Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  09.06.2011 09:18:37

ČR - meziroční růst HDP v 1. čtvrtletí revidován na +2,8 %


Národní účty - 1. čtvrtletí 2011

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy se v 1. čtvrtletí zvýšil podle zpřesněného odhadu meziročně o 2,8 %, resp. o 0,9 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Pozitivní vliv příspěvků zahraničního obchodu a tvorby kapitálu k růstu HDP byl zčásti eliminován poklesem výdajů na konečnou spotřebu. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 0,7 %.

* * *
Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy, sezónnost a nestejný počet pracovních dní*/ vzrostl v 1. čtvrtletí meziročně o 2,8 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 %. Zdrojem ekonomického růstu byl na straně poptávky především zahraniční obchod, pozitivní vliv mělo i oživení investiční aktivity. Opačně působil pokles výdajů na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Tahounem zvýšení tvorby hrubé přidané hodnoty byl stejně jako v předchozích čtvrtletích zpracovatelský průmysl.

Zaměstnanost v pojetí národních účtů v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,7 %, v porovnání s posledním loňským čtvrtletím se ale prakticky nezměnila. Celkový vývoj ovlivnilo především odvětví zpracovatelského průmyslu, ve kterém pracuje více než čtvrtina všech zaměstnaných osob. Zaměstnanost se v něm zvýšila o 1,1 %.

Předběžný odhad růstu HDP za 1. čtvrtletí z 13. května byl zvýšen v meziročním i mezičtvrtletním srovnání o 0,3 procentního bodu (p.b.). Korekce byly důsledkem využití komplexnějších datových zdrojů o vývoji podnikatelského a vládního sektoru a částečně i dílčích zpřesnění ukazatelů za jednotlivá čtvrtletí roku 2010.

Vývoj HDP v roce 2010 (v %, stálé ceny)

Hrubý domácí produkt
1. čtvrtletí
2. čtvrtletí
3. čtvrtletí
4. čtvrtletí
Rok 2010
K předchozímu čtvrtletí
(očištěno o sezónnost a pracovní dny)
+ 0,8
+ 0,6
+ 0,8
+ 0,5
x
Ke stejnému období roku 2009
(očištěno o sezónnost a pracovní dny)
+ 1,2
+ 2,3
+ 2,6
+ 2,7
+ 2,2
Ke stejnému období roku 2009
(sezónně neupravené údaje)
+ 1,2
+ 2,9
+ 2,3
+ 3,0
+ 2,3

Na nabídkové straně ekonomiky se v 1. čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné hrubé přidané hodnoty (HPH) o 3,5 % zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který zajistil téměř čtyři pětiny přírůstku. HPH ve zpracovatelském průmyslu přitom vzrostla o 11,6 %, a to především v odvětvích výroba dopravních prostředků, strojírenství a elektrotechnický průmysl. Nižší HPH ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 zaznamenala zejména odvětví zemědělství, energetiky a stavebnictví.

Složky poptávky přispěly k vývoji HDP v 1. čtvrtletí značně rozdílně:
  • Snížení výdajů na konečnou spotřebu v úhrnu o 0,7 % bylo důsledkem poklesu meziročních výdajů domácností o 0,5 % a vládních institucí o 1,3 %. Meziročně nižší poptávka měla záporný vliv na HDP v rozsahu 0,5 p.b. Pokles výdajů domácností byl ovlivněn především nižším prodejem potravin a nealkoholických nápojů, jejichž spotřeba se v reálném vyjádření snížila o více než 5 %. V běžných cenách vydaly domácnosti o 2,3 % prostředků více než před rokem.
  • Nárůst tvorby hrubého fixního kapitálu v reálném vyjádření o 3,8 % ovlivnil vývoj HDP pozitivně v rozsahu 0,8 p.b. Zvýšily se především investice do dopravních prostředků a také do budov s výjimkou obydlí. Zásoby v průběhu 1. čtvrtletí vzrostly (bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy) nominálně o 21,6 mld. , zatímco v 1. čtvrtletí roku 2010 o 18,8 mld. .
  • Aktivní saldo zahraničního obchodu zbožím a službami (43,7 mld. v nominálním vyjádření) bylo o 1,8 mld. vyšší než v 1. čtvrtletí 2010, a to i přes relativně výrazné zhoršení směnných relací o 2,7 p.b. V reálném vyjádření vzrostl vývoz o 15,6 %, zatímco dovoz pouze o 13,2 %. Zahraniční obchod tak přispěl k růstu HDP v rozsahu 2,5 p.b.

V běžných cenách HDP v 1. čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,9 % na 924,5 mld. , implicitní deflátor HDP meziročně klesl o 0,9 % především vlivem značně rozdílného vývoje vývozních a dovozních cen zboží. Zatímco deflátor vývozu zboží meziročně vzrostl pouze o 0,2 %, deflátor dovozu zboží byl v důsledku růstu cen komodit vyšší o 3,4 %. Naopak proti snížení úhrnné cenové hladiny působil deflátor výdajů domácností na konečnou spotřebu, který vzrostl o 2,9 %.
_______________________________________________
*/ Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny zde uváděné údaje očištěny o změny cen, sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní.

Zdroj: ČSÚ
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČR - meziroční růst HDP v 1. čtvrtletí revidován na +2,8 %

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČR - meziroční růst HDP v 1. čtvrtletí revidován na +2,8 %

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 16:32  US - PMI nesplnili očakávania, expanzia spomaluje X-Trade Brokers (XTB)
Pá 16:21  PMI v eurozóně a v Německu v únoru na vzestupu Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies