Tiskové zprávy  |  14.10.2009 11:48:48

Přes 80 procent zájemců o hypotéku ji hledá na internetu


Osm z deseti Čechů, kteří si chtějí vzít hypotéku, hledá vhodný úvěr na internetu. Nejdůležitějším kritériem výběru je přitom srozumitelnost a přehlednost poskytnutých informací a teprve pak výše úrokové sazby. Zatímco v Praze žadatel na svoji poptávku dostane od finančních poradců průměrně šest nabídek, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji jsou to necelé dvě.

PRAHA, 14. října 2009 – Když si chce Čech pořídit hypotéku, nejčastěji zamíří na internet. Více než třetina žadatelů (37 procent) o hypoteční úvěr se nejprve obrací na vlastní banku, necelá čtvrtina (23 procent) fyzicky obejde více bank a 29 procent poptá vhodný hypoteční úvěr u svého finančního poradce. Vyplývá to z analýzy* transakcí zrealizovaných prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz.

„Dříve nebo později však většina zájemců o úvěr (81 procent) skončí na internetu,“ cituje jeden z klíčových závěrů analýzy Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz. Devatenáct procent žadatelů svoji poptávku zadává rovnou prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz. Zde jsou na jednom místě zastoupeny všechny banky, které v Česku poskytují hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření.

* INFO BOX: Analýza vychází z šetření mezi 179 uživateli hypotečního tržiště honzovahypoteka.cz, kteří si přes server sjednali hypotéku. Průměrná úroková sazba – takzvaný MARKET INDEX – v září činila 5,30 procenta, což je o 0,02 procenta méně než v předcházejícím měsíci a o 0,37 procenta méně než běžná sazba na trhu. Objem poptávaných hypoték dosáhl 1,191 miliardy korun a zrealizovány byly obchody v objemu 132 milionů korun. Společnost honzovahypoteka.cz, s. r. o. je pouze provozovatelem tržiště a do konkurenčního boje mezi poskytovateli hypoték nikterak nezasahuje. Data proto odrážejí skutečnou situaci na trhu hypoték.

Důvodem, proč tolik lidí hledá hypotéku na nejrůznějších on-line hypotečních serverech, je nízká úroveň finančního poradenství. „Bohužel ne každý makléř umí hypotéky prodávat, banky nejsou schopny si svoje klienty udržet a v cizí bance žadatel často končí u nekompetentního poradce na přepážce. Na jednu stranu je trh přesycen finančními poradci, ale na stranu druhou jen málo z nich jsou opravdu odborníci,“ vysvětluje Jiří Paták.

Žadatelé si hypotéku vybírají hlavně podle kvality informací a výše úroku

„Překvapivě je při výběru hypotéky pro žadatele důležitější kvalita informací o hypotéce a teprve až pak výše úrokové sazby,“ řekl Jiří Paták. Kompletnost a přehlednost poskytnutých informací označilo za nejdůležitější kritérium výběru 76 procent žadatelů o hypoteční úvěr. Druhým podstatným faktorem při výběru optimálního hypotečního úvěru je výše úrokové sazby, kterou jako důležitou označilo 42 procent respondentů.

„Prakticky stejně významné jako úrok je dobré jméno poskytovatele úvěru, tedy banky nebo finančního poradce – podle něj si hypotéku vybírá 36 procent žadatelů,“ dodal Jiří Paták. Za nejméně důležité respondenti označili doplňkové služby (26 procent), například zajištění odhadu, právní poradenství nebo pojištění a rychlost nabídnutého řešení (23 procent).

INFO BOX: TOP 5 nejaktivnějších bank tvoří Česká spořitelna, UniCredit Bank, Raiffeisen stavební spořitelna, Hypoteční banka a Volksbank. Největší zájem o hypotéky je v Praze a ve Středočeském kraji, následují Jihomoravský, Moravskoslezský a Plzeňský kraj. Poradcem měsíce je Tomáš Harvánek s hodnocením 96 procent ze společnosti SMS finanční poradenství a.s. 

Klienti podléhají stále stejným reklamním trikům

Význam úrokové sazby nicméně klienti stále přeceňují: „Důležité jsou i poplatky spojené s vyřízením a správou úvěru. Není totiž výjimkou, že nízký úrok je jen reklamním tahákem a žadatele by v konečném součtu levněji vyšel hypoteční úvěr s vyšší sazbou,“ komentuje výsledky analýzy Jiří Paták.

První dojem z nízké sazby hraje podle odborníků ze serveru honzovahypoteka.cz neúměrně velkou roli a žadatel už pak víc neřeší – a to je chyba. „Banky mohou svou konkurenceschopnost zvýšit nejen zajímavou sazbou, ale i nízkými poplatky. Přímé slevy na poplatku za vyřízení hypotéky však na klienty ve srovnání s úrokem příliš nezabírají,“ dodává Paták. Z „popularity“ úroků těží také stavební spořitelny, které často inzerují úrok ve fázi řádného úvěru, na který však klient dosáhne nejdříve za dva roky.

Oproti minulosti roste význam „image“ banky i samotného finančního poradce. „Klienti nesáhnou hned po prvním úvěru, který jim banka nebo makléř nabídne, ale chtějí vidět, že poskytovatel je ve svém oboru úspěšný,“ konstatuje Jiří Paták. Bohužel, přestože rychlost vyřízení úvěru žadatelé nepovažují za podstatnou, v praxi většina z nich nechává financování na poslední chvíli a často si zvolí hypotéku, kterou jim banka stihne poskytnout včas.

O dvoumilionové hypotéky nemají někteří makléři zájem

Rčení, že v Praze je blaze, rozhodně neplatí pro makléře poskytující hypoteční úvěry. „V hlavním městě musí makléři tvrdě bojovat o každou hypotéku. Pražští zájemci o hypoteční úvěr tak získají na poptávku zadanou přes Honzovuhypotéku průměrně 5,6 nabídky a Středočeši 4,9. Naopak na Moravě a v severních Čechách makléři ohrnují nos nad téměř dvoumilionovými hypotékami,“ říká Jiří Paták. V Moravskoslezském kraji zájemci obdrží na poptávku průměrně 1,8 nabídky, a v Ústeckém kraji dokonce jen 1,3 nabídky.

Z převisu poptávky nad nabídkou v některých krajích mohou těžit jak žadatelé o hypotéku, tak sami makléři. „Průměrná výše poptávané hypotéky u klientů z Moravskoslezského kraje činí 1,7 milionu korun, což odpovídá provizi ve výši až 34 tisíc korun, a nabídek je přesto málo. Převis poptávky vytváří velký prostor pro makléře z jiných regionů i šikovné poradce začátečníky. To je v době ekonomické krize, kdy od ledna přišlo o práci sto tisíc lidí, výzva,“ říká Jiří Paták.

Mimopražským klientům se zase může vyplatit svoji poptávku směřovat na makléře působící v Praze a ve Středočeském kraji. Mohou tak získat lepší podmínky úvěru a celkově tím ušetřit desetitisíce až statisíce korun. Server honzovahypoteka.cz umožňuje oslovit s poptávkou i konkrétní makléře, vodítkem může být unikátní systém jejich hodnocení. „Systém funguje podobně jako u obchodníků na internetu nebo na internetových aukcích – po uzavření úvěrové smlouvy klient práci svého poradce ohodnotí a hodnocení je pak dostupné všem návštěvníkům serveru,“ uzavírá Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz.

 

PŘÍLOHA

Hypotéku jsem řešil

%

(uživatel mohl zvolit více možností)

 

Ve své bance

37

V jiné bance

23

U svého finančního poradce

29

Na různých on-line serverech

81

Jen přes server honzovahypoteka.cz

19

 

Který faktor byl pro Vás při výběru hypotéky podstatný?

%

(uživatel mohl zvolit více možností)

 

Rychlost nabídnutého řešení

23

Kompletnost a přehlednost poskytnutých informací

76

Úrok a jen úrok

42

Návazné služby, slevy a bonusy

26

Renomé poradce/banky

36

 

Průměrný počet nabídek na 1 poptávku
a průměrný objem hypotéky

 

Počet
nabídek

Průměrná hypo
v mil.

Praha

5,6

3,2

Středočeský

4,9

2,8

Jihomoravský

2,5

1,9

Ústecký

1,3

1,3

Moravskoslezský

1,8

1,7

 


O hypotečním serveru honzovahypoteka.cz
Provozovatelem internetového tržiště s hypotékami je česká společnost honzovahypoteka.cz, s. r. o. Nová finanční služba jako jediná v Česku objektivně srovnává nabídky hypoték od makléřů, kteří reagují na konkrétní poptávku zákazníka – proto hypoteční tržiště. Služba je pro uživatele zdarma. Provozovatel generuje zisk od makléřů, kteří obchod uzavřou.
Neobvyklý název honzovahypoteka.cz vyjadřuje klíčovou myšlenku nové společnosti: „Buďte líní, ale chytří jako český Honza.“ Zájemci o úvěr totiž díky této službě nemusí běhat po bankách, mohou se snadno zorientovat přes internet a vybrat si tu nejlepší nabídku. Poptávající zadají svoji poptávku přes internet a najednou tak osloví makléře všech poskytovatelů hypoték na trhu.
Služba honzovahypoteka.cz je unikátní v tom, že na každou poptávku reagují pouze „živí“ makléři z různých bank, nikoli automat. Ostatní podobné projekty princip soutěže o klienta nenabízejí. S tržištěm spolupracují všechny banky, které poskytují hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Provozovatel dodržuje striktní neutralitu vůči všem obchodujícím makléřům a zabývá se pouze rozvojem služeb hypotečního tržiště.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Přes 80 procent zájemců o hypotéku ji hledá na internetu

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:

Čt 10:22  Hospodářské výsledky ČSOB za rok 2017 Pavla Hávová (ČSOB)
14.02.2018  Paříž potvrzuje svou pozici jako město s nejvyšším ratingem Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
14.02.2018  Poradenská společnost BDO byla v roce 2017 čtyřkou v M&A a due diligence BDO Česká republika (BDO Česká republika)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů