TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  19.06.2011 14:53:58

V případě bankrotu Řecka by ČR měla snižovat rozpočtový schodek rychleji, tvrdí Nečas (19.6.2011)

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Předseda vlády ČR Petr Nečas (ODS) se domnívá, že ČR by v případě státního bankrotu zadluženého Řecka měla zvýšit důraz na rychlejší snižování rozpočtového schodku. Nečas to prohlásil v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Ke snižování deficitu by mělo dojít razantnějším tempem, než je stanoveno v konvergenčním programu. Nečas připomněl, že v roce 2008 a 2009 se do potíží dostaly některé země jako např. Maďarsko a Lotyšsko a reakce finančních trhů byla „stádní“. Trhy házely další země regionu „do jednoho pytle“. Podle názoru premiéra by podobná situace mohla nastat i kvůli pádu Řecka. Proto Praha musí prokázat, že chce konsolidovat veřejné finance.

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ale zdůraznil, že by bylo třeba počkat, jaký by byl reálný dopad na ekonomiku eurozóny, se kterou je ČR silně provázaná. Pokud by došlo k narušení finanční infrastruktury v zemích, na kterých je ČR závislá, tak dojde k zpomalení růstu a poptávky. „Snížení schodku by v takovém případě nemělo smysl,“ míní Sobotka. Podle něj ČR nespadá do pásma, které silněji sledují ratingové agentury.

"Řecko se nikdy nemělo stát členem eurozóny,“ dodal Sobotka s tím, že Atény v minulosti několikrát falšovaly statistiky. Současná krize podle jeho názoru není krizí eurozóny ani společné měny.

I podle premiéra by bylo třeba počkat na opravdový dopad bankrotu Řecka na ekonomiku eurozóny, a potažmo i ČR. V rámci silnějšího boje proti nadměrnému schodku by Nečas podle svého osobního názoru zvažoval i krátkodobé zvýšení nepřímých daní. O tomto kroku by se ale mělo jednat pouze při vyhrocení vývoje v eurozóně. S tímto návrhem ale Sobotka nesouhlasí, ČSSD by podle jeho slov spíše uvítala vyšší zdanění firem.

Premiér Nečas dodal, že v otázce přijetí eura ČR v současné době nesplňuje kritéria. Společná měna by navíc měla mít pro Prahu jasně definované přínosy. „Nebudeme stanovovat datum přijetí eura, protože nesplňujeme kritéria a nevíme, jak bude eurozóna vypadat,“ zopakoval premiér s tím, že blok zemí platících eurem zažívá dynamický vývoj a není jisté, jakou podobu bude v budoucnosti mít. Z premiérových slov vyplývá, že je politicky a zvláště ekonomicky prozíravější držet si vlastní měnu. K zavedení eura by mělo dojít až v době, kdy náklady na držení vlastní měny budou vyšší, než náklady na zavedení eura.

Simone Radacicova, radacicova@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688