Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  10.06.2008 09:56:23

ČR - HDP v 1Q rostl po revizi meziročně o 5,3%


Čtvrtletní národní účty - 1. čtvrtletí 2008

Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, se podle zpřesněného odhadu zvýšil o 0,9 % ve srovnání se 4. čtvrtletím 2007, respektive o 5,3 % oproti 1. čtvrtletí roku 2007. Celková zaměstnanost se po vyloučení vlivu sezónnosti zvýšila mezičtvrtletně o 0,4 %, meziročně o 1,7 %.

* * *

Zpomalení růstu domácí ekonomiky signalizované Českým statistickým úřadem v předběžném odhadu z 15. května se potvrdilo. Podle zpřesněného odhadu, založeného na úplnějších informacích ze statistických šetření a administrativních zdrojů dat, vzrostl hrubý domácí produkt v reálném vyjádření (očištěný o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní) ve srovnání s loňským posledním čtvrtletím o 0,9 %, meziročně pak o 5,3 %. (HDP bez vyloučení uvedených vlivů byl meziročně vyšší o 5,2 %.) */

Poznámka redakce: Podle předběžných údajů z 15.5. HDP v 1Q rostl mezikvartálně o 0,9% a o 5,4% v meziročním vyjádření. Celou předběžnou zprávu naleznete ve zprávě Růst HDP zpomalil na 5,4 % 

Hlavním důvodem snížení dynamiky HDP bylo výrazné zpomalení růstu poptávky po produkci pro konečnou spotřebu. Další poptávkové složky, tvorba kapitálu a saldo zahraničního obchodu, sice i nadále dynamicky rostly, nedokázaly však propad tempa růstu konečné spotřeby plně kompenzovat.
  • Meziroční zvýšení konečné spotřeby v letošním prvním čtvrtletí jen o 2,1 % přispělo k růstu HDP pouze 1,4 procentním bodem. Na zpomalení růstu celkové konečné spotřeby se podílel vývoj výdajů jak domácností, tak i institucí zahrnovaných do sektoru vlády. Výrazný meziroční nominální růst výdajů domácností o 9,8 %, nejvyšší za posledních deset let, byl z větší části eliminován růstem cen, takže v reálném vyjádření tyto výdaje vzrostly pouze o 2,8 %, tedy nejméně za posledních deset čtvrtletí.
  • Výdaje institucí vládního sektoru zahrnované do výdajů na konečnou spotřebu v reálném vyjádření byly o 0,7 % nad úrovní loňského 1. čtvrtletí.
  • Na růstu tvorby hrubého fixního kapitálu o 2,0 % se podílely především investice do strojních zařízení, dopravních prostředků a obydlí, zatímco do ostatních budov a staveb se investování meziročně snížilo.
  • Saldo zahraničního obchodu zbožím a službami v běžných cenách bylo o 10,4 mld. vyšší než v 1. čtvrtletí loňského roku, ve stálých cenách vzrostl vývoz o 13,8 %, zatímco dovoz pouze o 12,1 %.

Ke zvyšování výkonnosti ekonomiky přispěl růst zaměstnanosti, která se po odstranění sezónních vlivů zvýšila v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,4 % a meziročně o 1,7 %. (Sezónně neočištěná zaměstnanost byla meziročně vyšší o 1,9 %). Produktivita práce, měřená vývojem hrubé přidané hodnoty na pracovníka, vzrostla meziročně o 3,6 %. V ekonomice bylo v 1. čtvrtletí zaměstnáno (podle metodiky národních účtů) průměrně 5 197 tisíc osob, o 99 tisíc více než ve stejném čtvrtletí loňského roku.

Růst úhrnné cenové hladiny, vyjádřený implicitním deflátorem HDP, o 3,3 % byl ovlivněn značně rozdílným vývojem cen domácích (zejména spotřebitelských) a zahraničně obchodních (vývozních i dovozních), jejichž dopady se vzájemně částečně kompenzovaly. Cenový deflátor výdajů domácností (1,067) byl jednorázově ovlivněn zvýšením základní sazby daně z přidané hodnoty z 5 na 9 %. Podle orientačních propočtů by bez této úpravy dosáhl pouze úrovně 1,055. V zahraničním obchodě se naopak ceny vlivem posilování koruny vůči euru a dolaru snížily. Přitom pokles dovozních cen (- 3,7 %) byl vlivem cenového růstu zejména ropných produktů menší než cen vývozních (- 4,3 %), což vedlo ke zhoršení směnných relací o 0,6 procentního bodu.

K růstu hrubé přidané hodnoty (HPH) ve stálých cenách meziročně o 5,4 % přispěl z více než 60 % zpracovatelský průmysl, kde HPH v reálném vyjádření meziročně vzrostla o 13,6 %. Výrazněji rostla i v dalších objemově významných odvětvích dopravy (+ 7,7 %), obchodu (+ 4,4 %) a podnikatelských služeb (+ 3,5 %). Pod úrovní předchozího roku zůstala odvětví stavebnictví a zemědělství.

Hrubý domácí produkt v zemích EU 27 vzrostl v 1. čtvrtletí podle odhadu Eurostatu z 3. června meziročně o 2,5 %, z toho v Eurozóně o 2,2 %. Na Slovensku se HDP zvýšil o 8,7 %, v Polsku o 6,4 %, v Rakousku o 2,9 %, v Německu o 2,6 % a v Maďarsku o 0,7 %.

* * *

V souladu se zveřejněnou revizní politikou provedl Český statistický úřad pravidelnou běžnou revizi ročních národních účtů za roky 2005 a 2006. V návaznosti na tyto úpravy byly upřesněny i korespondující čtvrtletní ukazatele za roky 2005 až 2007. Rozsah úprav hrubého domácího produktu ve čtvrtletní periodicitě ilustruje následující tabulka.

Tab.

* * *

Český statistický úřad upozorňuje, že předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí bude zveřejněn již 14. srpna, tedy o 1 den dříve, než bylo oznámeno v Edičním plánu. Důvodem je snaha o harmonizaci s publikačním plánem Eurostatu pro bleskové odhady HDP.
___________________________________
*/ Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny následující údaje očištěny o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní

Analýza ČSÚ - Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2008

Více zpráv k tématu HDP Německa

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČR - HDP v 1Q rostl po revizi meziročně o 5,3%

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Čt 16:32  Týdenní změna zásob zemního plynu Grant Capital (Grant Capital)
Čt 10:19  ECB dnes zahýbe s trhy Grant Capital (Grant Capital)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů