Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Finance  |  16.06.2011 12:11:46

Druhé dno recese dorazilo. 10 signálů mluví za vše


Spojené státy vstoupily do další recese. Doufejme, že nebude tak hluboká, jako ta první. Ekonomové se většinou shodují na tom, že globální finanční a ekonomická krize začala v prosinci 2007 a trvala do července 2009. Jenomže takto vnímají krizi jen experti, většina lidí nemá pocit, že by hospodářské zpomalení už skončilo.

Podle zjištění institutu Gallup zveřejněného letos v dubnu má 26 % Američanů pocit, že recese přetrvává, dalších 29 % si dokonce myslí, že se ekonomika nachází v depresi.

Není ani divu, že to tak většina (nejen) americké populace cítí. Kupříkladu některé nemovitosti v USA ztratily až 50 % své hodnoty a pád cen bude v blízké době pokračovat, protože v inventářích bank se nacházejí další 2 miliony nemovitostí, které ještě ani nestačily být uvedeny na trh.

Dalším faktorem, který dokládá všudypřítomnou krizi, je nezaměstnanost. Data z USA hovoří o 14milionové armádě nezaměstnaných, z nichž každý třetí nenašel práci po dobu delší než 1 rok.

Uvádíme 10 nejpodstatnějších znaků toho, že recese opět začíná brzdit ekonomiku. Na oživení si tak budeme muset ještě několik čtvrtletí počkat.

1. Inflace

 

Inflace se netýká jen cen potravin. Ceny bavlny dosáhly maxim v minulém roce, což se odráží i na cenách oblečení. Ropa se usadila nad 100 USD za barel.

Rychlý růst cen podryje spotřebitelskou poptávku více než cokoliv jiného.

2. Výnosy z investic se snižují

 

Proces obnovy ekonomiky byl z velké části tažen příznivým vývojem na akciových trzích, jehož počátek se datuje do března 2009, kdy index Dow Jones spadl na dno. Od té doby posílil téměř na dvojnásobek.

Zdecimované úspory amerických domácností, které jsou mnohem více závislé na výkonnosti akciových trhů než domácnosti evropské, se tak mohly opět odrazit ode dna. Vývoj na trzích v posledních týdnech však nevěstí nic dobrého.

Alternativ, kam jinam by bylo vhodné investovat, mnoho nenalezneme: desetileté americké státní dluhopisy vynášejí okolo 3 % a dlouhodobý vzestupný trend u zlata možná také v blízké budoucnosti skončí.

3. Automobilový průmysl

 

Automobilový průmysl zažil comeback, i když opětovná ziskovost byla často způsobena masivními úsporami na platech zaměstnanců a propouštěním.

Například General Motors, Ford a Chrysler se dokázaly vzchopit a jejich prodeje se do dubna tohoto roku zlepšovaly. V květnu však došlo ke zlomu a zisky byly ve srovnání s minulým rokem o 1 % nižší. Důvodů tohoto nepříznivého trendu je více:

  • vysoké ceny pohonných hmot
  • omezená výrobní kapacita Japonska po březnovém zemětřesení
  • váhání spotřebitelů a odkládání nákupů kvůli nepříznivým ekonomickým vyhlídkám

Zpomalující tržby automobilek jsou předzvěstí nepříznivých časů. Firmy právě začaly znovu nabírat propuštěné zaměstnance, nábor však budou muset kvůli stagnaci tržeb opět pozastavit.

4. Ceny ropy

 

Ve chvíli, kdy světová ekonomika zpomalí, by cena ropy měla klesnout, podobně jako mezi lety 2008 a 2009. Takovýto pokles přinejmenším pomůže firmám a domácnostem nastartovat ekonomiku skrze obnovenou spotřebu.

V současnosti se zatím bez ohledu na ekonomickou situaci ropa drží nad 100 USD za barel. To negativně postihne jak maloobchodní sektor, kde lidé méně utratí za jiné zboží, tak i ostatní sektory, například letecké společnosti a firmy závislé na ropných produktech.

5. Rostoucí deficit federálního rozpočtu USA

 

Enormní deficit amerických veřejných financí omezuje možnost poskytnout ekonomice USA další fiskální stimul. První Obamův 787miliardový záchranný balíček možná zachránil některá pracovní místa, ale jeho dopad je už dávno pryč. Hlavní cíle, tedy výrazné snížení nezaměstnanosti a růst HDP, bohužel nesplnil.

Naopak zvýšení deficitu nyní znamená pro USA neodkladnou potřebu přijetí bolestivých úsporných opatření (na způsob evropských předlužených ekonomik), a to nejen na federální úrovni. Amerika se tak dostala do začarovaného kruhu nezaměstnanosti.

Jaké další signály jasně mluví pro návrat recese? Čtěte na Investičním webu, konkrétně ZDE:


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688