Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Komodity  |  18.10.2006 15:38:31

Levnější energie a horší úroda hrají prim na komoditních trzích

Na komoditních trzích se v průběhu minulého měsíčního období projevilo uklidnění geopolitických i jiných rizik na trhu s ropou. Její cena ke konci září dále klesala, její další pády budou s největší pravděpodobností již doprovázeny akcemi ze strany členů kartelu OPEC. Zpomalení americké ekonomiky je díky poklesu cen energií mírnější, z čehož těžily průmyslové komodity. Další poklesy zaznamenal zemní plyn, který by ale před zimou měl spíše získávat.

 

V září pokračoval komoditní index Goldman Sachs v poklesu, který vedly zejména energie. Cena ropy klesla k hranici, kde už země OPEC zvažují snížení produkčních kvót. Snížení už oznámila Nigérie a Venezuela. Lze odhadovat, že tyto státy nenechají cenu černého zlata dlouhodoběji spadnout pod hranici 60 dolarů za barel. Minulý pokles na trhu s komoditami lze přičíst několika hlavním faktorům. Hurikánová sezóna, jež v loňském roce vyhnala (díky přerušení dodávek z Mexického zálivu) ceny ropy rekordně vysoko, se letos téměř neprojevila. Světové zásoby pohonných hmot jsou proti posledním pěti letům také výše. Ke konci roku se s blížící se topnou sezónou dá očekávat růst energetických komodit všeobecně, ropu nevyjímaje.

 

Tabulka: Vývoj cen vybraných komodit

 

13.10.2006

1 týden

1 měsíc

rok 2006

1 rok

GSCIER Index

606,55

0,10%

-4,67%

-15,69%

-22,17%

Ropa

59,52

-0,52%

-5,51%

0,92%

-1,03%

Zemní plyn

5,66

-11,95%

3,85%

-49,59%

-56,81%

Zlato

588,80

2,87%

-0,29%

13,47%

24,98%

Zemědělské plodiny

611,94

8,88%

14,91%

6,75%

8,82%

* GSCIER Index – Goldman Sachs Commodity Exccess Return Index

Zdroj: Bloomberg, AKAM

 

Rekordně nízko jsou ve Spojených státech také ceny zemního plynu. V říjnu dochází k sezónní odstávce zařízení, což v kombinaci s příchodem zimy může vést k vyčerpávání dosud rekordně vysokých zásob. Nízké ceny pohonných hmot vedly i v Evropě k vysoké poptávce a spotřebě. Jen minulý týden klesly ceny zemního plynu o téměř 12 %, v letošním roce spadly na už na polovinu, ale byly již níže. Zásoby plynu jsou v současnosti nadprůměrné, před zimní sezónou by však měly ceny díky vyšší poptávce vzrůst.

 

Opačný vývoj od cen energií měly ceny zemědělských plodin, zejména pšenice a kukuřice. Důvodem je očekávaná horší úroda kukuřice v USA a pšenice v Austrálii. Především odhady úrody pšenice jsou díky letošnímu suchému počasí značně nižší, což v důsledku vede k nárůstu cen. V měsíčním období si zemědělský subindex polepšil skoro o 15 %.

 

V souvislosti s debatami o zpomalení růstu americké ekonomiky v příštím roce je diskutován dopad na poptávku po ropě. Každé zpomalení světové ekonomiky se v minulosti odrazilo v revizi odhadů poptávky, kterou provádí mezinárodní energetická agentura (IEA). V příštím roce se očekává růst ve výši 4,1%, čemuž odpovídá zvýšení poptávky o 1,6 milionu barelů denně. Pokud by ekonomika USA zpomalila až na 1-2% roční růst, poptávka po ropě by se snížila na 1 milionů barelů za den. Díky silné pozici zemí OPEC lze však očekávat, že dopad na cenu ropy by státy řešily snížením produkce. Obvyklé souvislosti doprovázející zpomalení americké, posléze světové ekonomiky hovoří o snížení cen průmyslových kovů a naopak o růstu cen drahých kovů. Pokud se však trh utvrdí v názoru, že zpomalení americké potažmo světové ekonomiky bude velmi lehké, mohou i ceny průmyslových kovů získat a zlato naopak ztratit. Tak se tomu děje nyní. Trh je ale velmi citlivý v případě horších než očekávaných čísel, a to především těch inflačních


V minulém týdnu ale právě základní kovy na ceně získaly, cín se v současnosti obchoduje na svých sedmnáctiletých maximech, když jedna tuna stojí již přes 11 000 dolarů. Cín přidal v tomto týdnu 13 % poté, co se objevily informace o narušení dodávek z Indonésie.

 

Robert Šíbl

Junior Portfolio Manager

Atlantik – Kilcullen Asset Management, a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Čt 16:41  NATGAS po zprávě EIA mírně roste X-Trade Brokers (XTB)
Čt 16:09  Cocoa na rekordních maximech X-Trade Brokers (XTB)
Čt   9:10  Cena benzínu překonala psychologickou hranic 40 Kč/l, zdražuje také nafta Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688