Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  20.02.2007 12:23:26

Cestovní ruch ve 4Q opět rostl


Na návštěvnosti se podepsalo počasí
Cestovní ruch - 4. čtvrtletí 2006

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve 4. čtvrtletí 2006 meziročně o 1,1 % více hostů než ve stejném období roku 2005. Počet zahraničních hostů byl vyšší o 0,6 %, domácích o 1,8 %. Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení vzrostla v roce 2006 o 2,9 %, tj. rychleji než v roce 2005.

Ve 4. čtvrtletí 2006 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení celkem 2,5 milionu hostů, což bylo oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku o 1,1 % více. Zahraničních hostů (nerezidentů) se ubytovalo 1,4 milionu, tj. o 0,6 % více než v roce 2005, domácích (rezidentů) 1,1 milionu, což bylo o 1,8 % více.

Pro hodnocené období netypické počasí přálo tentokrát více městské a lázeňské turistice, než pobytům na horách. Nejvyšší relativní nárůst příjezdů hostů byl v Karlovarském kraji (11,7 %) a zasloužili se o něj stejnou měrou rezidenti i nerezidenti. Praze naopak pomohly k třetímu nejvyššímu růstu ze všech krajů příjezdy rezidentů (o 17,6 %), když nerezidenti jen mírně přesáhli průměr. Mezi kraje reprezentující městskou a lázeňskou turistiku se výší přírůstku hostů dostal kraj Vysočina, a i v tomto případě díky domácím turistům (růst počtu příjezdů o 7,5 %). S Prahou téměř stejný celkový relativní růst (3,1 %, resp. 3,5 %) byl však na Vysočině dosažen s více než desetkrát nižším přírůstkem v absolutní hodnotě (do Prahy přijelo o 29 921 hostů více, na Vysočinu o 2 588). Již zmiňované počasí bylo naopak nepříznivé pro Královéhradecký kraj, který obvykle přitahuje ke konci roku návštěvníky vyznávající především zimní sporty. Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení se zde proti 4. čtvrtletí 2005 snížila o 5,9 % (o 10 tisíc příjezdů turistů), přičemž nerezidentů přijelo méně o 9,6 % a rezidentů o 3,9 %.

Nejvíce zahraničních hostů (podle státní příslušnosti) přijelo ve 4. čtvrtletí z Německa, přestože ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku jich bylo o 5,0 % méně. Turisté z Velké Británie si udrželi i přes pokles o 12,8 % druhé místo v žebříčku TOP deset, stejně jako ve 3. čtvrtletí 2006. Holanďany, kteří u nás tráví většinou letní dovolenou, naopak na třetím místě vystřídali Italové. Ti k nám tradičně přijíždějí oslavit konec roku, zejména do Prahy (v roce 2006 jich sem v prosinci přijelo o 10,1 % více než před rokem).

Počet přenocování hostů činil ve 4. čtvrtletí 7,3 milionu, což bylo jen o 0,8 % více než ve stejném období předchozího roku. Nižší přírůstek počtu přenocování oproti počtu příjezdů turistů ovlivnili rezidenti, jimž se snížila průměrná doba přenocování tak, že celkový počet přenocování byl dokonce o 1,6 % nižší, než ve 4. čtvrtletí 2005.

Čisté využití pokojů u hotelů a pensionů dosáhlo ve 4. čtvrtletí 40,0 % (meziroční růst o 0,4 bodu). Nejvyšší využití vykázaly stejně jako ve 4. čtvrtletí 2005 pětihvězdičkové hotely (61,5 %), přičemž ale zaznamenaly meziroční pokles o 0,6 bodu. Ostatní hotely a pensiony měly čisté využití pokojů ve výši 38,7 %, proti stejnému období předchozího roku to znamenalo růst o 0,4 bodu.

* * *

Rok 2006 byl pro turistiku relativně příznivý, i když v každém období profitovaly jiné kategorie ubytovacích zařízení či jiné regiony České republiky. Celkově vzrostly počty příjezdů hostů do hromadných ubytovacích zařízení o 2,9 %, počty přenocování o 2,8 %. Z jednotlivých kategorií zaznamenaly díky zvýšené kapacitě nejvyšší nárůst pětihvězdičkové hotely (o 10,1 % vzrostly příjezdy a o 14,6 % přenocování) a dále čtyřhvězdičkové hotely (o 5,3 %, resp. o 5,4 %). Chladný srpen se podepsal na poklesu počtu příjezdů i přenocování v kempech (o 1,3 %, resp. 2,3 %).

Z jednotlivých čtvrtletí bylo nejúspěšnější druhé, a to nejen proto, že za celou ČR byl zaznamenán nejvyšší přírůstek počtu hostů (o 4,7 %), ale také proto, že žádný kraj nevykázal pokles. Nejhorší výsledek byl ve 4. čtvrtletí.

Větší růst zájmu o ubytování v hromadných ubytovacích zařízeních projevili v roce 2006 domácí hosté (počet příjezdů vzrostl o 4,4 %, přenocování o 3,0 %), než zahraniční (růst o 1,6 %, resp. 2,5 %). Přesto i v roce 2006 převážili v počtu příjezdů zahraniční hosté nad domácími (podíl na celku 50,6 %). Delší průměrná doba přenocování rezidentů ale znamenala, že jejich podíl na počtu přenocování byl nadpoloviční (51,5 %).

Většina cizinců mířila jako obvykle do Prahy (57,5 %), přičemž pouze občané pěti zemí z celkového počtu 51 sledovaných měli nižší podíl než 40 %. Nejvíce přijelo Němců, Britů, Italů, Američanů a Španělů (od půl milionu po 200 tisíc), z toho Němců si zvolilo Prahu pouze 32,6 % z celkového počtu těch, co navštívili ČR, oproti 90,7 % Španělů a 89,5 % Britů. Nejméně cizinců se ubytovalo v Pardubickém kraji (0,9 %). Domácích turistů přijelo sice do Prahy jen 7,0 %, ale přesto byli třetí nejčetnější národností. Nejméně navštěvovali kraj Karlovarský (podíl na počtu příjezdů hostů 3,0 %), nejvíce se jich naopak ubytovalo v Jihočeském kraji (12, 2 %).

Zajímavé informace lze vyčíst z dat za jednotlivé měsíce ve vztahu k nejvýznamnějším státům, jejichž občané k nám přijíždějí. Tradičně nejvíce přijíždí turistů z Německa, přičemž v průměru zde stráví 3,7 noci, po nejkratší dobu se ubytovávají v prosinci a nejdéle v únoru. Nejvíce jich v roce 2006 přijelo v září, ale rok předtím v květnu. V letních měsících dávají pravděpodobně přednost dovolené u moře. Ještě i loni se ve všech čtvrtletích umístili v TOP 10 občané Velké Británie na druhém místě, přestože za celý rok jich přijelo o 13,8 % méně. Britové přijížděli většinou na krátké pobyty, v průměru na 2,7 noci, přičemž se délka jejich pobytu v jednotlivých měsících téměř nelišila. Obdobně se chovali i Italové a také Američané, kteří se ale v průměru zdržovali o něco déle (3,0 noci). Nejdelší pobyty měli po celý rok Rusové, s výjimkou prosince (4,2 noci) zde strávili ve všech měsících více než 5 nocí, jejich nejoblíbenější měsíc byl srpen, ale i v lednu přijeli v hojném počtu. Nizozemců k nám zavítalo nejvíc v červenci, ale nejdéle se zdrželi v únoru (4,9 noci).

Zdroj: ČSÚ
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Cestovní ruch ve 4Q opět rostl

Diskuze a názory uživatelů na téma: Cestovní ruch ve 4Q opět rostl

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:

09.02.2009Osobností cestovního ruchu je Stárek Strategie.cz (Strategie.cz)
25.11.2008Cestovní ruch v Česku stagnuje Strategie.cz (Strategie.cz)

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies