Akcieatrhy (Akcieatrhy.cz)
Finance  |  07.11.2011 15:05:34

Jsou alarmující zprávy o čínské ekonomice opodstatněné?

Akcieatrhy.cz

 

V nedávné době se v médiích objevily zprávy předpovídající Číně černou budoucnost, několikrát bylo dokonce použito i slovo „stagflace“ tzn. vysoká inflace provázená hospodářskou stagnací. Míra hospodářského růstu na úrovni 9,1 %, kterou čínská ekonomika vykázala za třetí kvartál, zaostala za očekáváním 9,3 %, zároveň to pak byla nejnižší míra růstu za poslední dva roky (v prvním a druhém kvartále vykázala čínská ekonomika růst na úrovních 9,7 % a 9,5 %). V naší globální vesničce se stává jakékoliv hodnocení vývoje čínské ekonomiky čím dál tím více složitějším, to jak jsou na sobě jednotlivé světové ekonomiky čím dál tím více závislé.

Tato závislost rovněž zapříčinila to, že Čínu silně ovlivnila mělká recese v Evropě (na druhou stranu byl německý průmysl zasažen nižším růstem čínské ekonomiky). Údaje o růstu v Číně prozatím ukazují na mírné oslabení, některé z odvětví ekonomiky však oslabily výrazně. Přestože rizika zpomalení růstu se zvyšují. I nadále však u čínské ekonomiky předpokládáme tzv. měkké přistání (soft landing, tzn. ekonomický růst dostatečně vysoký, aby zabránil recesi, ale dostatečně nízký, aby zabránil vysoké inflaci).

Zpomalení růstu v souladu s pětiletkou

Zpomalení čínského růstu je výsledkem vědomého rozhodnutí čínských úřadů. Stávající pětiletka (která bude v platnosti do roku 2015) stanovuje průměrný roční růst na úrovni 7 %. Z řad čínských představitelů lze tedy slyšet, že se růst domácí ekonomiky pohybuje v požadovaném směru. Úřady se tímto způsobem snaží dostat pod kontrolu inflaci a přehřátý trh s nemovitostmi. To mimo jiné znamená i to, že banky musí držet u centrální banky poměrně vysoké rezervy (21,5%), což má za následek zpomalování úvěrového růstu a zdražování úvěrů. Pětiletý plán rovněž usiluje o snížení závislosti čínské ekonomiky na exportu a zaměřuje se na povzbuzení domácí poptávky. I to se úřadům daří, domácí poptávka (očištěná o inflaci) vzrostla tento rok o 11,9 % (údaj z konce září). I maloobchodní tržby zaznamenaly v září (y/y) prudký nárůst (+18 %). Tím co žene domácí poptávku vzhůru je pak prudký nárůst disponibilních příjmů.

Potíže v jiných odvětvích

Růst peněžní zásoby je v tuto chvíli pod dlouhodobým průměrem. Zpřísnění měnové politiky mělo výrazný dopad zejména na malé a středně velké podniky, stejně tak poprvé od roku 2008 klesl nárůst investic do infrastruktury, to když míra jejich růstu klesla pod 10 %. Pod vůbec největším tlakem je však nemovitostní sektor, který se nyní stává silně náchylný k další korekci. K tomu všem u pak byly exportní sektory zasaženy výpadkem poptávky z vyspělých ekonomik. A zatímco import zůstal v září (y/y) na stejné úrovni, export klesl o 3 %, v uplynulých pěti letech přitom činil průměrný zářijový růst 5 %.

Strmý pokles čínských nemovitostních akcií

Čínské nemovitostní akcie v tomto roce zaznamenaly, v eurovém vyjádření, zhruba 50 % pokles, a to právě díky utahování monetární politiky, která byla zaměřena především na nemovitostní sektor. Pokles začal akcelerovat v srpnu, to zejména kvůli informacím o tom, že developeři budou jen těžko refinancovat své úvěry. Okolo 25 % úvěrů těchto společností se totiž skládá z krátkodobých úvěrů, developeři se tedy nemohou vyhnout nutnosti refinancovat významnou část svého úvěrového portfolia. Developeři v Číně jsou přitom také silně závislí na prodejích nedokončených staveb, kdy inkasované peníze použijí na jejich dostavbu. Tyto „předprodeje“ pak rovněž vykazují klesající trend.

Pomoc Čínské centrální banky se nečeká

Jak již bylo uvedeno výše, zpomalování čínského ekonomického růstu je výsledkem vědomého rozhodnutí tamějších úřadů. Ty zároveň bedlivě sledují poklesy v ekonomických odvětvích, do kterých patří malé a středně velké podniky či nemovitostní sektor. Tato ostražitost je rovněž způsobena slabinami bankovního systému. V souvislosti s poklesem výkonu nemovitostního sektoru a poklesem globální poptávky se budou čínské úřady bránit dalšímu poklesu do infrastrukturních projektů. Do karet jim přitom hraje nižší míra inflace, ta v září činila 6,1 %, po očištění o potraviny se míra inflace dostává dokonce pod 3 %. Tlak na růst potravin se pak podle statistik centrální banky výrazně snížil, globální ekonomické zpomalení a stávající příznivý vývoj by pak měl v příštích měsících přispět k dalšímu výraznému poklesu inflace.

Některé znaky stimulační politiky

Některé z čínských úřadů nedávno emitovaly své vlastní dluhopisy, což jsme v Číně mohli zaznamenat naposledy na začátku devadesátých let. Takto získané prostředky chtějí úřady použit především na infrastrukturní projekty a dotace na bydlení. Rovněž je to první krok na cestě k navýšení objemu státních zakázek. Financování těchto úřadů je také nastaveno tak, aby jim pomohlo vyřešit velké množství půjček, které se jim doposud podařilo nahromadit. Na centrální úrovni pak byly zahájeny nákupy akcií bank ve snaze zabránit dalšímu poklesu jejich cen. Oznámen byl rovněž podpůrný balíček zaměřený na malé a středně velké podniky, který zahrnuje daňové úlevy, dotace a možnost čerpání dalších úvěrů.
Optimisty u čínského akciového trhu.

V následujících měsících očekáváme spuštění nových stimulačních opatření, které by mělo mít výrazný dopad na ceny čínských akcií. Jejich ceny klesly na nejnižší úroveň od roku 1998 a čínský akciový trh tak nyní nabízí, dokonce i v porovnání s ostatními rozvíjejícími se trhy, opravdu atraktivní ohodnocení.

Optimisty u komodit v dlouhodobém horizontu

Za předpokladu tzv. měkkého přistání (soft landing) čínské ekonomiky by měla poptávka po komoditách i nadále pokračovat v růstu. U většiny komodit představuje Čína 40 % poptávky v mnohdy je také hlavním producentem těchto komodit (zlato, hliník). Proto jsme v otázce dlouhodobého vývoje cen komodit optimisty, na krátkodobém horizontu se však k cenám komodit stavíme neutrálně.

ING Investment Management
www.penizenavic.cz
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688