IQ-TRADE (IQ-TRADE)
Makroekonomika  |  30.07.2008 16:52:00

Jednání o liberalizaci WTO ztroskotala

Ženeva - zoufalý pokus dokončit sedm let dlouhé kolo jednání o liberalizaci světového obchodu z katarského Douhá skončil v Ženevě krachem poté co se Čína, Indie a USA nedokázaly shodnout v otázce ochrany zemědělství. Prezident WTO Pascal Lamy varoval že tahanice klíčových členů budou stát svět více jak 130miliard dolarů.

Uzavření dohody všech 153 členských států mělo dát hlas důvěry globalizaci v prostředí zpomalování celosvětové ekonomiky ale po devíti vyčerpávajících dnech jednání byl Lamy nucen přijmout že USA, Čína a Indie jsou ve svých názorech příliš vzdáleni. Den poté začali vyjednavači obviňovat jeden druhého za krach jednání.

Brazilský ministr Amorin uvedl že za neúspěch mohou zástupci vyspělých zemí G7 a domnívá se že pokud by na jejich místech seděli jiní jistě by byla dohoda možná. USTR Schwab uvedla že se nebylo možné dohodnout protože rozvojové země trvaly na ochranářské politice v zemědělství. Obě země prý vrátily globální obchodní systém o mnoho let nazpět.

Indický ministr obchodu Nath, řekl že zastupoval pozici všech členských států G33 kteří jsou znepokojeni nad obživou chudých a existenčními problémy farmářů ale doufá že jednání mohou být ještě oživeny. Eurokomisař Mandelson uvedl že ztroskotání jednání o WTO je s tak malými numerickými rozdíly v subvencích “srdcervoucí“ ale obává se že i nadále bude přetrvá tvrdý odpor.

Jako zlomová se stala slovní přestřelka mezi USA a rozvojovými zeměmi ohledně zárukového mechanismu (SSM) klíčový požadavek G33, včetně Indonésie, miliardové Indie a Číny znepokojených nad existenčními problémy jejich zemědělců. SSM by měl chránil farmáře v rozvojových zemích proti dočasným nárůstům zlevněných dovozů bavlny a rýže.

Pod politický tlak se dostal rovněž Mandelson kvůli slibovaným reformamám v Evropě. Francouzský prezident Sarkozy odmítl dohody v tomto znění a s podporou Itálie a Řecka žádal o okamžitou schůzku s Mandelsonem. Kolo jednání o WTO započalo v Douhá v roce 2001 s cílem pomoci chudým zemím ale opět je brzdí spory o ústupky mezi bohatými a chudými zeměmi.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688