliardy (o 14 %) na 27,2 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení realizačních cen elektřiny vč. vlivu oslabení koruny a úhrada pohledávek po splatnosti za rumunskými státními drahami. Avizované výsledky za celý letošní rok zůstávají nezměněny - Skupina ČEZ očekává meziročně vyšší čistý zisk na úrovni 41 miliard korun.

Meziroční růst výnosů Skupiny ČEZ byl dále způsoben zvýšením výroby z větrných elektráren v Rumunsku a zvýšením objemu výroby v České republice o 1,4 TWh (o 4 %) na 33,2 TWh. Přispěl k tomu zejména nárůst výroby po dokončení komplexní obnovy Elektrárny Tušimice. Pozitivní vliv na hospodaření Skupiny ČEZ mělo také další uhrazení pohledávek po splatnosti za rumunskými státními drahami (CFR) ve výši 965 mil. .

Meziroční vývoj EBITDA byl naopak negativně ovlivněn rozhodnutím regulátora v Albánii o tarifech a podmínkách podnikání distribuční společnosti v zemi a nárůstem tržních cen elektřiny dovážené do Albánie na pokrytí ztrát. Podařilo se však dosáhnout nového rozhodnutí regulátora, kterým se vstupní ceny elektřiny od státních elektráren KESH snižují z 2 830 na 2 200 ALL/MWh, a to i zpětně za dodávky od 1. 1. 2012, a byla rovněž schválena studie stanovující objektivněji počáteční výši nedobytných pohledávek distribuční společnosti v souladu s nezávislou analýzou.

„Skupina ČEZ si udržuje silnou likvidní pozici, těší se dobrému finančnímu zdraví a je proto důležitou oporou české ekonomiky. Dne 1. srpna jsme začali našim akcionářům vyplácet dividendy ze zisku za rok 2011 v celkové výši 24 miliard korun,“ uvedl Martin Novák, místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ, a. s.

V polovině května byl dokončen projekt navýšení instalovaného výkonu Jaderné elektrárny Dukovany (z původních 4 x 440 MW na 4 x 510 MW), pozitivní efekt na výrobu byl však v druhém čtvrtletí eliminován souvisejícími delšími odstávkami. ČEZ se dohodl s Evropskou komisí na ukončení šetření formou narovnání, v rámci kterého ČEZ, a.s. prodá uhelný zdroj v ČR s instalovaným výkonem nad 800 MW. „ČEZ tím eliminuje riziko nákladného prokazování faktu, že se nedopustil protisoutěžního jednání, a současně uskuteční prodej v souladu s vlastní strategií rozvoje uhelných zdrojů – provozovat jen moderní nízkoemisní zdroje se zajištěným palivem“ uvedl Pavel Cyrani, ředitel divize strategie ČEZ, a.s..

Skupina ČEZ pokračuje i nadále v naplňování pěti strategických iniciativ, z nichž prioritní je výstavba dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Dne 2. července 2012 převzal ČEZ, a. s., nabídky od tří kvalifikovaných zájemců, jež splnily náležitosti pro otevírání obálek požadované  Zákonem o veřejných zakázkách. „Vítěze tendru bychom chtěli vybrat do září příštího roku a v závěru roku 2013 s ním podepsat smlouvu.“ potvrdil Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a.s..

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

Tabulka: Hospodářské výsledky Skupiny ČEZ za I. pololetí 2012

                                                                                           (mld. )            meziroční změna %

Provozní výnosy

113,0

+ 9 %

EBITDA (Provozní zisk před odpisy)

48,4

+ 10 %

Zisk po zdanění

27,2

+ 14 %

 

Ing. Ladislav Kříž
manažer mediálního útvaru Skupiny ČEZ

ČEZ a.s.

14.08. 09:19  Asi tak... (Omega)
14.08. 08:38  Asi tak... (three points)

Zprávy o koruně

Pá 08:35 Krátkodobá korekce koruny (ČSOB-Dealing) Investice

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.