Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  08.12.2005 10:28:29

Pokles cen PHM snížil listopadovou inflaci

Pokles cen pohonných hmot snížil inflaci
Indexy spotřebitelských cen - inflace - listopad 2005

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,3 %, způsobilo hlavně snížení cen pohonných hmot o 5,2 %. Snižující vliv na úroveň cenové hladiny měl i pokles sezónních cen dovolených s komplexními službami o 2,2 % v oddíle rekreace a kultura. Podobně v oddíle zdraví způsobily meziměsíční pokles nižší sezónní ceny lázeňských pobytů. Naopak ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 0,2 %. Vyšší než v říjnu byly zejména ceny ovoce o 4,3 % a nealkoholických nápojů o 0,7 %. U většiny ostatních druhů potravin byly cenové pohyby směrem dolů i nahoru minimální.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 % a ceny služeb o 0,2 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v listopadu na 2,4 % (ze 2,6 % v říjnu). V návaznosti na meziměsíční vývoj spotřebitelských cen se na tomto vývoji podílely zejména ceny v oddíle doprava, kde růst cen pohonných hmot zpomalil na 11,4 % (ze 16,1 % v říjnu).

Rozhodující podíl (58 %) na meziročním růstu spotřebitelských cen měly ceny v oddíle bydlení, voda, energie, paliva, kde vzrostly ceny zemního plynu o 21,3 %. Výrazně nižší podíl (shodně 16,7 %) na růstu cenové hladiny měly ceny v oddíle doprava a pošty a telekomunikace, kde v prvním případě působil růst cen pohonných hmot a ve druhém růst cen veřejných telekomunikačních služeb. Mírné zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů způsobilo zejména zvýšení cen ovoce o 8,6 %, čerstvé zeleniny o 4,1 %, rýže o 8,1 %, hovězího masa o 4,3 %. Naopak nižší byly zejména ceny mouky o 14,0 %, vepřového masa o 7,2 %, vajec o 8,4 %. Na snižování cenové hladiny působily i nadále ceny odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácnosti.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 %, ceny služeb o 3,7 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu 1,9 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v září i říjnu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v říjnu 2,4 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v září. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 7,7 %) a Lucembursku (o 5,0 %), nejméně ve Finsku (o 0,8 %) a Švédsku (o 0,9 %). Na Slovensku zrychlil cenový růst v říjnu na 3,5 % (ze 2,3 % v září). Naopak v Německu zpomalil růst cen na 2,4 % (ze 2,6 %v září). V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v listopadu 2,2 % (v říjnu 2,5 %). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za listopad 2005 je 2,4 %, jak uvedl Eurostat.Poznámky:
Kontaktní osoba: Ing. Marie Hušková, tel. 274054104, e-mail: marie.huskova@gw.czso.cz
Zdroj dat: zjišťování ČSÚ.
Termín ukončení sběru dat: 20. kalendářní den příslušného měsíce/ termín ukončení zpracování: 3. kalendářní den následujícího měsíce.
Navazující publikace: 7101-05 Indexy spotřebitelských cen – základní členění a 7103-05 Indexy spotřebitelských cen – podrobné členění (Internet:http://www.czso.cz/csu/edicniplan.nsf/aktual/2005-7).


Zdroj: ČSÚ
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.