IQ-TRADE (IQ-TRADE)
Makroekonomika  |  31.07.2007 14:52:00

Většina američanů si život bez levného čínského zboží nedokáže představit

I přes pokračující protesty proti dovozům levných výrobků z Číny si většina amerických rodin s průměrnými a nižšími příjmy nedokáže život bez levného sortimentu představit ačkoliv by se bez něho dokázala obejít. Zboží Made in China monopolizuje americká tržiště a magnetizuje svými cenami spotřebitele. Nejvyšší znepokojení ale panuje nad bezpečností těchto výrobků. Neustálé připomínky v Kongresu vedly Prezidenta Bushe ustanovit pracovní tým který by dohlížel na normy a bezpečnost dovezeného zboží.

Přesto většina ekonomů a spotřebitelů uvádějí že čínské výrobky se staly tak všudypřítomné že bude nemožné si na ně odvykat. Novinářka a autorka knihy “Rok bez čínských výrobků“ Sara Bonglorni v knize uvádí jak bylo těžké se v roce 2005 vyhýbat nakupům zboží vyrobených v Číně. Sara uvádí že pokus ukázal jak těsně jsou tyto dvě velké ekonomiky svázané. „My můžeme žít bez čínských importů,“ ale dodává že neustálá kritika čínské zboží je z dlouhodobého hlediska planá a znamenala by to že už si nechceme znovu koupit mobil, střkací pistoli nebo několik TV. „My se nechceme nabídky těchto věcí zbavit navždy.“ Během jejího ročního experimentu pro AFP uvedla „skončila jsem s utratami téměř $70 za tenisky pro svého syna porovnáním s $10 až $15 za tenisky z Číny.“

Američané utratili v roce 2006 za spotřebitelské nákupy okolo 9,2 bilionů dolarů. Čínské dovozy dosáhly asi $290 miliard. Kritika Číny rostla v posledních měsících tím jak na trhu přibývalo nebezpečné zboží. Zkažené potraviny, nebezpečné hračky, falešné drogy, toxické ryby nebo kosmetika. Zakázané pesticidy v houbách a dalších produktech vedl k návrhu zpřísnit normy pro čínské zboží. Na černé listině se ocitla i zubní pasta poté co se v Austrálii prokázalo že může obsahovat nebezpečné chemikálie. Ke zděšení všech začala označovat americká společnost Food for Health International čínské zboží jako “China-free“. Čína vyrábí asi 80%-90% celosvětové nabídky umělého vitamínu C.

Podle Petera Morici, ekonoma Inverzity of Maryland se čínské dovozy i přes sílící znepokojení nezpomalují. „Obchodní deficit s Čínou stále roste,“ dodává. „Pokud se spotřebitelský trend nezmění nedojde k žádnému posunu.“
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688