Josef Stoulil (Capital Partners)
Akcie ve světě  |  09.10.2008 09:14:12

Situace na světových trzích v době úvěrové krize (9.10.)


    Včera dne 8.10.08 proběhl další z větších pokusů o revitalizaci světových trhů. FED, ECB a centrální banky Kanady, Číny, Velké Británie, Švédska a Švýcarska přibližně v 13:00 SEČ koordinovaně oznámili snížení úrokových sazeb. Nejsměrodatnější jsou pak pro nás data FED (z 2% na 1,5%), a ECB (z 4,25% na 3,75%). Stalo se tak poprvé od roku 2001 a reakce trhů na tuto koordinovanou akci na sebe nenechala dlouho čekat. Evropské tituly začaly plošně posilovat a rovněž americké futures vystřelili do plusových hodnot (DJI + 167, Nasdaq +35,50, S&P +33,4 bodu). Euforie však netrvala dlouho. Sentiment na světových trzích je natolik silný, že po cca 1,5 hodině se evropské trhy i americké futures vrátili zpět do červených čísel (15:07 SEČ: DJI -204, Nasdaq -32, S&P -23,5 bodu), nicméně i tak můžeme říci, že zmiňované snížení úrokových sazeb zanechalo na trzích mírně optimistickou náladu a s velkým napětím se očekávalo, na jakých hodnotách otevřou americké trhy. Za možnou „neuspokojivou“ reakcí trhů může stát i fakt, že možné snížení úrokových sazeb naznačoval šéf FED B. Bernanke už den předtím. Nelze předpokládat, že by toto koordinované snížení úrokových sazeb zcela zastavilo propad světových trhů, nicméně společně se schválením bailoutu, jde o nejsilnější motiv k navrácení důvěry na finanční trhy.

Můžeme proto očekávat minimálně zpomalení propadu a v kombinaci s budoucím zahájením implikace záchranného plánu i tolik očekávaný návrat důvěry do bankovního sektoru. I tak je třeba počítat s velkou senzitivitou trhů na jakékoliv negativní zprávy. Za příklad může posloužit včerejší tisková konference amerického ministra financí H. Paulsona, jenž např. zavrhl plošné řešení krize pod záštitou G7 a zároveň se zdráhal popsat, na základě jakých pravidel rozdělí kapitál do bank a jakým konkrétním institucím takto pomůže a jakým nikoliv. Paulson přímo řekl, že záchranný balík není zkonstruovaný tak aby zachránil každou banku a že před koncem finanční krize některé banky ještě padnou. Trhy na tyto prohlášení zareagovaly poklesem.

DJIA, jenž se po většinu odpoledního obchodování držel okolo +1,5%, ukončil obchodování na -2% (9258,10 bodů). Technický index NASDAQ a širší index S&P rovněž z plusových hodnot zavíraly v červených číslech. NASDAQ na 1740,33 bodu (-14,55 bodu, -0,83%) a S&P (-11,29 bodu, -1,13%). I přes tyto poklesy lze jasně zaznamenat, že tempo propadu se zpomalilo (7.10.08: DJIA -5,14%, NASDAQ -5,8%, S&P -5,74%).

 

Co se týče FED, tak snížení úrokových sazeb nebylo jedinou včerejší významnější akcí, co podnikl. FED odsouhlasil další půjčku pro amerického pojišťovnického giganta AIG (American International Group Inc.) a to v celkové výši 37,8mld. USD. Po 85ti miliardové pomoci se tak za poslední měsíc jedná o druhou významnější podporu pro AIG, což ve spojení se zveřejněním informací o pětisettisícové prázdninové party vedoucích činitelů AIG, jenž měla být financována právě z oněch 85mld., může na běžné Američany působit poněkud depresivně.

Další společností, jenž oznámila HV v rámci earnings season, byla International Business Machine Corp. (IBM), když její čistý zisk za 3Q vzrostl z 2,36mld. USD na 2,8mld. USD, respektive EPS vzrostly na 2,05 USD na akcii v porovnání s 1,68 USD na akcii před rokem. Zveřejnění těchto informací mělo na akcie IBM krátkodobý efekt v podobě růstu o 6% na 96USD/akcii. Obchodování však titul zakončil se ztrátou -5,33%        na        90,55USD/akcii.
    Nejnovější zprávou z Evropy je fakt, že britská vláda schválila 50 mld. GBP injekci pro 8 největších bankovních domů ve své zemi. Zajímavější je však vývoj kolem ostrovního Islandu, jenž se dostal až na hranici národního bankrotu. Kvůli nastalé krizi musela islandská vláda sáhnout k dramatickým opatřením, jakými jsou: zestátňování bank (Landsbanki a Glitnir), či navázání tamní islandské koruny na euro (pegging). Dále se vyjednává o 4 miliardové (EUR) půjčce z Ruska, jež tak chce demonstrovat svou finanční sílu a ochotu pomoci postiženým ekonomikám. Ve shrnutí Evropské indexy skončily s těmito změnami: český PX -3,87%, britský FTSE-100 -5,2%, německý DAX -5.9% a francouzský CAC-40 -6,3%.

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688