Finmag (Finmag)
Makroekonomika  |  09.10.2010 12:38:01

Krize podle Vodičky: Muži bez respektu, ženy bez kalhot

Co jedli Američané po krachu na newyorské burze a jak změnili svůj rodinný a milostný život? Ilustrační odpověď nabízí kniha Den, kdy došly prachy, kterou napsal redaktor MF Dnes Milan Vodička.

Kromě zajímavých čísel a názorných příběhů se však připravte i na autorův subjektivní pohled a značnou míru zobecnění. Publikace se tak může stát ilustrací známých informací, rozhodně by však neměla být zaměňována s ekonomickou či sociologickou učebnicí.

Zbytečný tvor jménem muž

Stěžejním tématem publikace se stal každodenní život Američanů. Vodička představuje krizi jako období, během něhož se změnil styl oblékání a muži ztratili sebevědomí. Právě je totiž krize zasáhla nejhůře. Kromě práce jim totiž vzala také sebeúctu a respekt žen, jež do té doby na svých partnerech existenčně závisely.

Zatímco se muži, kteří přišli o místo, cítili méněcennými, ženy se vyhýbaly frontám na polévku, alespoň podle dobových fotografií. Pravda je však spíše taková, že společnost ženy schovávala – zavedla pro ně vedlejší vchody stranou od ruchu ulice. Na trpící ženy tehdejší Amerika ještě nebyla zvyklá ani připravená.

Ačkoliv ženy strádaly podobně jako muži, zachovaly si hrdost. I proto upíraly mužům pohlavní styk. Z části kvůli tomu, aby je vytrestaly za jejich ekonomickou neschopnost, z části proto, aby demonstrovaly, že doba, kdy své protějšky pouze pasivně poslouchaly, pomalu končí. „Muž bez práce není muž,“ cituje Vodička pana Adamse, Američana, který přestal být schopen plnit svoji funkci živitele rodiny.

Postavení žen v domácnosti se změnilo a můžeme tak hovořit o nástupu nové vlny feminismu, který v USA naplno vypukl v 60. letech. Samozřejmě pouze symbolicky. V době krize totiž ženy po uplynulých deseti letech, kdy si libovaly v chlapeckých účesech, vyzáblých postavách nebo krátkých šortkách, opět začaly vypadat žensky. Protože chtěly zakrýt, že žijí v nedostatku, a zvýšit svoji atraktivitu, vrátily se k rudým rtěnkám, dlouhým vlasům i sukním. Zůstaly sice matkami a hospodyněmi, ale snad právě tento pocit potřebnosti jim zachoval sebevědomí, které muži masově ztráceli. Byly to ženy, kdo rozhodoval, co se bude nakupovat, jíst a zda přibude v rodině potomek.

Potomek? Nebezpečný přepych!

Lásce a zakládání rodiny krize příliš nepřála. „Těhotenství bylo považováno za manželskou havárii,“ popisuje autor dobu, kdy znamenal přírůstek do rodiny finanční zátěž. Ženy proto v době krize začaly aktivně kontrolovat svůj sexuální život.

Dokončení článku najdete na http://www.finmag.cz/clanek/21931/

Tyto zprávy pro vás vytváří Finmag.cz.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688