Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  02.10.2001 11:02:08

Kurzy měn: Euru se včera téměř na všech světových frontách dařilo, po dvou neúspěšných dnech včera...

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 2.10.2001

      Kurz USD/EUR

      
 • Euru se včera téměř na všech světových frontách dařilo, po dvou neúspěšných dnech včera proti americkému dolaru po celý den posilovalo. Zatímco včera ráno se kurz kotoval ještě těsně pod hladinou 0,9100, v průběhu amerického obchodování se již kotace pohybovaly kolem hladiny 0,9170. Závěr obchodování kurz zastihl na hodnotě 0,9173.
 • Ve prospěch společné evropské měny včera působily zejména dva faktory. Tím jedním byly obavy z výsledku amerických NAPM indexů, prvních po teroristickém útoku na USA, které zvyšovaly nedůvěru v americkou měnu. Na druhé straně euro významně profitovalo ze svého posilování proti japonskému jenu. Nepříznivý výsledek japonského Tankanu se promítl do oslabování japonské měny. To se projevilo vzhledem k situaci v USA především v sílícím kurzu evropské měny. Posílení eura proti jenu na nejsilnější úroveň za posledních pět týdnů se nutně muselo promítnout do jeho posilování i proti dolaru.
 • Kurz společné evropské měny tak téměř ignoroval evropské indexy hospodářské aktivity PMI, které zaznamenaly propady na horší než očekávané úrovně. PMI za celou EMU v září poklesl na 45,9 z předchozích 47,6 a dostal se tak na svou nejnižší hodnotu za poslední čtyři roky. Německý PMI spadl ze srpnových 46,4 na 45,1, což je největší propad za posledních pět a půl roku.
 • Netrpělivě očekávaný soubor amerických indexů NAPM silně pesimistická očekávání trhu nepotvrdil. I když celkový index průmyslové aktivity v září poklesl na 47,0 ze srpnových 47,9 a zaznamenal tak již po čtrnácté v řadě hodnotu pod 50, tedy v pásmu kontrakce ekonomiky, některé indikátory byly pozitivní. Index produkce se v září udržel nad hladinou 50,0, když dosáhl 51,3 oproti zářijovým 52,2. Nad úrovní 50,0 se tak drží již druhý měsíc, stejně jako index nových objednávek, který v září dosáhl hodnoty 50,3 oproti srpnovým 53,1. Tyto indexy naznačují mírný optimismus ohledně budoucího vývoje americké ekonomiky. Podle asociace NAPM se však ještě plně nepromítl teroristický útok na USA.
 • I když budou dnes dopoledne zveřejněna zajímavá data evropského hospodářského, podnikatelského a spotřebitelského sentimentu, celý trh bude čekat na výsledek zasedání americké centrální banky, který bude oznámen dnes večer. Všeobecně se očekává snížení dolarových sazeb v rozsahu 50bp. Pro kurz dolaru bude klíčová reakce amerických akciových trhů. Protože se Fed bude snažit podpořit americkou ekonomiku a důvěru v její vývoj, měla dnes by tato očekávání působit spíše ve prospěch americké měny.
Kurz CZK/EUR

      
 • Obchodování na koruně bylo včera klidné, aktivita byla spíše nižší. Pokud jde o kurzový vývoj, koruna ani včera proti euru neztrácela, a to navzdory posilování eura proti americkému dolaru. Naopak pokračující spekulace na konverzi platby za prodej KB tlačily na posilování české měny. Zatímco ráno naše měna otevírala na 33,83, kolem poledne již byla testována hladina 33,75. Odpoledne se situace na trhu zklidnila, kurz se stabilizoval v úzkém pásmu mezi 33,78 a 33,82. V závěrečné hodině obchodování se opět pod tlak dostala hladina 33,75. Protože se ji však ani tentokráte prolomit nepodařilo, skončila včera naše měna na 33,76. Tato hodnota odpovídá v markovém vyjádření kurzu 17,26 CZK/DEM.
 • Tlaky na posilování koruny vyplývající z očekávané konverze platby za prodej KB by měly přetrvávat i v průběhu dnešního dne. Trh se domnívá, že realizace této transakce je na spadnutí. Mělo by k ní totiž dojít v průběhu tohoto týdne, na pondělí 8.října je totiž naplánována valná hromada Komerční banky. Jiné dokácí faktory pro dnešní obchodování nepředpokládáme. Pokud jde o zahraniční vlivy, bude nutné sledovat situaci na trhu eura proti dolaru, a to zejména v souvislosti se spekulacemi na výsledek dnešního zasedání klíčového orgánu americké centrální banky FOMC. Pro dnešní den očekáváme pohyb v pásmu mezi 33,65 a 33,90.
Kurz CZK/USD

      
 • Koruně se včera proti americkému dolaru opravdu dařilo. Zatímco ráno otevírala ještě na 37,23, krátce po poledni se již podařilo prolomit hladinu 37,00. Na přelomu evropského a amerického obchodování se již pod tlak dostala hladina 36,90. Ve prospěch naší měny hrál tentokrát vývoj na obou trzích - na jedné straně posilovala koruna proti euru v důsledku spekulací na příliv peněz za prodej KB, na straně druhé dolar proti euru ztrácel. Ztráty americké měny vyplývaly z obav ze zveřejnění amerických NAPM. Vzhledem k teroristickým útokům se očekával poměrně výrazný propad tohoto indikátoru průmyslové aktivity. Protože se však tyto obavy nenaplnily, index NAPM zaznamenal pouze mírný pokles, koruna se již výrazněji pod 36,90 nedostala. Zavírací kurz včerejšího dne činil 36,88.
 • Vliv spekulací na příliv peněz za prodej Komerční banky bude mít vliv i na tento trh a bude tlačit na další posilování české měny. Zda k tomu však skutečně dojde bude záviset i na vývoji kurzu eura proti dolaru. Z tohoto pohledu bude kritické, jak se hráči na trhu vypořádají s očekáváními na výsledek dnešního zasedání americké centrální banky. Očekává se snížení úrokových sazeb v rozsahu 50bp. Pro kurz dolaru bude klíčová reakce akciových trhů.
Kurz JPY/USD

      
 • Jen zahájil své pondělní obchodování na úrovni cca 119,60. V průběhu dne japonská měna nejdříve mírně oslabila na hladinu cca 119,80. Ale až teprve odpoledne zaznamenal japonský jen výraznější pohyb, když prolomil hladinu 120,00. Později se ustálil na úrovních okolo 120,20. Své obchodování pak jen na této úrovni i uzavřel.
 • Včerejší den znamenal pro jen tři velmi silné důvody pro oslabování. Prvním byl ráno zveřejněný čtvrtletní ekonomický průzkum Tankan. Jeho výsledky jen potvrdily, že se japonská ekonomika nachází ve velmi problematické situaci a další recesi se nevyhne.
 • Index velkých firem ve zpracovatelském průmyslu zaznamenal výrazné zhoršení z červnové hodnoty -16 na -33 v září. Očekávání do budoucna ale není optimističtější, prosincový index je na hodnotě -31. Dynamika vývoje ve středních a malých firmách je obdobná, pouze je situace celkově horší. Situace v nezpracovatelském průmyslu je sice v současné době lepší, ale trend dalšího vývoje je mnohem pesimističtější. Index důvěry velkých firem klesl z -13 na -17. Prosincový index je na ještě nižších -20.
 • Dalším důvodem, který stál proti jenu, je neustálá obava z intervence Bank of Japan. Japonská centrální banka na objednávku vlády svou měnu oslabuje. Hlavním důvodem, který stojí za těmito intervencemi, je snaha pomoci japonským exportérům, jejichž zboží pak bude na světových trzích levnější a exportéři tak získají vyšší výnosy. Jistým problémem této snahy je ale skutečnost, že exportéři tvoří pouhou desetinu produktu země.
 • Třetím důvodem bylo včerejší zveřejnění amerického NAPM indexu. Index důvěry sice zaznamenal pokles ze srpnových 47,9 na 47,0, pro trh byl ale příjemným překvapením. Trh podle agentury Bloomberg očekával větší propad až na hodnotu 45,6. Výsledek pak znamenal pro americký dolar podporu.
Kurz GBP/USD

      
 • Libra proti dolaru včera výrazněji posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4725. Až do dopoledních hodin byl vývoj poklidný a libra pouze minimálně oscilovala okolo hladiny 1,4720. Později dopoledne ale zahájila výraznější posilování a dostala se až k hladině 1,4800. Tuto hladinu ale neprolomila a uzavřela tak později na úrovni 1,4791.
 • Britská libra si včera proti dolaru polepšila. Jedním z důvodů byly lepší výsledky domácí ekonomiky. Index důvěry nákupčích totiž dále neklesal, naopak zaznamenal minimální růst. Index se posunul ze srpnových 46,4 na hodnotu 46,5. Slušných 48,8 dosáhl index výroby (nejvyšší od března 2001). Výrazně horšího výsledku ale dosahuje index nových zakázek (44,3) a také index exportních zakázek (41,6). Oba indexy se pohybují na zhruba 22měsíčním minimu.
 • To, že se ale ekonomika nenalézá v příliš problematické situaci ale naznačily i údaje o cenách domů. Ty si v září připsaly 2,8% m/m a meziroční tempo se vyšplhalo až na 14,6%. Pozitivní informaci přinesl i výhled personální agentury Manpower, která předpokládá další tvorbu pracovních míst. Přitom v současné době je míra nezaměstnanosti ve Velké Británii na 26letém minimu.
 • Dalším impulsem pro posilování libry byly také očekávání přílivu kapitálu v rámci předem dohodnutých transakcí. O víkendu bylo mimo jiné oznámeno, že německá banka WestLB připravuje nabídku na koupi British Telecommunications´ za minimálně 18 mld ?.
 • Včera bylo ale obchodování celkově klidnější. Na trhu se objevovalo méně hráčů s menšími objemy. Trh je totiž před dnešním odpoledním zasedání americké centrální banky opatrný. Podle trhu by měl Fed snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů. Takovéto snížení sazeb by ale znamenalo pro libru podporu, jelikož by se dále rozšířil úrokový diferenciál. Bank of England sice tento týden zasedá také, ale neočekává se, že by případné snížení úrokových sazeb mělo překročit 25 bazických bodů. V současné době začíná úrokový diferenciál opět nabývat na významu, investoři se totiž pravděpodobně budou přesunovat do méně rizikových instrumentů.
Kurz PLN/USD

      
 • Zlotý včera proti dolaru nepatrně oslabil. Své obchodování zahájil na úrovni 4,2270. Po zahájení obchodování začal zlotý posilovat a dostal se až k úrovni 4,2100. Odpoledne ale prudce oslabil zpět. Své obchodování tak uzavřel na hladině 4,2310.
 • Zlotý včera odpoledne proti dolaru prudce oslabil. V USA totiž byl zveřejněn výrazně lepší výsledek NAPM indexu. Po celý den ale zlotý oslaboval proti euru. Trend tak odrážel nejistotu ohledně povolební situace a také zatím nevyřešený problém státního rozpočtu.
 • Tento týden ve středu by se rozpočtu měla věnovat bankovní rada centrální banky na svém mimořádném zasedání. Bankovní rada by měla jednat o návrhu rozpočtu, který schválila minulý týden odcházející vláda. Návrh rozpočtu počítá s deficitem ve výši 40 mld zlotých, cca 5,0% HDP.


      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:

Čt 14:51  Zdražování mezi průmyslovými výrobci v USA zrychlilo (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Čt   6:22  Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 13.05.2021 Akcenta (AKCENTA CZ)Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.