X-Trade Brokers  (X-Trade Brokers )
Komodity  |  09.07.2008 18:23:01

Ropa – nejvýznamnější komodita aneb investování do ropy

Surová ropa je bezpochyby nejdůležitější komoditou na světě díky své dosavadní nenahraditelnosti ve světové ekonomice. V posledních měsících dosahuje cena ropy stále nových maxim, a plní tak titulky v médiích, jak ale investovat do ropy?

Nejen že cena ropy dosahuje rekordních hodnot a cena paliv u čerpacích stanic roste, titulky novin plní i názory odborníků, co nejvíce momentálně ovlivňuje cenu ropy na světových trzích. V posledních letech to byla především nabídka na trhu. Ropa řídí svět, a proto jakýkoli výpadek nabídky na trhu vyvolá okamžitý nárůst ceny.

Momentálně se nejčastěji hovoří o obavách z nedostatečné nabídky a o slabém dolaru. Pravdou je, že poptávka po ropě celosvětově roste, ale ne tempem, které by ospravedlňovalo nárůst ceny v posledním roce. Jedná se spíše o obavy z budoucí nabídky, které trh započítává do aktuální ceny. Rekordně slabý dolar má také jistě svůj podíl na rekordních cenách černého zlata. Ropa je totiž kótovaná v USD, a proto slabý dolar ropu pro ne-dolarové investory zlevňuje. Ovšem pokud přepočítáme cenu ropy na eura, tak ten nárůst ceny není za poslední rok 93 procent ale jen 67 procent. Nepříznivá situace na finančních trzích, která již trvá od poloviny minulého roku, také podněcuje investice do ropy a jiných komodit, u kterých je za současné situace vyšší potenciál růstu než například na akciových trzích.

Dá se ale i spekulovat na pokles

Tak jako u jiných komodit tak v rámci obchodování s ropou se dá spekulovat na pokles. Lze tak učinit při obchodování futures kontraktů nebo CFD, kontraktů na vyrovnání rozdílů. Nejobchodovanějšími jsou kontrakty na americkou lehkou ropu WTI (West Texas Intermediate) obchodované převážně na newyorské komoditní burze (NYMEX), ovšem tento kontrakt je možno obchodovat například i na mezinárodní komoditní burze v Londýně (ICE), kde se nejvíce obchodují kontrakty na severomořskou ropu Brent. V Londýně je také možno obchodovat kyselou ropu ze středního Východu (Middle East Sour Crude) a v New Yorku taktéž ropu Brent.

Futures kontrakty mohou být využívány skutečnými obchodníky s ropou, kteří mají zájem o fyzickou dodávku dané komodity, nebo také spekulanty, kteří kontrakt odprodají před jeho vypršením. Při obchodování tzv. CFD kontraktů nehrozí fyzická dodávka, neboť se jedná jen o instrument, jehož podkladovým aktivem je cena futures kontraktu.

Lze využít i forwardů či opcí

V rámci obchodování s ropou lze také využít forward kontraktů nebo opcí. Rafinérie využívají těchto instrumentů pro zajištění, ovšem lze je použít i na spekulace na pokles či růst ceny. Příkladem forwardu může být, že dvě strany se dohodnout dnes na dodávce 500 tisíc barelů americké lehké ropy za 3 měsíce za cenu 140 USD/barel. Rozdílem mezi forwardem a futures kontraktem je, že forwardy se neobchodují na burze a nejsou standardizované.

I v případě ropy je možno investovat do akcií společností, které se zabývají těžbou a zpracováním této komodity, a které v posledních letech vykazují rekordní zisky. Mezi nejvýznamnější společnosti patří americký ExxonMobil, britská BP, Royal Dutch Shell, PetroChina, americký Chevron, ruský Gazprom nebo polský PKN Orlen.

Pokud si investor není jist, do akcií kterých společností investovat, má možnost investovat do ETFs (Exchange Traded Funds), které sledují vývoj skupiny společností zabývající se zpracováním ropy. Mezi známější patří iShares S&P Global Energy Sector, který odráží vývoj indexu S&P globálního energetického sektoru. Nákupem tohoto ETF se investor vystavuje riziku poklesu či růstu ceny akcií jako například Exxon Mobilu, Chevronu, ConocoPhillips anebo Royal Dutch Shell.

Ropa je základní surovinou pro výrobu mnoho nenahraditelných produktů jako je benzín, letecké palivo, plasty a jiné. Význam ropy pro světové hospodářství byl názorně ukázán v roce 1973 v době arabského embarga na vývoz ropy do západních zemí. Během několika týdnů cena vzrostla o 400% a několik rozvinutých zemí bylo uvrhženo do recese, inflace a nezaměstnanost se pohybovaly ve vysokých číslech ještě pár let poté. Ropný šok v sedmdesátých letech zdůraznil nenahraditelnost ropy.

Největšími zásobami ropy disponuje Saudská Arábie s 260 miliardami barelů, dále pak je to Írán a na třetím místě Irák. Co je ale důležité je dokázat dané zásoby vytěžit. Třetí největší zásoby na světě jsou v Iráku, ovšem z důvodu nedostatku technologií a jiných prostředků se Irák, co se týče produkce, nenachází ani v první desítce největších producentů na světě. Největším producentem je Saudská Arábie, pak Rusko a Spojené státy americké. Mezi největší spotřebitelé ropy patří Spojené státy, následované Čínou. Největším vývozcem ropy na světě je opět Saudská Arábie, následovaná Ruskem a Norskem. Největším dovozcem na světě jsou Spojené státy následované Japonskem a Čínou.

Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Pá 12:49  Ropa vymazala zisky přes noc (BREAKING) X-Trade Brokers (XTB)
Pá 11:39  COCOA vyskočilo o 5 % po údajích v Severní Americe X-Trade Brokers (XTB)
Čt 16:41  NATGAS po zprávě EIA mírně roste X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688