Ing. Pavel Borek (Sagit)
Daně a účetnictví  |  05.12.2000 00:00:00

Věc, součást věci a příslušenství věci v daňovém řízení - PhDr. Milan Skála

Každá z těchto tří variant (věc - součást věci - příslušenství věci) může mít rozdílné dopady při stanovení daňové povinnosti zejména na daních z příjmů a na dani z přidané hodnoty. Přestože jde o problém celkem frekventovaný, který se týká velkého množství daňových subjektů, nejsou názory na jeho řešení sjednocené. Zvláště názory na součást stavby a příslušenství stavby jsou velice rozdílné.
Za dobu platnosti daňové soustavy z roku 1993 se snad nejvíce diskutovaly a dále se diskutují problémy tohoto typu:
a) Centrální jednotka počítače, monitor, klávesnice, myš, tiskárna a podobně - co z toho je samostatnou věcí, co součástí počítače a co jeho příslušenstvím? Jak tyto předměty účetně a daňově evidovat - samostatně, nebo pohromadě?
b) Co je a co není pro účely daní z příjmů součástí stavby. Zejména, co v případě změny dokončené stavby vstupuje do ceny stavby či do ceny technického zhodnocení a co je naopak věcí samostatnou. Nejbouřlivější diskuse se týkají mříží, rolet, žaluzií a markýz, které by podle pokynu Ministerstva financí D-190 měly být součástí stavby.
c) Betonový podstavec účelově zřízený pod nové strojní zařízení - je součástí stavby (jejím technickým zhodnocením), nebo je součástí nového strojního zařízení (a tedy i součástí jeho ocenění), a nebo je podstavec věcí samostatnou se samostatným oceněním?
To jsou otázky, které představují jen špičkou ledovce celého problému. Jsou i vážnější a složitější otázky, které se kupodivu příliš nediskutují. Například:
d) Co měl namysli zákonodárce v § 30 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty ve znění platném do 31. 3. 2000, když uváděl v souvislosti s osvobozením od daně “Převod ... částí staveb ...;” část stavby totiž soukromoprávně nelze vlastnit a tím méně převést.
e) Daňový subjekt vlastní šest let budovu, ke které přistavěl před třemi měsíci oplocení a studnu, tzn. drobné stavby. Všechny tyto stavby (budovu, oplocení, studnu) dnes prodává.
1. alternativa:
Daňový subjekt není podnikatelem, stavby nebyly nikdy zařazeny do obchodního majetku. Bude se na nové drobné stavby vztahovat osvobození od daně z příjmu fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. a) nebo písm. b) zákona o daních z příjmů, přestože nesplňují dvouletou či pětiletou podmínku pro osvobození? Mohou být tyto stavby pro účely § 4 takovými předměty, které by měly shodný daňový režim s hlavní stavbou budovy a vztahovalo by se na ně stejné osvobození, jako na hlavní budovu?
2. alternativa:
Daňový subjekt je podnikatelem a plátcem DPH, všechny stavby jsou součástí jeho obchodního majetku. Bude se na nové drobné stavby vztahovat osvobození od daně z přidané hodnoty podle § 30 odst. 1 písm. a) zákona o dani z přidané hodnoty, přestože samy o sobě nesplňují dvouletou podmínku pro osvobození? Mohou být tyto stavby pro účely § 30 zákona o DPH takovými předměty, které by měly shodný daňový režim s hlavní stavbou budovy a vztahovalo by se na ně stejné osvobození, jako na hlavní budovu?
f) Nájemce provede stavební úpravu pronajatého majetku, například zabuduje do stavby klimatizační zařízení. Toto zařízení bude mít prazvláštní režim: podle pokynu D-190 se bude považovat za samostatnou věc (pro účely daní z příjmů), ale soukromoprávně samostatnou věcí není, naopak - stane se nepochybně součástí původní stavby. Tedy veřejnoprávně bude klimatizační zařízení samostatnou věcí evidovanou v majetku nájemce, který ji ale nevlastní. Soukromoprávně bude klimatizační zařízení součástí stavby a bude tedy patřit pronajímateli, který ji ale nemá evidovanou jako součást svého obchodního majetku. A vzniká otázka, kdo bude klimatizační zařízení daňově odpisovat a proč. 
Pronajímatel ho odpisovat nemůže. Brání mu v tom ustanovení § 26 odst. 5 zákona o daních z příjmů, podle kterého se odpisuje hmotný majetek evidovaný v majetku poplatníka a pronajímatel klimatizační zařízení v majetku evidované nemá.
Evidované v majetku má klimatizační zařízení nájemce. Nájemce ale také nemůže odpisovat. Brání mu v tom ustanovení § 28 odst. 1 a násl. zákona o daních z příjmů, podle kterého hmotný majetek odpisuje poplatník, který má k tomuto majetku vlastnické právo nebo právo hospodaření, nebo jiný důvod podle § 28. A nájemce není ani vlastníkem, ani nemá právo hospodaření, ani nemá jiný důvod k odpisování podle § 28.
Takže kdo bude klimatizační zařízení odpisovat, když ne pronajímatel a když ne nájemce?
Správné odpovědi na tyto otázky vyžadují hlubší znalost celkem složité právní úpravy věci, součásti věci a příslušenství věci. Přitom tato právní úprava se někdy podstatně liší v právu soukromém (zejména občanský zákoník) a v právu veřejném (zejména zákon o daních z příjmů a zákon o dani z přidané hodnoty).Článek je ukázkou z nové publikace VĚC, SOUČÁST VĚCI A PŘÍSLUŠENSTVÍ VĚCI V DAŇOVÉM ŘÍZENÍ, která právě vyšla v nakladatelství Sagit.
PhDr. Milan Skála, 56 str, 86

www.sagit.cz


 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Věc, součást věci a příslušenství věci v daňovém řízení - PhDr. Milan Skála

Diskuze a názory uživatelů na téma: Věc, součást věci a příslušenství věci v daňovém řízení - PhDr. Milan Skála

Na dané téma nejsou žádné názory.

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.