Ceny PHM způsobily dubnový růst cen o 0,1%
Výrazný meziměsíční růst cen pohonných hmot |
Hladina spotřebitelských cen vzrostla v dubnu proti březnu o 0,1 %. Tento růst způsobilo zejména zvýšení cen pohonných hmot. Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zůstal stejný jako v únoru a březnu, tj. 2,8 %.
* * *
Meziměsíční růst cenové hladiny ovlivnilo zvýšení cen pohonných hmot o 4,8 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla v dubnu o 1,59 Kč vyšší než v březnu a v druhé polovině dubna přesáhla hranici 30 Kč. Na růst cenové hladiny působilo i zvýšení cen v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 1,4 % a ceny tepla o 0,6 %. Po dvou měsících poklesu vzrostly v dubnu ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zejména vlivem vyšších cen brambor o 17,3 % a čerstvé zeleniny o 2,8 %. Ve stravování a ubytování se zvýšily ceny ubytovacích služeb o 2,4 %. V oddíle zdraví byly vyšší sezónní ceny lázeňských pobytů o 4,8 %. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily hlavně ceny služeb osobní péče o 0,4 %.
Opačný vliv na úroveň cenové hladiny měl pokles cen v oddíle rekreace a kultura, kde klesly mimosezónní ceny tuzemských i zahraničních dovolených o 1,1 % a ceny elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku o 0,7 %. V oddíle pošty a telekomunikace došlo k poklesu cen dálkového volání a volání do mobilních sítí z pevné linky. Z alkoholických nápojů byly nižší hlavně ceny lihovin o 1,0 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb zůstaly na úrovni měsíce března.
Meziročně byly spotřebitelské ceny již třetí měsíc vyšší o 2,8 %. U většiny oddílů spotřebního koše byla meziroční změna cenové hladiny v dubnu zhruba stejná jako v březnu. Ke zrychlení cenového růstu došlo zejména u bydlení, kde ceny zemního plynu vzrostly v dubnu o 30,0 % (ze 25,4 % v březnu). Naopak zpomalení cenového růstu nastalo v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku zmírnění meziročního růstu cen veřejných telekomunikačních služeb na 12,0 % ze 14,6 % v březnu. Cenový meziroční růst se zpomalil i v dopravě vlivem vývoje cen pohonných hmot, které sice meziměsíčně poměrně výrazně vzrostly, avšak v loňském dubnu byl jejich meziměsíční růst výrazně vyšší. To se projevilo ve zmírnění meziročního růstu cen pohonných hmot v dubnu na 7,3 % z 10,9 % v březnu.
Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácnosti, potravin a nealkoholických nápojů. Z potravin byly výrazně nižší než loni zejména ceny mouky o 9,2 %, ovoce o 9,6 % a cukru o 11,3 %. Naopak výrazně vyšší byly ceny brambor (o 71,9 %).
Vliv jednotlivých oddílů spotřebního koše na meziroční přírůstek spotřebitelských cen v dubnu byl s výjimkou dvou dosud nejsilnějších oddílů stejný jako v březnu. Největší podíl (2,0 procentního bodu) měl oddíl bydlení, voda, energie a paliva, jehož vliv posílil v dubnu o 0,1 procentního bodu. Naopak vliv oddílu doprava se o stejnou hodnotu zmenšil a dosáhl stejně jako oddíl pošty a telekomunikace 0,3 procentního bodu.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 %, ceny služeb o 3,6 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 2,3 %, tj. o 0,1 procentního bodu více než v březnu 2006.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v březnu 2,1%, což je o 0,1 procentního bodu méně než v únoru. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 6,6 %), nejméně v Polsku (o 0,9 %) a Finsku (o 1,2 %). Na Slovensku zůstal cenový růst v březnu stejný jako v únoru, tj. 4,3 %. V Německu po třech měsících stability zpomalil cenový růst na1,9 % (ze 2,1 %) .
V ČR vzrostl meziměsíčně HICP v dubnu o 0,3 %, meziroční přírůstek ve výši 2,4 % byl již čtvrtý měsíc stejný. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za duben 2006 je 2,4 %, jak uvedl Eurostat.
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- US - spotřebitelská inflace v září rostla více než se čekalo díky růstu cen PHM, core naopak pod odhady
- ČR - inflace v dubnu zmírnila tempo růstu, růst cen PHM pokračuje
- PHM: ÚOHS bude chtít od distributorů zdůvodnění pro růst cen
- ČNB: Odchylku od prognózy vývoje červencové inflace v ČR způsobil nižší růst cen potravin
- ČR - Inflace v dubnu stoupla, pokračoval růst cen PHM
- Eurozóna - maloobchod v prosinci snížil svou aktivitu, tržby PHM rostou i přes pokles cen ropy
- Způsobí vysoká poptávka biopaliv růst cen obilovin jako v 70-letech?
- Paulsonův plán zvýší inflaci a způsobí růst cen komodit
- US - index výrobních cen PPI výrazně a překvapivě poklesl i přes růst cen PHM
- Růst cen potravin se projevuje i v akčních nabídkách, obchodníci drží cenu dole častějším nabízením menších balení
- Pokles cen ojetin se v září zastavil, růst cen ale nelze očekávat
Benzín a nafta 27.06.2022
Natural 95 47.89 Kč![]() ![]() | Nafta 48.21 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Ondřej Likeš, LYNX
Inflace v roce 2022: Co je inflace a jak ochránit své investice?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...