iPoint (iPoint.cz)
Komodity  |  19.08.2011 11:44:02

Oil gap - jak může investor reagovat?


iPoint.cz

OIL GAP, neboli ropná produkční mezera. S velkou pravděpodobností čeká svět během tří až pěti let ropný cenový šok. Vzdálenost od OIL GAP závisí na tom, jak rychle poroste světová ekonomika. Překvapivě světové HDP nemusí růst nijak závratným tempem a přesto dojde na produkční mezeru a ropy bude na přechodnou dobu nedostatek. Tato přechodná doba může ale trvat od deseti do patnácti let. Zapomeňme tedy na dlouhodobý pokles cen ropy díky stagnaci světového hospodářství.

Největším problémem nynějšího ropného světa je podkapitalizování ropného sektoru. Jednoduše řečeno je velmi málo nově otevřených ropných nalezišť. Dalším problémem, který nastal je paradoxně poměrně dlouhá doba, kdy byla ropa velmi levná. Cena ropy se musí dlouhodobě pohybovat kolem alespoň 80 USD za WTI barel, aby bylo pro společnosti zajímavé investovat peníze do nových nalezišť ropy.

Svět nemá problém s nedostatkem ropy. Světu hrozí, že v poměrně krátké době nebude stačit nabídka poptávkové straně s tím, že svět upřeně hledí na to kolik je spotřeba. Jen velmi málo lidí si uvědomuje, že daleko větší problém leží na straně nabídky. Připomeňme si jeden paradox z období poslední krize. Cenu ropy ke svému maximu bezmála 150 USD za WTI barel dohnalo prudké snížení úrokových sazeb v USA. Netrvalo dlouho a svět začal očekávat velkou recesi světového hospodářství a cena ropy letěla volným pádem až k hranici 35 USD za WTI barel. Podíváme-li se, ale na hlavního hybatele změny fundamentu, tedy nabídky a poptávky, zjistíme, že poptávka po ropě klesla o pouhá cca 3% z cca 86 milionů denní světové spotřeby na cca 83-84 milionů barelů denně. Trh usoudil, že ropa prakticky není potřeba. Tragický omyl. Díky tomu ležela cena ropy, jak už bylo řečeno extrémě nízko a nové otvírky ropných zdrojů se prakticky zastavily. Jestliže se podíváme na nynější světovou spotřebu ropy, uvidíme, že se pohybujeme na rekordních číslech spotřeby a to světová ekonomika neroste tempem ani 3%. USA jako zatím stále největší spotřebitel svůj růst HDP prakticky zastavil.

I kdyby svět okamžitě začal intenzivně pracovat na otvírce co největšího množství ropných nalezišť okamžitě, jsou před námi dva zásadní problémy...

Přijde doba fatálního nedostatku efektivních nízko-nákladových nalezišť? Jak by se měl podle toho investor zařídit? Čtěte více na iPOINT

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Út   9:34  Indexy v pondělí poskočily výše Research (Česká spořitelna)
Po 10:17  16. týden na trhu pohonných hmot ČMKB - nafta v průměru za 19,38 Kč/litr ČMKB (Českomoravská komoditní burza )




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688