TNBiz (TN.cz)
Politika a události  |  26.10.2008 15:57:00

Klaus se zúčastní jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus se zúčastní jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě, nález by mohl být vynesen 10. listopadu. Prezident patří k odpůrcům ujednání, údajně prohlubuje federalizaci Evropy.

Klaus v neděli v Nedělní partii televize Prima uvedl, že nabídku zúčastnit se jednání dostal od předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Soudci budou zkoumat, zda úmluva je, nebo není v rozporu s českou ústavou. Prezident nechtěl říci, jak se zachová, pokud soud schvalování smlouvy nezablokuje a kladně ji projedná sněmovna i Senát. Podle něho v tomto případě nelze plánovat několik tahů dopředu. "Bavme se, co bude na Ústavním soudu, pak se bavme o ostatním," řekl Klaus, který bývá označován za euroskeptika.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) už několikrát sdělil, že smlouvu by mělo Česko podle jeho názoru ratifikovat do konce roku. Prezident k tomu řekl, že co chce Topolánek, je jedna věc a on sám je samostatný subjekt. "Topolánkův postoj k Lisabonské smlouvě ubral ODS v krajských a senátních volbách část hlasů věrných voličů," soudí Klaus.

Smlouvu podepsanou zástupci členských států EU v Lisabonu prozatím schválilo dvanáct členských zemí, a to Slovinsko, Rumunsko, Malta, Maďarsko, Francie, Bulharsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Portugalsko, Německo a Dánsko. V Německu ale dokument rovněž zkoumá soud, chybí podpis prezidenta. Všechny tyto státy zvolily ratifikaci parlamentní cestou. V referendu však smlouvu odmítlo Irsko. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji schválit všech 27 členských zemí.

Lisabonská smlouva prý omezuje roli předsednického státu Evropské unie, kterým bude Česko v první polovině příštího roku. Klaus se ohradil proti poučování z některých dalších členských zemí, že by ji ČR měla ratifikovat ještě do svého vedení unie. "Hru o našem předsednictví, abychom byli hodní žáčci, nechápu," zdůraznil prezident.

K Ústavnímu soudu poslal Lisabonskou smlouvu Senátu, v němž má stále nadpoloviční většinu hlasů ODS. To se ale změní po nynějších senátních volbách, kdy občanští demokraté ztratili na úkor opoziční ČSSD, která ratifikaci dokumentu podporuje. Smlouva by přenesla některé pravomocí na evropskou úroveň, změnila by způsob rozhodování v evropské radě z jednomyslného na většinový a zavedla by závaznost Listiny základních práv EU.

Tomáš Paták, patak@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688