Stylové obklady nejen v koupelně!

Kámen a cihly – to jsou jedny z nejklasičtějších materiálů v historii celého stavebnictví. Napadlo vás někdy, že se dají skvěle využít poněkud nekonvenčně, ale o to moderněji a stylověji? Cihly nemusí být zabudovány v nosné konstrukci domu pod vrstvou omítky a kámen nemusí být určen pouze ke stavbě venkovských stavení nebo ohniště. Oba tyto materiály se totiž krásně vyjímají v interiéru!

Připadá vám, že se tyto hrubé materiály do vašeho bytu či domu nehodí? Kámen i cihly naopak vyzařují teplo svou přírodností a dokážou pokoj doslova zútulnit. Ptáte se, jak je využít? Odpovědí jsou interiérové obklady, módní alternativa k tapetám či nové výmalbě, avšak s přidanou hodnotou – vystupují ze zdi a tvoří tak na pohled i na omak extra dekoraci. Stále častěji se tak můžete setkávat s kamenným obkladem krbů, jednotlivých sloupů nebo jen části zdi, čímž docílíme optického oddělení prostoru, například koutku pro čtení knih od zbytku obývacího pokoje.

K interiérovým obkladům se nejčastěji používá umělý kámen ze směsi drceného mramoru a křemičitého písku nebo lícové cihly. Vybrat si můžete z mnoha barevných typů. V OBI zakoupíte obkladové materiály po kartonech, a to od lícovek připomínajících londýnskou čtvrť až po materiál podobný břidlici v barvě pouštního písku.

Obkládání dlaždicemi krok za krokem

Nákupní seznam

materiál

nářadí

·         podlahové dlaždice / obkládačky

·         soklové dlaždice

·         lepidlo na dlaždice

·         nivelační hmota

·         penetrace

·         spárovací hmoty

·         silikonu

·         křížové vložky do spár

·         zubová stěrka

·         řezačka na dlaždice

·         zednická šňůra

·         vodováha

·         vyrovnávací lať

·         štípací kleště na dlaždice

·         gumové hladítko

·         gumová stěrka na spáry

·         lis na kartuše

·         vrtačka/míchačka

 

1. Příprava

Zkontrolujeme podklad. Ten musí být rovný, suchý, čistý a rozhodně ne zaprášený. Prkenné podlahy nebo dřevotřískové desky musí být při pokládce pevně přišroubovány k podkladu.

2. Vyrovnání nerovností a penetrace

Nerovnosti na stěně vyrovnejte stěrkovou hmotou pomocí zednického hladítka nebo lžíce. Každou plochu ošetřete penetračním neboli základním nátěrem. Ten na zeď nanášejte pomocí plochého a širokého štětce, případně válečku. Podlahu zase nejlépe vyrovnáte nivelační hmotou na podlahy. Úseky, na které bude dopadat stříkající voda, nebo jsou vystaveny nadměrné vlhkosti, byste měli ošetřit hloubkově izolačním základním nátěrem. Na sádrokarton je obkládání snazší, ale i ten penetrujeme z důvodu sjednocení savosti a zbavení prachu. Starý obklad, či dlažbu, musíme samozřejmě nejdříve odstranit vysekáním a zamáznout jemnou maltou. Na podlahu v takovém případě použijeme jemný beton.

3. Řezání rovných hran

Nevyjdou-li vám dlaždičky přesně do tvaru místnosti (což se stává spíše sporadicky), budete je muset rozřezat. Precizní rovné hrany docílíte použitím řezačky na obklady a dlažbu. Dlaždička se shora nařízne a podél hrany se poté odlomí.

4. Označení středu místnosti

Vyměřte si střed stěny. Pomocí vodováhy a dlouhé latě si tužkou na zdi vyznačte vodorovnou a svislou čárou začátek první řady. Obkládat budete shora a od středu stěny, aby v obou rozích zbylo místo na stejně široké pásky oříznutých kachliček. Spárou nebo kachličkou uprostřed začněte podle toho, aby pásky kachliček v rozích nebyly menší než třetina dlaždice. Nejlépe to poznáte tak, když si zkušebně na zem položíte jednu řadu kachliček. Počítejte také se spárami širokými dva až tři milimetry! Pokud už máte na zemi dlažbu, která má stejný formát jako obkladačky, měly by vám spáry na stěně i na podlaze navazovat.

5. Lepidlo na dlaždice

Pomocí velké ozubené stěrky na zdi rovnoměrně naneste lepidlo na obklady tak, abyste nezakryli nakreslenou čáru. Velikost zubu stěrky je závislá na zadním profilu dlaždice – čím větší, tím větší ozubení. Nanáší se pouze plocha, kterou dokážeme do 10 minut obložit, aby vám lepidlo neztvrdlo. Při pokládání na dřevotřískové desky či podlahy s podlahovým vytápěním použijte elastické lepidlo pro vysoké namáhání.

6. Správná technika pokládání

Zatlačte dlaždice do lepidla lehkým krouživým pohybem. Mezi jednotlivé kachličky vkládejte obkladové kříže, abyste docílili pravidelné spáry. Poklepejte na každou dlaždici gumovou paličkou. Pozor – při přechodu do jiné místnosti je potřeba dodržovat dilatační spáru, asi stejně širokou jako spáry mezi dlaždicemi.

7. Roztírání spárovací hmoty

Po ploše obložené stěny pomocí gumové stěrky rozetřete spárovací hmotu. Obkladové křížky nemusíte vyndávat - zakryjete je pomocí spárovací hmoty. Obklad spárujte nejdříve 24 hodin po pokládce – lepidlo musí být „vytvrdlé“. Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu, po zavadnutí umyjte vlhkou obkladačskou houbou. Spárovací hmotu lze vymývat cca po 10 minutách, nesmí být ale ani tvrdá (nešla by umýt) ani příliš tekutá (vymyli bychom ji i z míst, kde ji potřebujeme).

8. Rohy a spoje

Diletační spáry, spáry v rozích, stejně jako napojení vany, umyvadla, sprchové vaničky a dalších pevně zabudovaných prvků, vyplňte sanitárním silikonem s přísadou proti plísni. Před tím si ale okraje obou spojů přelepte malířskou páskou. Silikon nanášejte z kartuše a uhlaďte prstem navlhčeným v čisticím prostředku. Lepicí pásku pak stáhněte šikmo dozadu od spáry.

Zdroj: OBI



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie



Články Interiéry