Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  12.11.2004 10:04:26

ČSÚ - vybrané ekonomické ukazatele


Vybrané ukazatele hospodářství
Vybrané ukazatele hospodářství - září, říjen 2004


ZÁŔÍ A LEDEN AŽ ZÁŔÍ 2004

PRŮMYSL

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla o 6,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 8,8 %. Nejvíce se zvýšila produkce výrobků investiční povahy (o 10,1 %) a výroba meziproduktů (o 9,2 %). Z odvětví rostla především výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků, výroba vlákniny, papíru a výrobků z papíru; vydavatelství a tisk a výroba dopravních prostředků a zařízení. Snížila se výroba usní a výrobků z usní, výroba textilií, textilních a oděvních výrobků a těžba energetických surovin. Při meziměsíčním porovnání (tj. proti srpnu 2004) se průmyslová produkce po sezónním očištění zvýšila o 0,5 %.

Tržby z průmyslové činnosti vzrostly meziročně ve stálých cenách o 8,0 % (po očištění od vlivu počtu pracovních dní o 10,3 %). Zvýšily se hlavně tržby z přímého vývozu, a to reálně o 17,2 % a jejich podíl na celkových tržbách (v b. c.) byl více než poloviční. V podnicích pod zahraniční kontrolou byla dynamika růstu tržeb z průmyslové činnosti vyšší (činila meziročně 13,2 %). Meziroční pokles počtu zaměstnanců charakteristický pro předchozí měsíce se v září zastavil a poprvé po třech letech vzrostl o 0,1 % (tj. o 1,3 tisíce osob). Produktivita práce (tržby na jednoho zaměstnance) vzrostla o 7,9 %. Průměrná mzda dosáhla v září 17 073 a byla nominálně o 6,7 % a reálně o 3,6 % vyšší než před rokem. Snížení jednotkových mzdových nákladů o 1,1 % bylo výsledkem rychlejšího růstu produktivity práce před růstem průměrné mzdy.

V lednu až září se zvýšila průmyslová produkce proti stejnému období minulého roku o 10,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako loni), z toho v 1. čtvrtletí o 9,0 %, ve 2. čtvrtletí o 12,6 % a ve 3. čtvrtletí o 8,7 %. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly v 1. až 3. čtvrtletí o 9,9 % a tržby z přímého vývozu o 16,5 %. Při poklesu zaměstnanosti v průmyslu o 0,6 % se průměrná nominální měsíční mzda zvýšila o 7,3 %, reálně o 4,5 %. Růst produktivity práce o 10,6 % byl doprovázen meziročním poklesem jednotkových mzdových nákladů o 3,0 %.

STAVEBNICTVÍ

Stavební výroba zpomalila svůj růst. V září se meziročně zvýšila ve stálých cenách o 3,2 % (po vyloučení vlivu počtu pracovních dní o 4,4 %). Zpomalení tempa růstu se projevilo v pozemním i inženýrském stavitelství. Objem stavebních prací na opravách a údržbě dokonce poklesl. Počet zaměstnanců byl meziročně vyšší o 4,0 % (v podnicích s 20 a více zaměstnanci). Jejich průměrná mzda činila v září 18 249 , meziročně nominálně vzrostla o 4,8 %, reálně o 1,7 %. Pokles produktivity práce o 0,9 % způsobil růst jednotkových mzdových nákladů o 5,7 %. Meziměsíčně (tj. proti srpnu 2004) se stavební výroba očištěná od sezónních vlivů snížila o 0,8 %.

Stavební výroba se v lednu až září meziročně zvýšila o 11,4 %. V podnicích s 20 a více zaměstnanci vzrostla produktivita práce o 7,3 %, průměrná mzda nominálně o 6,9 %, reálně o 4,1 %. Jednotkové mzdové náklady mírně klesly o 0,4 %. Stavební výroba v 1. čtvrtletí vzrostla v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 16,1 %, ve 2. čtvrtletí o 16,5 % a ve 3. čtvrtletí se růst zpomalil na 5,4 %.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD

Vysoký růst obratu zahraničního obchodu přetrvával i v průběhu září. Vývoz vzrostl meziročně v běžných cenách o 20,8 % a dovoz o 18,7 %. Vlivem posílení koruny vůči dolaru i euru rostl vývoz i dovoz v těchto měnách rychleji než v korunách. Vyšší dynamika růstu vývozu ovlivnila kladně výsledky obchodní bilance, která skončila aktivem 3,2 mld. (ve srovnání se zářím 2003 o 2,7 mld. vyšším). Bylo to druhé nejvyšší aktivum v tomto roce po únoru, kdy činilo 4,1 mld. . V obchodě se státy EU bylo dosaženo přebytku 20,7 mld. , se státy mimo EU schodku 17,5 mld. . O přebytek v obchodní bilanci se zasloužil především obchod se stroji a dopravními prostředky, jež skončil aktivem 6,4 mld. . Opačně se vyvíjel obchod s minerálními palivy, který skončil pasivem 2,7 mld. . Meziměsíčně byl sezónně očištěný vývoz nižší o 1,2 % a dovoz vyšší o 3,6 %.

V 1. až 3. čtvrtletí vzrostl meziročně vývoz o 22,7 % a dovoz o 19,9 %. Schodek obchodní bilance dosáhl pouze 14,8 mld. a při porovnání se stejným obdobím minulého roku se snížil o 21,3 mld. . V 1. čtvrtletí skončila obchodní bilance aktivem ve výši 0,6 mld. , ve 2. čtvrtletí pasivem 11,3 mld. a ve 3. čtvrtletí pasivem 4,1 mld. . V předchozích letech byl výsledek obchodní bilance ve 3. čtvrtletí vždy horší než ve 2. čtvrtletí.

ŔÍJEN 2004

SPOTŘEBITELSKÉ CENY

Spotřebitelské ceny se v říjnu meziměsíčně (tj. v porovnání se zářím) zvýšily o 0,5 %, z toho ceny zboží vzrostly o 0,7 % a ceny služeb o 0,2 %. Zvýšily se zejména ceny v oddílech bydlení (ovlivněné růstem cen zemního plynu o 11,0 %), doprava (růst cen pohonných hmot o 2,6 %) a odívání a obuv (sezónní růst cen zimního ošacení a obuvi). V menší míře došlo ke zvyšování cen dalších položek, např. ve stravování ve školních a závodních jídelnách, ve veřejných telekomunikačních službách atd. V potravinách a nealkoholických nápojích se zastavil tři měsíce trvající cenový pokles. V důsledku nástupu mimosezónního období klesly ceny lázeňských a domácích rekreačních pobytů. Meziroční vzestup cen o 3,5 % (tj. o 0,5 procentního bodu vyšší než v září) ovlivnily hlavně ceny bydlení, dopravy, pošt a telekomunikací (v důsledku změny sazby DPH u veřejných telekomunikačních služeb). Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,7 % a ceny služeb o 6,2 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v říjnu 2,5 %.

NEZAMĚSTNANOST

MPSV zveřejňuje od července míru registrované nezaměstnanosti podle nové metodiky, která je přizpůsobena výpočtům v zemích EU. Podle ní koncem října 2004 dosáhla nezaměstnanost 8,9 % a na úřadech práce bylo evidováno téměř 480 tisíc dosažitelných uchazečů o zaměstnání, tj. těch, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce. Míra této nezaměstnanosti se meziměsíčně snížila ve všech krajích s výjimkou Karlovarského kraje. Podle původní metodiky byla míra registrované nezaměstnanosti 9,9 %, tj. proti říjnu 2003 mírně klesla. Počet uchazečů o práci se snížil proti loňsku o 4,5 tisíce a dosáhl koncem října 517,8 tisíce. Klesl i počet nezaměstnaných absolventů škol. Jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných klesl koncem října na 10,2 % (v září byl 11,0 %). Počet volných pracovních míst se ke konci sledovaného měsíce zvýšil na 49 tisíc, proti předchozímu měsíci byl vyšší o 1,9 tisíce (proti stejnému období minulého roku o 4,8 tisíce). Na jedno pracovní místo připadlo 10,6 nezaměstnaných osob, v loňském roce 11,8 osob.

Zdroj: ČSÚ

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČSÚ - vybrané ekonomické ukazatele

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČSÚ - vybrané ekonomické ukazatele

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St 15:33  Brexit: dohoda nebo další odklad? Saxo Bank (Saxo Bank)
St 11:24  Růst průmyslových cen v září opět zpomalil (Analýzy makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies