TNBiz (TN.cz)
Investice  |  14.05.2012 12:45:11

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Krugman dává euru jen pár měsíců, poté by mohlo skončit

NEW YORK (MEDIAFAX) - Euro by podle držitele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana mohlo během několika příštích měsíců skončit. Krugman to uvedl na svém pravidelném blogu zpravodajského webu listu The New York Times.

Ke konci jednotné evropské měny by podle Krugmana mělo dojít ve čtyřech bodech. "Tím prvním je vystoupení Řecka z měnové unie, a to velmi pravděpodobně už příští měsíc," uvedl na svém blogu v The New York Times Krugman.

Volby v Řecku před týdnem vyhrála konzervativní Nové demokracie (ND), krajně levicová strana SYRIZA byla druhá, socialisté z hnutí PASOK skončili třetí, hlasování ale dopadlo patem, protože žádná ze stran nezískala v parlamentu většinu. Řecký prezident Karolos Papulias se v neděli pokoušel přimět strany k dohodě na vládě, která by odvrátila předčasné volby. Zatím jeho úsilí zůstává bez výsledku. Šéf strany SYRIZA Alexis Tsipras na nedělní schůzce v prezidentském paláci koalici s konzervativci a socialisty odmítl. Lídry zmíněných tří stran už v minulých dnech pověřil prezident úkolem sestavit koalici. Jejich pokusy ale selhaly.

Po návratu Řecka k národní měně (drachmě) by podle Krugmana, který často kritizuje evropské strategie spočívající v politice úsporných opatření, následoval obrovský odliv peněz z italských a španělských bank, protože střadatelé by se snažili přesunout své úspory do Německa. Na takový vývoj by obě země možná odpověděly zákazem převodu vkladů za hranice a omezením objemu hotovostních výběrů.

Blížící se kolaps italských a španělských bank by podle Krugmana nejspíš vedl k úsilí o záchranu situace penězi Evropské centrální banky (ECB), z níž by tak byly čerpány obrovské částky, které by měly problematické finanční ústavy zachránit.

Takový vývoj by postavil největší ekonomiku eurozóny, tedy Německo, před složitou volbu. Pro udržení eurozóny by se Němci museli například smířit se zárukami za španělský dluh, které by pomohly "zlevnit" ceny španělských dluhopisů, a museli by také přijmout vyšší inflaci v eurozóně.

Pokud by Německo takový scénář odmítlo, evropská jednotná měna by po deseti letech od zavedení do oběhu skončila. "Mluvíme tu o měsících, nikoliv o letech," domnívá se Krugman.

Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688