TNBiz (TN.cz)
Akcie v ČR  |  17.12.2009 18:21:01

Soud zakázal společnosti RPG Byty nakládat s byty OKD v rozporu se smlouvou

Mediafax

OSTRAVA (MEDIAFAX) - Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl návrhu ministerstva financí a vydal návrh na předběžné opatření proti společnosti RPG Byty, které zakázal nakládat s bývalými domy a byty OKD, které vlastní, v rozporu se smlouvou o prodeji akcií OKD. Agentuře Mediafax to sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Společnost RPG je v souladu s rozhodnutím soudu povinna zdržet se nakládání se svými domy a s byty nebo s bytovými jednotkami na území České republiky, které by bylo v rozporu s příslušným ustanovením smlouvy o prodeji akcií OKD z roku 2004, a to do doby pravomocného ukončení rozhodčího řízení vedeného mezi ministerstvem financí a firmou RPG Industries," uvedl Jakob.

Soud usnesení mimo jiné odůvodnil tím, že byla naplněna zákonná podmínka tím, že věc projednávala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Podle soudu je tedy nade vší pochybnost, že plnění smluvního závazku zakotveného ve smlouvě z roku 2004 je ohroženo. Soud zároveň v odůvodnění uvedl, že ministerstvo financí na sebe bere riziko, že nařízeným předběžným opatřením vznikne firmě RPG Byty škoda.

Ministerstvo financí se zároveň odvolá proti výroku, jímž soud odmítl stejný návrh na předběžné opatření proti společnosti RPG Industries.

Ministerstvo k podání návrhu přikročilo, přestože předchozí audit, který nechalo udělat, ukázal, že společnost hospodaří s byty v souladu s kupní smlouvou. Poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale kritizoval, že audit byl pouze povrchní a závady tím pádem nemohl odhalit.

V listopadu navíc podalo ministerstvo financí žalobu k rozhodčímu soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky o určení neplatnosti výpovědi předkupního práva nájemníků bytů OKD. Výpověď předala společnost RPG Industries ministerstvu financí letos 29. června. Přitom v kupní smlouvě uzavřené 16. září 2004 mezi Fondem národního majetku a společností Karbon Invest, odkud se byty později převedly na společnost RPG, se nabyvatelé bytů zavazují, že v případě prodeje byty přednostně nabídnou dosavadním nájemníkům, a to bez časového omezení a za ceny odpovídající těm, za něž je tehdy získali. Ministerstvo, které převzalo některé kompetence po zrušeném Fondu národního majetku, proto tento závazek považuje za nadále platný. Podle Jakoba je v téže smlouvě zakotveno, že majitel bude řádně spravovat a udržovat bytový fond a výnosy bytového hospodářství investovat zpět do správy a údržby bytů. Právě tento závazek vypršel letos 1. května a jeho řádné plnění ministerstvo nechalo ověřit nezávislým auditorem.

Kauza s byty OKD se táhne už od 90. let, kdy byly byty, údajně v rozporu s tehdy platnými zákony, vloženy do společnosti OKD a následně privatizovány. Ovšem tehdejší kroky už jsou podle právníků nevratné, protože jsou promlčené. Rozhodný je rok 2004, kdy stát prodal 45,88 procenta akcií OKD společnosti Karbon Invest tehdy trestně stíhaných podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy, a to bez výběrového řízení na základě exkluzivity. Součástí majetku OKD tehdy byl i rozsáhlý bytový fond, celkem 43 759 bytů. Poté vstoupil do společnosti Karbon Invest podnikatel Zdeněk Bakala. Noví vlastníci OKD se přímo ústy Bakaly v únoru 2005 oficiálně přihlásili ke všem závazkům uvedeným ve smlouvě o prodeji akcií OKD, zvláště pak k závazkům týkajícím se rozsáhlého bytového fondu. V oficiálním prohlášení slíbili připravit do tří let projekt na prodej bytů současným nájemníkům za podmínek uvedených ve smlouvě. Místo přípravy slibovaného projektu ale bytový fond v rozporu se smlouvou vyvedli ze společnosti OKD do firmy RPG. V roce 2008 Zdeněk Bakala oznámil, že si na žádný slib nepamatuje a s byty hodlá podnikat. V červnu letošního roku společnost RPG Industries oficiálně oznámila dopisem ministerstvu financí, že klíčový závazek uvedený ve smlouvě o prodeji akcií OKD vypovídá. Ten měl nájemníkům zaručovat předkupní právo k bytům, které užívají, za cenových podmínek, za nichž tyto byty společnost Karbon Invest získala.

Sdružení nájemníků bytů OKD po letech neúspěšné snahy prosadit své zájmy v rámci českého práva podalo letos v září stížnost Evropské komisi, protože smlouvu státu o prodeji OKD včetně bytového fondu z roku 2004 považuje za nedovolenou veřejnou podporu. Podle předsedy sdružení Macháčka byla odhadní cena bytů v době prodeje v průměru 155 tisíc za jeden, společnost Karbon Invest je získala za 40 tisíc s tím, že smlouvou potvrdila také několik závazků vůči nájemníkům, z nichž ani jeden nedodržela a nedodržuje. Sdružení Byty OKD usiluje o to, aby si nájemci mohli byty odkoupit za dříve deklarovaných podmínek, respektive za podmínek uvedených ve smlouvě o prodeji akcií OKD z roku 2004.

Ivana Gracková, grackova@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.