X-Trade Brokers  (X-Trade Brokers )
Finance  |  10.11.2008 11:23:02

Článek: ČNB, ECB, SNB a Bank of England snížily sazby

Euforie na trzích díky americkým prezidentským volbám opadla ihned po oznámení výsledků. Trhy výrazněji nepodpořilo ani snižování sazeb napříč Evropou – Bank of England překvapila nejvíce snížením o 1,5 % na 3,0 %, odvážná byla i ČNB, když snížila sazby o 75 bodů na 2,75 %. ECB nepřekvapila, ale ke snižování se přidala i Švýcarská národní banka (SNB). 

Počátek týdne se nesl ve znamení euforie z prezidentských voleb v USA a vyhlídek na snižování sazeb jak ve Velké Británii, tak v eurozóně. Vítězství Baracka Obamy mohlo být pro některé překvapením, průzkumy veřejného míněny nakonec ale nelhaly. Trhy považovaly Baracka Obamu za lepší volbu, co se týče řešení ekonomické krize, ve které se USA nacházejí. Očekávání výsledků voleb zastínily i výrazně horší data přicházející z americké ekonomiky, např. index důvěry ve výrobě, který se propadl na 38,9 bodů, což je nejníže od roku 1981 a dle autorů indexu je ekonomika v recesi, když hodnota indexu klesne pod 41,1 bodů. Ve středu ráno, po vyhlášení výsledků voleb, si asijská trhy ještě dokázaly udržet zisky, v Evropě už pro investory důvod nákupů pominul, investoři se tak opět vrátili do reality prudce zpomalujícího světového hospodářství a začali přirozeně vybírat zisky. Akciové trhy tak ve středu zakončily po několika dnech růstu poklesem o 2-3 %. Konkrétněji trhy také reagovaly na zhoršující se výhledy hospodaření společností, popřípadě oznámení snižování produkce, apod.

Čtvrtek ve znamení snižování sazeb

Jako první přišla s rozhodnutím o sazbách Česká národní banka (ČNB) a navzdory očekávanému snížení sazeb o 25-50 bodů, přistoupila k razantnímu snížení o 75 bodů na 2,75 %. Nová makroekonomická prognóza mimo jiné snížila prudce predikci hospodářského růstu pro příští rok, a to z 3,6 % na 2,9 %. Ve snižování sazeb ČNB již nebrání ani inflace, která by se měla postupně v příštím roce navrátit k 3 %.

Přitvrdila dále pak Bank of England (BoE), která překvapila trhy snížením sazeb o 1,5 % na 3,0 %. Analytici předpovídali maximální snížení o 1 %.  Přesto BoE, upřednostnila razantnější snížení, když prohlásila, že ji to umožňuje výrazné zhoršení výhledu ekonomické aktivity v zemi a nebrala ohledy v tomto případě ani na to, jestli neznervózní trhy, které už tak jsou dost rozkolísané.

V souladu s očekáváním pak snížila sazby ECB o 50 bodů na 3,25 %, a tím pádem sazby v eurozóně jsou vyšší než ve Velké Británii, což dle některých analytiků ospravedlňuje výhled výraznějšího hospodářského poklesu na ostrovech než na evropském kontinentu. Šéf ECB J.C. Trichet na tiskové konferenci nevyloučil, že by sazby v prosinci mohly opět klesnout. Dále pak snížila ještě sazby Národní banka Švýcarska (SNB) o 50 bodů na 1,5-2,5 %.

Ceny komodit dále klesají, cena zlata ale mírně vzrostla

Index Reuters/Jefferies sledující ceny komodit na světových trzích klesl v minulém týdnu o 4,3 % na 257b. Důvodem je prudce zpomalující světové hospodářství. Cena ropy klesla na 57 USD z 65 USD za barel v předchozím týdnu, což představuje pokles o více než 11 %. Cena zlata rostla pouze ve středu v reakci na oslabující dolar, nedokázala ale smazat zisky a cena tak vzrostla asi o 15 USD na 738 USD za unci, tj. o 1,9 %.

Ceny zemědělských komodit také dále klesaly, ovšem již ne takovým tempem jako jsme viděli v září/říjnu. V reakci na pokles ceny ropy stále nejvíce klesá cena kukuřice, kde se očekává kvůli levnější ropě klesající poptávka po bioethanolu vyrobeném z kukuřice. Cena kukuřice klesla o 3,5 % na 3,83 USD za bušl, cena pšenice klesla o 2 % na 5,26 USD za bušl, cena rýže o 1,7 % na 14,95 USD za centýř a cena sojových bobů o 0,7 % na 9,16 USD za bušl.

Výrazně v minulém týdnu klesaly i ceny průmyslových kovů, například cena mědi klesla o téměř 8 % na 3810 USD za tunu a nachází se tak opět na tříletém minimu.

Graf 1: Cena ropy

Akciové trhy převážně v mínusu

Ani masivní snížení sazeb centrálními bankami nepovzbudilo výrazněji trhy a opět převážily obavy o světové hospodářství. Akciové trhy zažily nejvyšší propady ve čtvrtek, v pátek si připisovaly mírné zisky. Britský FTSE oslabil v minulém týdnu o přibližně 0,2 % na 4367b., německý DAX ztratil 1,2 % na 4928b., japonský Nikkei si připisoval mírný zisk 0,07 % na 8583b., americké akciové indexy obchodovaly v pátek podvečer s celotýdenní ztrátou okolo 4-6 %.

Ve střední Evropě se nejlépe dařilo burze v Praze, když index PX přidal asi 1,7 % na 893b., varšavská burza ztratila téměř 1 % na 1825b., budapešťská burza ztrácela asi 4,5 % na 12 872b.

Koruna ovlivnila celý region

Snížená averze k riziku v době amerických voleb poslala dolar a další nízkoúročené měny níže. Dále pak například navíc dolehlo na švýcarský frank snížení úrokových sazeb v zemi. Švýcarský frank tak za celý týden k euru oslabil o více než jedno procento na EUR/CHF 1,4985. Japonský yen k dolaru v závěru týdne v souladu s výprodeji na akciových trzích opět posílil a za celý týden si tak k dolaru připsal asi procento na úroveň kurzu USD/JPY 97,34.

Na dolar ještě v závěru týdne dolehla zveřejněná zpráva z trhu práce, kdy počet pracovních míst v ekonomice klesal v říjnu o 240 tisíc a zářijový počet byl navíc revidován na 284 tisíc. Nezaměstnanost v USA tak vzrostla na 6,5 %, nejvyšší úroveň od roku 1994. Ekonomika se tak s velkou pravděpodobností nachází v recesi. Dolar obchodoval v pátek podvečer na otevíracích úrovních z počátku týdne, okolo EUR/USD 1,2767.

Libra reagovala minulý týden na výrazné snížení úrokových sazeb, když oslabila jak k euru tak dolaru o více než 2 % na EUR/GBP 0,81 a GBP/USD 1,5729. Celkově vyhlídky v britské ekonomice nejsou dobré, spotřebitelská poptávka prudce klesá tak, jak klesají ceny domů.

Na snižování úrokových sazeb reagovala oslabením i česká koruna, která stáhla sebou dolů i ostatní měny v regionu jako je zlotý a forint. Guvernér Polské národní banky prohlásil, že české snížení sazeb zvyšuje pravděpodobnost, že se Polsko bude také zabývat touto možností. Koruna tak oslabila k euru o 4,5 % na 25,17 korun, k dolaru pak o 4,3 % na 19,73 korun. Polský zlotý oslabil k euru o 4,6 % na 3,63 zlotých, forint oslabil o 4,8 % na EUR/HUF 268. 

Graf 2: EUR/CZK

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688