Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  19.02.2007 10:14:25

BHS - 7.týden za námi, 8. před námi - týden pro TO2 a ČEZ.


Růst do poloviny týdne a po té hladký pokles přivedly pražskou burzu k týdennímu jednoprocentnímu zhodnocení a Praha si udržuje stále zatím nejvyšší zhodnocení od počátku roku mezi sousedními regionálními burzami.

V mnohém pomohl pozitivní komentář šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho v pololetní zprávě o měnové politice (středa a čtvrtek minulého týdne), který dal větší naději investorům na to, že růst amerických sazeb definitivně skončil. Pozitivní dopad na americkém trhu , ale i ostatních světových burzách na sebe nedal dlouho čekat a  burzy končily týden povětšinou v plusu.

Zahraniční impulz pomohl pražské burze i „lokálně“ vysokým doporučením na Orco, což povzbudilo „realitní“ tituly.

Formální skutečnost, že Pegas není součástí indexu pražské burzy,  pak stála za tím, že dramatický pokles tohoto titulu (po negativním doporučení s nízkou cílovou cenou) ponechal index PX bez úhony.

 

V nadcházejícím týdnu se podívejme nejprve na impulzy ze zahraničí. Hned v úvodu řekněme, že Amerika má v pondělí zavřeno (svátek – den prezidentů) a to umožňuje Evropě, aby se soustředila více sama na sebe, myšleno v pozitivním slova smyslu. Mimochodem tento rys, či jinak vyjádřeno větší odstup od trhu amerického a větší míru individuality evropských trhů můžeme pozorovat vlastně od počátku tohoto roku. Je to dílem asi kvůli obavám z pokračující slabosti dolaru, ale větší měrou díky příznivějšímu ekonomickému vývoji zemí EU, který vede k vyššímu optimismu i pro rok 2007, což zaznělo naposledy minulý týden z úst samotné Evropské komise při příležitosti zveřejnění HDP za rok 2006, který v celé EU činil 2,9% a v zemích společné evropské měny (eurozóně) 2,7% (inflace klesla z 2,2 % na 1,8%).

Evropa se zdá být tedy “silná v kramflecích“ a příští týden ji čeká jen německé lednové PPI (úterý) a CPI (čtvrtek) a francouzské lednové CPI (středa); z obou zemí by pak měly přijít pohledy na podnikatelskou důvěru, což by vzhledem ke všeobecnému optimismu nemělo představovat nějaký stěžejní problém.

Zpět k Americe. Optimismus kolem úrokových sazeb nastolený po Bernankeho projevech se nám zdá být dosti křehký a asi krátký. Bernanke byl tentokrát totiž poněkud „měkký“, což nelze říci o projevech představitelů centrálních bank některých států USA, které Bernankeho projevu předcházely, a americká jádrová inflace 2,0% není příliš vzdálená od horní hranice tzv. zóny tolerance vymezené FEDem. Navíc otázka rychlosti zpomalení americké ekonomiky je a bude stále živá. Proto např. sumární zveřejnění stěžejních ekonomických indikátorů („leading indicators“), lednové CPI a zápis z jednání bankovní rady americké centrální banky z 31.ledna, které vyjdou ve středu mohou ochladit nadšení investorů, nestane-li se tak dříve.

Na českém trhu by události číslo jedna měly přijít v závěru týdne, ve čtvrtek, a jde o první ze série publikací hospodářských výsledků českých společ ností, a to společností Telefónica O2 ČR a ČEZ.

Přesto, že obě společnosti zveřejnily některá svá očekávání konce roku 2006, zdá se, že očekávání trhu jsou o malinko výše, což je ovšem obvyklá situace a například u ČEZu i dosti reálná. Od samotných čísel a výsledků 2006 tedy asi nepřijde žádné překvapení a větší pozornost bude soustředěna na výhledy roku 2007.

 

Jaké trumfy může mít v ruce Telefónica O2 ?

Dividendy. Pokud se Telefónica rozhodne vyplatit dividendy blízko úrovně z loňského roku (45 ), nebo dokonce výše, bude podle mého mínění překvapení. Dividendy musí být ale otázkou číslo dvě. Potíž je v tom, že nejdříve musí být zřejmé, do jaké míry je Telefónica spokojena s vývojem v Česku, jak se vyvíjí a bude vyvíjet její tržní podíl, s čím lze spojovat budoucí růst výnosů a zisku, jak bude čelit sílící konkurenci atd atd. V situaci, kdy shledá své postavení stabilním, bez nutnosti výrazných investic apod. vysoké dividendy jsou namístě. Proto bych typoval na dividendy spíše do 30 na akcii, což i tak je ale velmi příznivá úroveň (případný dividendový výnos 5,5%).

Druhým trumfem může být Slovensko. Zatím spíše v úrovni cílového tržního podílu na trhu a ve výši investic než v tržbách a ziscích, alespoň za rok 2007, neboť vstupuje nově na trh menší než v Česku a dlouho rozdělený mezi tamní dva dominantní operátory.

Výsledky Telefónicy tak budou nepochybně zajímavou událostí s pravděpodobnou kolísající reakcí trhu. Zveřejnění čísel a zprávy je ve čtvrtek, analytický míting v pátek. Definitivnější soudy, či soudy s dlouhodobější platností by se daly čekat až po neděli (v 8.týdnu), do té doby jsou pravděpodobnější turbulence podle míry, jakou různé bezprostřední komentáře a ta která skupina investorů budou více vnímat a interpretovat pozitivní, nebo negativní prvky ve zprávě.

 

O něco méně vzrušení lze spojovat se zveřejněním výsledků společnosti ČEZ. V tom bude ale možná hlavní dopad. Při příležitosti zveřejnění výsledků Skupiny ČEZ se opět může plně ukázat síla tohoto titulu; přesto, že nelze čekat 40% zhodnocení akcií, je to nejsilnější a stabilní titul české burzy a na tom se do budoucna nic nezmění.

Navíc některé negativní impulzy z počátku roku trochu vychládají, alespoň na české politické scéně, ale zdá se, že dílem i v Evropské komisi a vývoj se staví nohama více na zem.

Vychládají trochu i některé impulzy, se kterými spojujeme část růstu kurzu akcie v tomto roce, na mysli jsou určité úvahy oddálení, či úplného zastavení prodeje části akcií z rukou státu; mocenské oslabení státu ve společnosti podle našeho názoru není prodejem ohroženo a varovné hlasy jsou v tomto ohledu zbytečné.

Reakce na zveřejnění výsledků by měla být tedy veskrze pozitivní, i když část růstu si může ČEZ odbýt v prvé polovině týdne, před samotným datem zveřejnění. Titul má obecně naději zaútočit opět na hranici 1000 , ale k tomu potřebuje silnější impulz než zveřejnění výsledků, a to např. zmíněný prodej akcií státu, nebo nějakou další významnější akvizici.

 

K některým dalším titulům v nadcházejícím týdnu: ECM na 1600 /akcii se asi zastaví, Pegas má nejistou budoucnost; vlny prodejů a nákupů jím budou asi ještě trochu zmítat, spíše by měl ale končit v plusu, neboť není o nic horší neš před týdnem, či před dvěma...

Orco a Komerční banka jsou ještě daleko od nejvyšších cílových cen, přeci jen ale by se dala čekat spíše stagnace po předchozích rychlých růstech, i když u Orca si nelze být jistý.

 

Celkově vzato se můžeme přiklonit k závěru, že průběh týdne by mohl být podobný jako ten předchozí; klidnější začátek a rušnější konec. Mírný růst založený na lehkém posilování ČEZu a stabilitě Erste Bank má šanci

 

·   Týdenní statistika pražské burzy

Index PX: prakticky jednoprocentní růst v  minulém týdnu: +0,99% přivedl pražskou burzu k celkovému zhodnocení +7,07% od počátku tohoto roku

Objemy obchodů mírně rostly a činily 19,258 mld proti 18,303 mld předminulého týdne. V denním měřítku byl průměrný denní objem 3,852 mld po předchozích 3,661 mld /den.

Tituly.  Týden patřil „realitním titulům, ORCO a ECM, a to zejména díky vysokému doporučení a cílové ceně přicházející od zahraničních analytiků na ORCO a mířící vysoko nad 4 tisíce . ECM těžilo z příznivého sentimentu realitnímu sektoru, ze vzoru v příbuzném titulu Orco, určitému docenění  po uvedení akcií na trh i z odstupu

Hranici 550 na akcii opakovaně, byť neúspěšně dobývala Telefónica, což jí vyneslo alespoň +3,37% růstu; posilovala také Zentiva.

Propadákem byl Pegas (-3,71%) po doporučení W&C na 650 K4/akcci. Titul tak má  v nadcházejícím týdnu nejisté vyhlídky.

 

Tabulka týdenních výsledků vybraných trhů:

2007

W E E K

7

 

 

 

End

Start

Change

Change in 2007

PX

1 701,3

1 684,7

0,99%

7,07%

WIG20

3 374,2

3 417,4

-1,26%

2,70%

BUX

24 257,8

23 847,1

1,72%

-2,48%

BET

8 852,1

8 967,7

-1,29%

9,96%

SOFIX

1 347,5

1 341,9

0,42%

10,08%

DAX

6 957,1

6 911,1

0,67%

5,46%

CAC

5 713,6

5 692,5

0,37%

3,10%

E300

1 544,0

1 542,0

0,13%

4,08%

DJI

12 767,6

12 580,8

1,48%

2,44%

Nasdaq

2 496,3

2 459,8

1,48%

3,35%

S&P

1 455,5

1 438,1

1,22%

2,63%

NIKKEI

17 875,7

17 504,3

2,12%

3,77%

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

BHS - 7.týden za námi, 8. před námi - týden pro TO2 a ČEZ.

Diskuze a názory uživatelů na téma: BHS - 7.týden za námi, 8. před námi - týden pro TO2 a ČEZ.

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Čt 20:36  Závěry valné hromady MONETA Money Bank konané dne 13. prosince 2018 MONETA Money Bank (MONETA Money Bank)
Čt   9:11  Kofola: KMV musí prodat závod Toma Research (J&T BANKA)
Čt   9:09  ECB dnes ukončí program kvantitativního uvolňování (Ranní zpráva z akciového trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies