Josef Stoulil (Capital Partners)
Makroekonomika  |  11.06.2008 16:36:45

Globální důvěra poklesla v důsledku signálů vyšších sazeb


Pravidelný měsíční Blomberg Global Confidence Index v červnu poklesl na 21 bodů oproti květového číslu 22,7. Úroveň pod 50 bodů znamená negativní sentiment, takže je co dohánět....Nicméně hladina důvěry se obrátila z březnového minima 13,1 bodů.

Uvedený výsledek je jasnou odpovědí na signály koordinovaných verbálních vyjádření centrálních bank zdůrazňujících růst inflačních očekávání v delším období.

Investoři zvýšili své sázky na vyšší výpůjční náklady poté, co centrální bankéři v USA, Latinské Americe, Evropě a Kanadě se spíše zaměřili na hrozbu rostoucích cen než na oslabující růst ekonomik. President ECB Trichet to vyjádřil jasně 5.6. t.r. s tím, že banka může zvýšit sazby již příští měsíc a to poté co report inflačních tlaků dosáhl 16-ti letého maxima.

Bloomberg sbíral informace pro index důvěry od 4533 uživatelů tohoto systému od Vatikánu až po New Yorku o ekonomických podmínkách v určitém regionu a ve světě. Participanti výzkumu (mezi 2.6. – 6.6.08) byly rovněž tázáni na výhled svých měn, bondů, akcií a sazeb v příštích 6 měsících.

                                                                                               

US investoři, analytici a obchodníci zvýšili své očekávání na růst sazeb FED v návaznosti na růst indexu z 51,3 na 60,4 bodů. Poté co došlo k postupnému snižování klíčových sazebUSA o 325 bazických bodů na 2% p.a. od září 2007, šéf FED Bernanke dne 9.6.t.r. signalizoval, že vypůjčování již nebude levnější, tedy že se sazby dále snižovat nebudou. Centrální bankéři resp. FOMC FED budou silně rezistentní vůči nějakému růstu inflačních očekávání a riziko podstatného propadu největší světové ekonomiky (USA) minulý měsíc mírně ponížilo.

Samozřejmě, že vyšší sazbyUSA mohou ukončit (konečně) pokles kursu dolaru. Odpovědi respondentů v Německu, Itálii a Španělsku predikují, že EUR ustoupí ze svých pozic v příštích 6 měsících. US měna se propadla o 14% proti EUR v minulém roce.

Uživatelé Bloombergu také předpovídají vyšší výpůjční náklady v Evropě. Ve Francii, Německu a Španělsku si myslí, že ECB bude zvyšovat sazby v příštích 6 měsících. Ve Francii index vyskočil z předchozích 33,2 na 59,2 bodů.

                                                                                                       

Rekordní náklady na komodity jako jsou ropa, přírodní plyn, pšenice, obilí a rýže tlačí úroveň inflace nad úroveň cílovanou centrálními bankami a tento fakt je nahrazen globálním kreditním stlačením (omezením) jako primární obavou centrálních bankéřů. MMF předpovídá pro rok 2008 nejvyšší inflační čísla za posledních 13 let.

Zatímco ECB ponechala minulý týden bechmarkovou sazbu beze změny na 4% p.a., vyjádřil se Trichet, že zvýšení sazeb v příštím měsíci není vyloučeno. Švýcarská národní banka je pravděpodobně naladěna obdobně a švýcarský index úrokových očekávání vzrostl na 61,2 z neutrálních 50 bodů v květnu t.r.

Banky a brokerské firmy zaznamenaly celkový objem v hodnotě 392 mld USD jako dopad svých odpisů aktiv a kreditních ztrát po kolapsu trhu s hypotékami, které byly realizovány dlužníky se špatnou kreditní historií.

 

Nicméně trhy jsou stále zranitelné a po jistém obratu v dubnu t.r., se znovu objevily problémy ve finančním sektoru. Index Dow Jones 600 oslabil o 5% od začátku měsíce května, když měsíc byl zahájen velmi nešťastně úrovní US nezaměstnanosti, která měla nejvyšší meziměsíční posun za více než dvě dekády na 5,5% z 5,0% v minulém měsíci.

Uživatelé systému Bloomberg si nebyli příliš jistí výkonností akciových trhů v nadcházejících 6 měsících a v UK index spadl na 25,9 oproti 31,4 za minulý měsíc.

V návaznosti na situaci asijských ekonomik a možné problémy, může dojít i k zaváhání evropského regionu taženého i růstem německého exportu. Asijský index důvěry v globální ekonomiku spadl na 19,4 z předchozích 21,0, zatímco pro asijský region index činí 31,8 vs. 37,3 bodů před měsícem.

 

Nejpesimističtěji vyzněl výzkum Bloomberg ve Španělsku, kde kolaps dvě dekády trvajícího boomu nemovitostního trhu doslova podtrhl ekonomický růst a španělský index se tak ocitl mezi všemi tázanými na nejnižší úrovni. Za červen 08 index důvěry tak činí pouhých 2,6 vůči 4,9 bodů v minulém měsíci.

 

Naopak nejoptimističtěji dopadl Bloomberg se svým indexem důvěryBrazílii, která zůstává přesvědčená o růstu své ekonomiky, i když index oslabil z 86,6 na 76,2 bodů. Brazílie je největším světovým dlužníkem již několik desetiletí, ovšem 30. dubna 2008 obdržela od Standard and Poor´s upgrade na investiční stupeň. Je to důsledek růstu zemí Latinské Anmeriky a tato největší země regionu zaznamenala akceleraci růstu a dosáhla i redukce dluhů.

 

Zdroj: Bloomberg

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688