Michal Heřmanský (AliaWeb)
Titulní stránka  |  13.05.2005 09:54:40

Rusko - Finsko 4:3 po nájezdech, Švédsko - Švýcarsko 2:1

Rusko - Finsko (Vídeň)
Rusové vstoupili do utkání s chutí. Jašin nastřelil tyč. V 8. minutě Karalahti střílel od modré, střelu tečoval Pakaslahti. Finové nečekaně vedli. V 10. minutě Jokinen dostal krásnou přihrávku před Sokolova, stále 1:0. Ve 13. minutě Sokolov po finské střele zdálky vyrazil puk před sebe, pak ho chtěl odstřelit dál od brány, ale nastřelil Denise Denisova, od jeho ramene šel puk do sítě. V 16. minutě se podařil únik Ovečkinovi - 1:2. V 17. minutě byl Vaananen vyloučen za seknutí holí, v přesilovce Gusev střílel od střídačky, puk šel mimo bránu, ale stíněný Backstrom si ho lapačkou srazil do brány. V 19. minutě byl vyloučen Zinovjev za držení hole, první střelou přesilovky, střelou Timonena od modré se dostalo Finsko opět do vedení. Sokolov střelu neviděl, byl stínen Jokinenem.
V první polovině 2. třetiny byli Finové pasivní. Ve 32. minutě Dacjuk v oslabení po úniku nádhernou střelou vyrovnal. Ve 33. minutě Viuhkola minul prázdnou bránu - Sokolov z ní byl vylákán. V 37. minutě, při ruské přesilovce nekrytý Dacjuk dostal přihrávku a mohl střílet do odkryté brány - zlomil hůl.
Ve třetí třetině byli Finové aktivnější, Rusové vyráželi do rychlých a nebezpečných protiútoků. Ve 42. minutě byl na 2+10 vyloučen Kovaljov, v přesilovce měl slibnou šanci Peltonen. V 44. minutě musel Hentunen před finskou bránou srazit Dacjuka. V 50. minutě si málem dali Rusové další vlastní gól - tentokrát puk odražený od brusle Kalinina Sokolov bravurně chytil. V 55. minutě měl šanci Kovalčuk po přihrávce Zinovjeva. V 59. minutě mohl rozhodnout Hagman, dorážku po střele Viuhkoly umístil těsně vedle Sokolovem odkryté brány. V 60. minutě měl ještě střílel Jašin - Backstrom měl zakrytý výhled, ale gól nepadl.
V prodloužení se oba týmy snažily zápas, možná pod dojmem některých nejistých zásahů svých brankářů, rozhodnout. V 64. minutě měl šanci Jokinen, puk mu ale podklouzl pod hokejkou. Další šance měli Malkin, Jokinen, Dacjuk, Parssinen, Ovečkin. Gól nepadl, rozhodlo trestné střílení.
Nummelin - nedal, Charitonov - tyč, Peltonen - nedal, Jašin - dal, Hagman - dal, Dacjuk - dal, Kapanen - dal, Afinogenov - dal, Jokinen - nedal. Backstrom své mužstvo příliš nepodržel, všechny góly (i tyč) padly stejným způsobem.

Švédsko - Švýcarsko (Innsbruck)
První gól zápasu překvapivě vstřelili Švýcaři. Ve 2. minutě při švýcarské přesilovce střílel Ruthemann , Pluss tečoval. Švýcaři začali bránit výsledek. V 7. minutě vyrovnal Kronwall. V závěru třetiny už se i Švýcaři snažili útočit. Poslední gól utkání přišel v 25. minutě utkání, vstřelil ho po pěkné rychlé akci D. Sedin.