Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Finance  |  06.12.2011 10:40:45

Komu věříte - Exxonu, nebo USA?


Po většinu minulého století byly státní dluhopisy, obzvláště ty americké, považovány za nejméně riziková aktiva. Zdůvodněním toho bylo tvrzení, že firmy mohou vcelku snadno zkrachovat, kdežto největší ekonomika světa bude vždy schopna dostát svým závazkům díky své ekonomické síle a schopnosti si v případě nutnosti natisknout peníze.

 

Když udeřila novodobá Velká krize v roce 2008, vlády a centrální banky si pro boj proti dluhové deflaci zvolily dva typy politik:

První zahrnovala přesun toxických dluhů soukromého sektoru (obzvláště nekvalitních hypoték krytých aktivy a deriváty) do veřejných bilancí. Typické zejména pro USA a Spojené království. Druhou politikou je tištění peněz, respektive poskytování kapitálových injekcí, ve snaze podpořit ekonomický růst.

Oba tato přístupy způsobily, že jsou rozvahy států mnohem rizikovější, byla narušena jejich důvěryhodnost. Fenomén snižování ratingu vyspělým státům v posledních dvou letech to jen dokazuje.

První politika zapříčinila, že dluhové problémy privátního sektoru nebyly vyřešeny bankrotem nebo restrukturalizací, ale přesunem toxických dluhů a derivátů do veřejného sektoru. Politika monetárních intervencí přispěla k nafouknutí veřejného dluhu a fiskálních deficitů.

Donedávna by většina lidí odpověděla "USA". Spojené státy nabízely lepší výnosy, a přitom byly největší a nejsilnější ekonomikou světa. Navíc jsou americké bondy kryty důvěrou a ratingem americké vlády, která má "tiskárnu na peníze". Dnes už bychom nad odpovědí asi váhali.

Podle finančních dat je Exxon atraktivnější investicí - s nižším zadlužením a vyšším výnosem i vyšším ratingem. Navíc zvyšuje dividendu již 26 let v řadě. Sečteno podtrženo, silné společnosti jako Exxon jsou důvěryhodnější než americké státní dluhopisy.

Jako investoři do amerických státních dluhopisů musíme brát v úvahu, že USA hospodaří s deficitem 1,5 bilionu USD a zadlužením 100 % HDP.

Světové zadlužení: Prohráváme důležitou ekonomickou bitvu

 

Zvrat ve vnímání rizika

Jde o naprostý převrat ve vnímání rizikovosti, které dominovalo trhu posledních 80 let. Během této doby byly za rizikovější aktiva považovány akcie. Díky růstovému potenciálu byly doporučovány spíše mladým lidem ochotným jít do rizika. Vládní dluhopisy byly naopak brány za bezpečná aktiva vhodná pro starší investory, kteří nechtěli riskovat a chtěli pomalu spořit na penzi.

To je také důvod, proč je dnes takový "humbuk" kolem Řecka, přestože jde o tak malou ekonomiku. Pokud mohou státní dluhopisy vyspělé země ztratit 50 % hodnoty během jednoho dne, rizikový profil jednotlivých skupin aktiv se dramaticky mění.

15 nejvíce zadlužených zemí

Když krachují státy, znamená to, že nastaly kruté časy. Skutečností je, že Fed nebo ECB ztrácejí kontrolu nad systémem. Už i Ben Bernanke připustil, že není v silách americké centrální banky řešit problémy finančního systému. Podle Bank of England dokonce čelíme největší finanční krizi v historii. MMF varuje před blížící se globální krizí.

Když už i tyto "nejmocnější" světové organizace, věřitelé poslední instance, od nichž čekáme záchranné kroky, vysílají varovné signály, situace musí být skutečně vážná.

Pokud jste se tedy ještě nepřipravili na kolaps světového finančního systému, udělejte to co nejdříve. Od rozkladu evropského bankovního systému nás možná dělí dny nebo týdny. Poohlédněte se po investicích, které vytěží z chaosu, který nastane, až černá labuť skutečně přilétne.

Co děsí světové investory?


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Přečtěte si také:

09.09.2019Věří Češi spíše sázení, nebo investování? Jan Lener (BrokerConsulting)
13.10.2018Argumenty těch, kdo věří v pokračování býčího trendu na Wall Street Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
10.07.2018Ropa nahoru a „Exxon nebo Tesla“ Patria (Patria Finance)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688